ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Reakce SÚKL na článek v MF Dnes

Dne 10.8.2009 byl v deníku MF Dnes zveřejněn článek pod názvem : "Lékaři už nesmějí vydávat léky, pacienti budou jezdit i kilometry daleko". V článku je však uvedena mylná informace. 

V článku je uvedeno:
„Praktičtí lékaři ani specialisté už svým pacientům nebudou moci v ordinacích vydávat léky. Zakázal jim to Státní ústav pro kontrolu léčiv."

Používání léčivých přípravků při poskytování zdravotní péče stanovuje zákon o léčivech (č. 378/2007 Sb.). Tyto podmínky jsou platné již několik let. Dnešním dnem nedošlo k žádné změně tohoto zákona.

V § 8 zmíněného zákona je uvedeno:

§ 8
Používání léčivých přípravků při poskytování zdravotní péče
(1) Předepisovat, uvádět do oběhu nebo používat při poskytování zdravotní péče lze pouze registrované humánní léčivé přípravky podle § 25, není-li dále stanoveno jinak. Vybavit pacienta léčivými přípravky při poskytování zdravotní péče podle § 5 odst. 8 písm. a) lze pouze v případě, že zdravotní stav pacienta nezbytně vyžaduje bezodkladné užívání léčivého přípravku a vzhledem k místní nebo časové nedostupnosti lékárenské péče není možný včasný výdej léčivého přípravku na lékařský předpis; způsob vybavení pacienta léčivými přípravky při poskytování zdravotní péče stanoví prováděcí právní předpis.

Dále mohou být v ordinacích lékařů dle zákona o léčivech aplikovány imunologické přípravky za účelem očkování.

Tiskové a informační oddělení SÚKL
10.8.2009

Klinické studie