ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyjádření SÚKL ke článku v deníku Blesk

Dne 8. 11. 2006 zveřejnil deník Blesk text s názvem "Očkování proti chřipce zabíjelo!" Zveřejněný text obsahuje zkreslené údaje o souvislosti očkovací látky Vaxigrip.

Dne 8. 11. 2006 zveřejnil deník Blesk text s názvem "Očkování proti chřipce zabíjelo!" Zveřejněný text obsahuje zkreslené údaje o souvislosti očkovací látky Vaxigrip se čtyřmi případy náhlých úmrtí v Izraeli. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) upřesňuje, že příčinná souvislost mezi úmrtími v Izraeli a podáním této očkovací látky proti chřipce nebyla prokázána.

To potvrzuje i hodnocení Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí v Stockholmu. Očkování bylo pozastaveno pouze v Izraeli, a to pouze na jediný den. SÚKL zdůrazňuje, že v současnosti nejsou v souvislosti s přípravkem Vaxigrip k dispozici žádné nové údaje svědčící pro zvýšená zdravotní rizika po podání tohoto přípravku a není proto potřebné uplatňovat žádná opatření omezující jeho používání. Rizika spojená s onemocněním chřipkou jsou podstatně závažnější než dosud zaznamenané nežádoucí účinky vakcíny, ze kterých se nejčastěji objevují zarudnutí a otok v místě vpichu, případně příznaky připomínající slabě probíhající chřipku, které odezní v průběhu 1-2 dnů. Méně časté jsou kožní alergické reakce. Ostatní nežádoucí účinky, včetně celkových alergických reakcí, jsou vzácné nebo dokonce velmi vzácné a jsou uvedeny ve schválených informacích provázejících přípravek. Léčivý přípravek Vaxigrip lze stále používat podle schválených podmínek používání obsažených pro lékaře a lékárníky v souhrnu údajů o přípravku. Pro pacienty jsou tyto informace v podobě přístupnější laikům obsaženy v příbalové informaci, která provází každé balení přípravku. Informace lze nalézt na webových stránkách SÚKL (www.sukl.cz) nebo si je lze vyžádat v SÚKL či u výrobce (firma Sanofi Pasteur S.A.). SÚKL požádal redakci deníku Blesk o zveřejnění opravné informace.

Klinické studie