ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Výsledky průzkumu SÚKL: Bez využití zůstaly léky za více než 1,2 miliardy korun

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informuje o výsledcích průzkumu „Reálné využití léčiv“, jehož cílem bylo zjistit, v jaké míře a s jakými finančními dopady zůstávají předepsané i volně prodejné léky bez využití.

Z auditu lékárniček v 1000 českých domácnostech vyplynulo, že pouze 52 % domácností odevzdává léky v lékárně, 24 % léky vyhazuje společně s běžným odpadem, 7 % je spláchne do WC. Zbytek dotázaných nepoužitelné léky odevzdá v ordinaci lékaře, případně si je ponechává doma.

Téměř polovina domácností (46 %) uvedla, že léky, které mají doma a nepoužívají je, mají „do zásoby“, u 36 % dotázaných lék zbyl poté, co jim byla nasazena jiná léčba, nebo se u nich objevily nežádoucí účinky (16 %). Ve 13 % případů se jedná o léky, které v domácnosti zbyly po zemřelém členu rodiny, v dalších 13 % se jedná o léky, kterým prošla doba použitelnosti.

Průměrná česká domácnost má doma 12 různých léků (podle obchodních značek), v počtu balení je to průměrně 15 ks. Většina léčiv v domácnosti jsou načatá balení (v 86 %).

Z průzkumu také vyplynulo, že pouze 39 % lidí vždy čte příbalový leták léku, přesně podle doporučení lékaře či lékárníka léky užívají jen 2/3 lidí, ostatní je užívají jinak, než jim bylo doporučeno.

Další část průzkumu se zaměřila také na jednotlivé kraje a množství odpadu, který byl likvidován. Objem lékového odpadu z lékáren má obecně stoupající tendenci, v roce 2013 bylo zlikvidováno 281 tun. Likvidace těchto nepoužitelných léků přišla kraje dohromady na 7,8 milionu korun.

„Výsledky průzkumu i letos potvrdily, že lidé stále zcela přesně nevědí, jak s léky správně zacházet. Přitom například užití léku, který byl nesprávně skladován, může mít pro pacienta negativní zdravotní důsledky“, uvádí ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta.

Od ledna 2015 se Ústav bude tomuto tématu věnovat v rámci informační kampaně „Léky do koše nepatří“ na informačním portálu pro veřejnost  Olécích.cz.

Nevyužité léky v roce 2013 v číslech:

  • léky odevzdané v lékárnách: 1,2 mld. Kč
  • léky odevzdané v ordinacích: 171 mil. Kč
  • léky vyhozené do popelnic, spláchnuté do WC: 495 mil. Kč
  • náklady na likvidaci lékového odpadu: 7,8 mil. Kč

Kompletní výsledky průzkumu najdete ZDE.

 

Tiskové a informační oddělení
18. 12. 2014


Kontakt: Lucie Šustková, tisková mluvčí, tel.: 272 185 756, e-mail: lucie.sustkova@sukl_cz

Klinické studie