ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Reakce SÚKL na článek v MF Dnes

Dne 4. 4. 2008 byly v deníku MF Dnes zveřejněny články v příloze Zdraví pod názvem "100 léků, které opravdu fungují", "Lék na zvýšenou teplotu volte podle účinné látky" a "Bolí vás hlava? Pozor na předávkování léky". Státní ústav pro kontrolu léčiv vítá aktivity, které přispívají k edukaci široké veřejnosti v oblasti používání léčiv. V zájmu objektivního a nezkresleného poskytování informací o léčivech je povinnen upozornit na nepřesnost v titulku a také v článcích.

Z titulku "100 léků, které opravdu fungují" nepřímo vyplývá, že v České republice existuje pouze 100 léků, které opravdu fungují, zatímco u ostatních by tomu tak být nemuselo. Při registraci všech léčivých přípravků hodnotí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) především jejich bezpečnost, účinnost a kvalitu. Tyto podmínky musí splňovat všechny přípravky registrované v ČR. Jedná se tedy o zavádějící titulek, který by mohl některé pacienty uvést v omyl.

V dalších dvou zmíněných článcích se objevují nepřesnosti v použití jednotlivých účinných látek. V článku "Léky na zvýšenou teplotu volte podle účinné látky" je nepřesně uvedeno: "Paracetamol si také více než ibuprofen umí poradit například se záněty kloubů". Paracetamol je však primárně určen ke snižení teploty a potlačení bolesti. Naopak v případě zánětů je lépe použít přípravky s obsahem ibuprofenu, které jsou k takovýmto obtížím určeny.

V článku "Bolí vás hlava? Pozor na předávkování léky" je nepřesně uvedeno "Na silnější bolest pomůžou také léky s účinnou látkou diclofenac." Přípravky obsahující diclofenac mají určeno použití u zánětů a bolestí, např. poúrazových, pooperačních, zad a menstruačních bolestí. Jeho použití v případě bolesti hlavy, jak se píše v článku, není zcela správné a lépe je použít účinnou látku naproxen též zmíňenou v článku.        


Pacient by se ale měl vždy raději poradit o léčbě takovýchto problémů s lékárníkem nebo farmaceutickým asistentem, v případě déle trvajících potíží s ošetřujícím lékařem.

Tiskové a informační oddělení
6.4.2008

Klinické studie