ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Reakce na článek v Šípu

Dne 17.4.2008 byl v deníku Šíp zveřejněn článek: „10 léků, kterých se rakovina bojí.“ V článku jsou však uvedeny zavádějící a mylné informace.

Článek uvádí deset nejnovějších léků, které skutečně zabírají při léčbě různých druhů rakoviny, v přehledu jsou však uvedeny jak léčivé přípravky, tak doplňky stravy a další výrobky, u kterých není známa jejich klasifikace.

Obecně u doplňků stravy není možné hovořit o účinnosti, protože u těchto výrobků se účinnost neposuzuje a nejsou určeny k léčbě či prevenci onemocnění.

Produkty Lapačo, Ovosan a Žraločí olej nejsou léčivými přípravky, ale doplňky stravy.  U těchto přípravků není hodnocena jejich účinnost ani biologická dostupnost účinných látek. Před uvedením na trh je hodoncena pouze jejich zdravotní nezávadnost. Doplňky stravy nesmí deklarovat vlastnosti prevence nebo léčby onemocnění.

V článku je dále uvedena řada nepřesných informací, ke kterým SÚKL vydává následující vyjádření:

 • Arimidex – nelze obecně konstatovat, že Arimidex je lékem podobným letrozolu.
  Letrozol je název jiné léčivé látky užívané k léčbě karcinomu prsu u vymezených skupin žen. 
   
 • Letrozol – není název léčivého přípravku, jedná se o účinnou látku obsaženou v přípravku registrovaném pod názvem FEMARA (viz přípravek uvedený výše). Rozhodně se nejedná o novinku – registrován v r. 1999.  
 • FEMARA – tento léčivý přípravek mohou užívat pouze vybrané skupiny žen, které prodělaly menopauzu a u nichž má nádor receptory pro estrogen a které již byly léčeny samotným antiestrogenem.  
 • AROMASIN – tento léčivý přípravek mohou užívat pouze vybrané skupiny žen, které prodělaly menopauzu a u nichž má nádor receptory pro estrogen a které již byly léčeny samotným antiestrogenem. 
 • AVASTIN – není možné uvést, že by  tento přípravek umožňoval lepší proniknutí chemoterapie k nádoru, jak uvedeno v článku.  
 • XELODA – není pravda, že nahrazuje dosud používanou infuzní léčbu.  
 • CERVARIX – není pravda, že má přípravek zatím 100% účinnost. Očkovací schéma tohoto přípravku je 0, 1, 6 měsíců. 

Tiskové a informační oddělení SÚKL
21.4.2008

Klinické studie