ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jaké jsou jiné možnosti antikoncepce pro ženy, pro něž není vhodná kombinovaná hormonální antikoncepce?

Existují i antikoncepční přípravky s obsahem pouze jedné složky – gestagenu, které riziko krevních sraženin nezvyšují. Jsou dostupné ve formě tablet, injekcí nebo nitroděložního tělíska.

O vhodnosti jejich používání je třeba se poradit s gynekologem. Ke zvážení je také používání nehormonální antikoncepce – tj. bariérové (kondom, pesar, spermicidní vaginální krém). Takový způsob antikoncepce je méně pohodlný, o něco méně spolehlivý, zato ale zcela bez celkových nežádoucích účinků. Pokud potřebujete užívat antikoncepci, proberte s lékařem všechny její možnosti a vyberte takovou, která je pro vás nejvhodnější.

Pokud zvažujete užívání antikoncepce, poraďte se se svým gynekologem. Proberte s ním všechny rizikové faktory pro vznik krevních sraženin (tj. zejména, zda jste už někdy v minulosti prodělala hlubokou žilní trombózu nebo plicní embolii, zda se takový stav vyskytl u vašich rodičů nebo sourozenců, zda máte zjištěnou některou vrozenou trombofilní poruchu, zda a kolik cigaret denně kouříte). Po zvážení Vašeho konkrétního možného rizika Vám lékař doporučí nejvhodnější typ antikoncepce.

Klinické studie