ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Smlouva s pěstitelem léčebného konopí vypršela, pěstitel nedostál svým závazkům

SÚKL informuje o tom, že smlouva s pěstitelem léčebného konopí k dnešnímu dni vypršela, přičemž pěstitel nedodal celkové množství konopí pro léčebné použití.

Smlouva na dodávku konopí pro léčebné použití byla uzavřena na základě zadávacího řízení se společností Elkoplast Slušovice s. r. o. Předmětem smlouvy bylo dodání celkem 40 kg konopí pro léčebné použití ve 4 rovnoměrných dodávkách.

SÚKL vykoupil pouze 1. dodávku v množství 11,2 kg konopí pro léčebné použití – podrobnosti k 1. dodávce najdete ZDE.

U 2. a 3. dodávky nebyl pěstitel schopen doložit jakost předávaného konopí způsobem stanoveným zákonem o návykových látkách. Zákon o návykových látkách zároveň stanoví, že SÚKL může vykoupit od pěstitele konopí nejpozději do konce 4. měsíce od jeho sklizně. Tato zákonná lhůta však uplynula 14. 7., resp. 28. 9. 2016. Bližší informace k nevykoupení 2. dodávky zveřejnil SÚKL dne 12. 7. 2016 ZDE.

V případě poslední 4. dodávky pěstitel SÚKL vyzval 3. 10. 2016 k jejímu převzetí, a to dne 5. 10. 2016. Tento den je zároveň posledním dnem platnosti a účinnosti uzavřené smlouvy.

SÚKL na výzvu obratem reagoval a dostavil se k převzetí léčebného konopí. Na místě však pěstitel konstatoval, že není schopen předat konopí pro léčebné použití odpovídající smluvním podmínkám a  zadávací dokumentaci veřejné zakázky na dodávku konopí, jelikož jej nestihl rozplnit do požadovaných balení.  Předmětem kupní smlouvy však může být pouze konopí, které odpovídá podmínkám stanoveným uzavřenou smlouvou. Takové však neměl pěstitel k dispozici, proto takové konopí pro léčebné použití SÚKL nemohl převzít a zaplatit za něj.

Pro české pacienty zůstává na trhu dostupné konopí pro léčebné použití z 1. dodávky, a to až do konce ledna příštího roku, kdy vyprší doba jeho použitelnosti. V následujících dnech SÚKL zároveň zveřejní zadávací dokumentaci na novou veřejnou zakázku na dodávku léčebného konopí tak, aby byla jeho dostupnost pro české pacienty zajištěna.

Od března letošního roku k dnešnímu dni bylo v lékárnách vydáno celkem 1 662,5 g konopí pro léčebné použití, a to měsíčně v průměru 20 pacientům.

 

 

Tiskové a informační oddělení
5. 10. 2016

Klinické studie