ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Reakce SÚKL na článek deníku AHA!

Dne 18. 10. 2010 zveřejnil deník AHA! článek „100 nejúčinnějších léků na předpis!“. V článku jsou však uvedeny zavádějící či chybné informace.

I vzhledem k tomu, že se jednalo o první díl ze série článků na obdobné téma, považuje Státní ústav pro kontrolu léčiv za nutné na článek reagovat a uvést na pravou míru některé ze skutečností v článku uvedených.  

 Článek dle autora vychází ze seznamu německé nezávislé společnosti Stiftung Warentest, který uvádí nejlepší léky na předpis proti pěti nejčastějším nemocem. Pro první vydání byla vybrána skupina léčiv používaných u léčby astmatu. V článku jsou však uvedeny i přípravky, které nejsou v ČR obchodovány, a dále jsou zde uvedeny chybné údaje orientačních doplatků, jejichž zdrojem by měl být dle autora SÚKL.

Mezi třinácti nejlepšími léky na astma deník AHA! uvádí léčivý přípravek ECOBEC 250 EASI BREATHE TRIO, který podle informací od distributorů v ČR byl naposledy dodán v roce 2009, a v současné chvíli tedy není  obchodován.

U dalšího léčivého přípravku ECOSAL EASI BREATHE 100 je uvedena nesprávná výše orientačního doplatku pacienta bez započítaného regulačního poplatku 185,- Kč, která odpovídá doplatku neobchodovaného balení.

Správný orientační doplatek bez započítaného regulačního poplatku je ve výši 89,- Kč, viz Databáze registrovaných léčivých přípravků, dostupná na www.sukl.cz nebo www.olecich.cz.

Z článku dále není patrné, zda německá studie nezahrnovala pouze léčivé přípravky, které jsou registrované a obchodované v Německu, a tudíž by neodpovídaly stavu na českém trhu. Stejně tak není vysvětlen výběr pouze 3 účinných látek z celé škály látek, které jsou u léčby astmatu používané.

Na základě těchto zjištění se Státní ústav pro kontrolu léčiv domnívá, že informace prezentované v článku mohou být pro pacienty v České republice klamné a zavádějící.

Zároveň s ohledem na zmíněné nepřesnosti odmítá zodpovědnost za uvedené orientační doplatky, a to i přesto, že jsou stránky www.sukl.cz uvedeny jako zdroj informací.

 

Tiskové a informační oddělení SÚKL

18.10.2010

 

 

 

 

Klinické studie