ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Informace a materiály SÚKL pro média

eRecept a povinná elektronická preskripce

Informace SÚKL k elektronickému receptu a e-preskripci

 

Klinické hodnocení léků

Před tím, než je lék uveden na trh, probíhá několikaletý výzkum. Cílem tohoto postupu je prokázání kvality, účinnosti a bezpečnosti použití daného léku.

 

Konopí pro léčebné použití

Obecné informace ke konopí pro léčebné použití, které splňuje kvalitativní požadavky na léčivé přípravky používané pro výdej v lékárnách. 

 

Výdej léčivých přípravků v ordinaci lékaře

Výdej léčiv je definován v zákoně o léčivech a lékař nesmí léky vydávat v žádném případě. Pokud tak činí, jedná se vždy o neoprávněný výdej.

 

Nežádoucí účinky léčiv

Při užívání léků se může pacient setkat s nepříznivou odezvou na podaný lék, kterou označujeme jako nežádoucí účinek léku.

 

Nedostupnost léčiv v ČR

Aktuálně je v ČR registrováno téměř 56 000 variant léků, z toho je více než 8 000 variant aktivně obchodováno. 

 

Padělky léků a nelegální přípravky

Nabídky nelegálních a padělaných léků umožňuje především anonymní prostředí internetu, a tak se s nimi mohou setkat i čeští spotřebitelé. 

 

Informace o lécích v médiích z pohledu zákona o regulaci reklamy

Státní ústav pro kontrolu léčiv vydává doporučení pro média, která se ve svých výstupech zabývají lékovou oblastí.

 

Kdo rozhoduje o cenách léků

Kolik lék skutečně stojí? Jakou částku zaplatí pacient? Kolik uhradí zdravotní pojišťovna? Tyto otázky přicházejí na mysl při vstupu do lékárny každému z nás. Pojďme na ně společně nalézt odpovědi.

 

Každý lék prochází klinickým hodnocením

Co je to klinické hodnocení? Kdo jej schvaluje? Jaké jsou podmínky při testování léků na lidech? Jak poznáme, že je studie legální? Hrozí při testování nějaká rizika? Mohu se stát také testovaným dobrovolníkem? Kdo to platí? To vše se dozvíte na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

 

Vítejte v lékárně

Co všechno mohu koupit v lékárně? Co má obsahovat recept? Jak se mohou lišit ceny léků? Mohu nakupovat léky na Internetu? A mnoho dalších otázek se dozvíte na informačním portálu www.olecich.cz Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

 

Registrace léků

Kdo určuje, že lék opravdu léčí a je pro nás bezpečný? Jaká kritéria musí splňovat? Čím musí projít, než se dostane na pult v lékárně? Zajímají vás odpovědi na tyto otázky? Pojďme je společně nalézt.

 

Portál Olécích.cz

Portál Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) pro širokou veřejnost www.olecich.cz přináší garantované informace o lécích dostupných v České republice, stejně jako přehled schválených lékáren a klinických studií. Představuje vám očkovací kalendář, kalendář pro cestovatele a mnoho dalších informací a odpovědí na otázky, které vás z oblasti léčiv zajímají.

 

Klinické studie