24. listopadu 2023
Kdy se očkovat?
Proti covidu-19 je možné se očkovat kdykoliv v průběhu roku. Z dostupných dat však vyplývá, že právě v období podzimu a zimy se zvyšuje počet hospitalizací kvůli závažnému průběhu tohoto onemocnění. Z tohoto důvodu je vhodné očkování načasovat tak, aby v době hlavní sezóny respiračních onemocnění byla imunita navozená očkováním co možná nejsilnější.
Komu je očkování doporučeno?
Očkovat se proti covidu-19 mohou všichni, pro které je vakcína určená. Vakcinace je dále velice důležitá pro rizikové skupiny obyvatel, jako jsou osoby s dalšími onemocněními, senioři, těhotné ženy a lidé se sníženou imunitou. Konkrétní doporučení pro jednotlivé skupiny obyvatel rozdělené dle věku zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví ČR zde.
Proč se vakcíny upravují?
Vakcíny proti covidu-19 jsou upravovány tak, aby lépe odpovídaly cirkulujícím variantám viru SARS-CoV-2. Nejnovější podoby těchto vakcín byly vyvinuty s cílem zaměřit se na variantu Omikron XBB, a to v souladu s doporučeními Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) i dalších mezinárodních regulačních orgánů a Světové zdravotnické organizace (WHO).
Jaké upravené vakcíny získaly registraci?
Do začátku listopadu získaly registraci tři adaptované vakcíny proti onemocnění covid-19, a to očkovací látka od společnosti Pfizer Comirnaty: Omicron XBB.1.5, vakcína od společnosti Novavax s označením Nuvaxovid XBB.1.5 a vakcína společnosti Moderna: Spikevax XBB1.5 (tato však není zatím na trhu v ČR dostupná, proto není uvedena v přehledu).
- Vakcína od společnosti Pfizer: Comirnaty Omicron XBB.1.5 – je určena k prevenci onemocnění covid-19 u dospělých a dětí od 6 měsíců věku
- Vakcína od společnosti Novavax: Nuvaxovid XBB.1.5 – je určena k prevenci onemocnění covid-19 u dospělých a dětí od 12 let.
Jsou vakcíny proti covidu-19 bezpečné?
Aby jakákoliv očkovací látka získala registraci, je nutné, aby její přínosy převažovaly nad riziky. Pokud by tento základní předpoklad nesplňovala, registraci nezíská. Data o vakcínách jsou posuzována nejen v procesu registrace, na vakcíny je pečlivě dohlíženo i poté, co registraci získají.
Zahájení očkování vakcínami proti covidu-19 doprovázelo velmi důkladné sledování všech nových údajů o jejich bezpečnosti. SÚKL společně s EMA podrobně hodnotil veškeré nové studie, publikovanou literaturu a hlášená podezření na nežádoucí účinky. Díky velkému zájmu o bezpečnost těchto vakcín bylo rychle získáváno velké množství dat, jejichž hodnocení umožnilo rychle poznávat jejich bezpečnostní profil.
Nadále probíhá pečlivé monitorování všech nových údajů o bezpečnosti. Pokud se prokáže nový nežádoucí účinek, bude doplněn do informací o přípravku, příbalové informace je možné dohledat zde. V případě zjištění nového závažného rizika SÚKL upozorní zdravotnické pracovníky i veřejnost.
Jak se chovat před očkováním a po něm?
Na očkování je třeba přijít zdravý. Nedoporučuje se očkovat nikoho s akutním horečnatým nebo infekčním onemocněním. Poté, co dostanete injekci, zůstaňte 30 minut v čekárně, pokud by nastaly komplikace, je třeba být v blízkosti lékaře. Obecně je po očkování dobré dopřát si klidový režim a nepít nadměrné množství alkoholu, ten totiž neprospívá imunitnímu systému.
Jak je to s úhradou vakcín proti covid-19?
Očkování proti covidu-19 je pro všechny pojištěnce plně hrazeno. Úhrada se vztahuje na všechny vakcíny proti tomuto onemocnění, které jsou dostupné na českém trhu. Pro samoplátce je doporučená cena za provedení očkování 400,- Kč (jde o náklad na aplikaci dávky, samotnou vakcínu hradí ČR), přičemž se může měnit dle ceníku konkrétního očkovacího místa. Více informací je najdete zde.
Léčivé přípravky obsahující očkovací látku proti onemocnění covid-19 jsou nakupovány státem. Očkovací látky jsou placeny z rozpočtu Ministerstva zdravotnictví ČR a následně hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Podrobnosti jsou uvedeny zde.