Jedná se především o následující situace:
- Předchozí výskyt krevní sraženiny v cévách (trombóza) nebo její komplikace embolie.
- Výrazná nadváha (BMI nad 30 kg/m2).
- Věk vyšší než 35 let.
- Diagnóza trombofilní poruchy (zvýšený sklon k tvorbě krevních sraženin), popř. výskyt krevní sraženiny u sourozence či rodičů v relativně mladém věku (např. do 50ti let věku).
- Během těhotenství a několika týdnů po porodu.
- Stavy po velkých operacích (např. břicha, kloubní endoprotézy apod.).
- Dlouhodobý klid na lůžku (např. z důvodu zranění nebo onemocnění)
- Dlouhodobé sezení v dopravním prostředku – zejména v letadle, lety delší než 4 hodiny.
- Během prvního roku užívání přípravku kombinované hormonální antikoncepce (včetně situace, kdy žena začíná přípravek znovu užívat po přestávce, která trvala 4 týdny nebo déle).
V případě, že žena kouří a překročila již věkovou hranici 35 let, měla by přestat kouřit, nebo by měla používat nehormonální metodu antikoncepce.
Riziko vzniku krevní sraženiny spojené s užíváním kombinované hormonální antikoncepce je nejvyšší během prvního roku užívání – to se týká situace, kdy žena nikdy před tím tuto antikoncepci neužívala, nebo pokud její užívání přerušila (na 4 týdny nebo déle). Riziko je vyšší také v případě, kdy má žena další rizikové faktory (viz informace výše).
Riziko vzniku krevní sraženiny klesá po prvním roce jejího užívání, ale zůstává vyšší než bez jejího užívání. Riziko se vrací zpět k normálu několik měsíců po vysazení antikoncepce.