U nejprodávanějšího léčivého přípravku z této skupiny došlo v posledních týdnech k navýšení prodeje více jak trojnásobně. Pro představu to znamená, že se během jednoho týdne prodala jindy měsíční poptávka, tj. přes 300 tis balení. Dle dostupných informací je obdobný nárůst prodeje patrný i u dalších léčivých přípravků s obsahem paracetamolu, a proto u mnoha z nich došlo k vyprodání. Takto enormní předzásobování ze strany pacientů vede ke krátkodobé nedostupnosti léčivých přípravků s obsahem paracetamolu na trhu.
Ve vztahu k této léčivé látce připomínáme, aby se pacienti řídili příbalovou informací a nepřekračovali maximální doporučené denní dávky. V případě předávkování hrozí závažné poškození jater!
Můžeme potvrdit, že v příštích dnech jsou plánované dodávky v řádu několika set tisíc balení. Ministerstvo zdravotnictví ČR a SÚKL zároveň jednají o zajištění dalšího dovozu.
Přesto vyzýváme všechny, aby zbytečně nehromadili léčivé přípravky, a prosíme o ohleduplnost k dalším pacientům, kteří svou léčbu také potřebují.
Aktuální dostupnost léčivých přípravků na trhu Ministerstvo zdravotnictví ČR a SÚKL neustále monitorují. Jsme ve spojení s výrobci a držiteli rozhodnutí o registraci, kteří pracují na plynulém zajištění dodávek pro české pacienty.
Pro doplnění uvádíme, že obdobná situace panuje ve více zemích Evropy, a proto některé státy (např. Dánsko, Norsko, Irsko, Belgie) již omezily nařízením výdej volně prodejných léčivých přípravků. Jiné země (např. Slovensko) uvádějí nedostupnost paracetamolu, ibuprofenu i acylpyrinu.
19. 3. 2020
Kontakty pro média: Mgr. Barbora Peterová, tisková mluvčí,
tel. 723 707 619, barbora.peterova@suklcz(tiskove@suklcz)