ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Pro alergiky zůstávají dostupné léčivé přípravky bez doplatku

SÚKL informuje o tom, že i po zkrácené revizi cen a úhrad ve skupině antihistaminik zůstávají léčivé přípravky pro alergiky bez doplatku.

Pro pacienty je nejdůležitější zprávou, že i přes snížení úhrady předmětných přípravků bude stále existovat několik přípravků plně hrazených (bez doplatku).

Zkrácená revize neznamená zvýšenou spoluúčast pacientů!

Na základě porovnání situace v zahraničí je zřejmé, že prostor pro snížení ceny zde stále existuje. Mohou-li výrobci léčiv obchodovat své přípravky v zahraničí za ceny nižší, existuje oprávněný požadavek českých pacientů, aby neplatili ceny vyšší. Z dlouhodobých zkušeností z praxe vyplývá, že výrobci se v rámci cenové politiky snaží zajistit, aby jejich produkty byly plně hrazeny. Pokud výrobci patřičně zareagují úpravou ceny, k navýšení spoluúčasti pacientů nedojde.

Ústav zkrácenou revizi ve skupině nesedativních antihistaminik provedl na žádost Všeobecné zdravotní pojišťovny, rozhodnutí bylo vydáno 12. 5. 2015. Od července tohoto roku tedy skutečně dojde ke změně úhrady jednotlivých léků. To však automaticky neznamená, že dojde k navýšení spoluúčasti pacientů.

Nová základní úhrada byla stanovena podle nejnižší ceny léčivého přípravku obchodovaného v ČR (1,5296 Kč za obvyklou denní terapeutickou dávku). Pokud by se Ústav ohlížel na zahraniční ceny, úhrada předmětné skupiny přípravků by byla ještě nižší (0,3856 Kč za obvyklou denní terapeutickou dávku).

Zkrácená revize úhrad přinese prostředky pro léčbu závažných onemocnění!

Ústav díky snížení úhrady antihistaminik odhaduje úsporu prostředků veřejného zdravotního pojištění přibližně 224 mil. Kč ročně. Ve všech zkrácených revizích zahájených v roce 2015 pak celkem zhruba 850 mil. Kč. Na druhé straně ovšem stojí zvýšení nákladů na inovativní léčbu ve výši cca 1 mld. Kč ročně. Uspořené prostředky tedy mohou být směřovány na léčbu dosud obtížně léčitelných závažných onemocnění. 

 

 

5. 6. 2015

Tiskové a informační oddělení

 

 

Klinické studie