ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

O kampani

Cílem kampaně je edukovat veřejnost v oblasti správného nakládání s léčivy v domácnostech a jejich likvidace, a tím zvýšit jejich bezpečnost a zájem o vlastní zdraví i životní prostředí.

Kampaň vychází z průzkumu SÚKL „Reálné využití léčiv a jeho finanční dopad na zdravotní systém v ČR“, který zjišťoval, v jaké míře a s jakými finančními dopady zůstávají předepsané i volně prodejné léky bez využití. Výsledky průzkumu zároveň znovu potvrdily, že značná část veřejnosti léky nakupuje často do zásoby, v domácnosti je hromadí a nakonec je nesprávně likviduje – vyhodí je spolu s běžným odpadem nebo spláchne do WC.

Kampaň zároveň nabádá k aktivní komunikaci pacienta se zdravotnickými odborníky. Vždy je totiž třeba, aby pacient upozornil svého lékaře a lékárníka na všechny léčivé přípravky (včetně volně prodejných), které právě užívá. Často totiž může docházet k nevědomému užívání léků s rozdílnou obchodní značkou, ale se stejnou účinnou látkou, kdy hrozí předávkování, nebo také k současnému užívání léků (účinných látek), které může zdraví pacienta nepříznivě ovlivnit.

Informace ke kampani jsou k dispozici i na FB profilu k portálu (https://www.facebook.com/pages/O-l%C3%A9c%C3%ADch/109491902468670?fref=ts).

Očkování

Klinické studie