ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Encyklopedie SÚKL

Mohu si objednat lék prostřednictvím Internetu, např. z Asie?

Pro nákup léků ze zahraniční existují určitá pravidla. Nákup musí splňovat tyto požadavky – jedná se o nákup ze země v rámci EU, lék je registrovaný, volně prodejný lék a prodávající má oprávnění vydávat léky veřejnosti v daném členském státě.   

Nákup léků prostřednictvím Internetu z tzv. třetích zemí je nelegální. Česká republika, stejně jako další země EU, chrání své území před vstupem léků, u nichž není doložena záruka bezpečnosti, účinnosti a jakosti. Zároveň tímto přístupem maximálně ztěžují vstup padělků na český trh.

V případě, že si na Internetu objednáte léky ze třetích zemí (např. z asijských zemí), jsou podle zákona o obecné bezpečnosti výrobků považovány za nebezpečný výrobek a není u nich žádoucí, aby byly propuštěny na území ČR.

Státní ústav pro kontrolu léčiv upozorňuje všechny osoby, které s ohledem na svůj  zdravotní stavu přemýšlí o získání léku ze třetí země, aby tak učinili prostřednictvím svého ošetřujícího lékaře v ČR, jak je popsáno níže.

Dovoz léku z tzv. třetích zemí má přesně stanovená pravidla - je možný pouze v případě, že na území ČR ani žádného členského státu není registrován pro pacienta vhodný lék a není dostupný ani jinou cestou (např. prostřednictvím specifického léčebného programu). V takovém případě může ošetřující lékař konkrétnímu pacientovi za účelem poskytnutí optimální lékařské péče předepsat lék, který není registrovaný v rámci EU. Jedná se o tzv. individuální/mimořádný dovoz, který je možný i ze třetích zemí.

Vlastní dovoz léku zajišťuje společnost, která má oprávnění k dovozu ze třetích zemí. Jen tak je možné zajistit základní požadavky na zajištění bezpečnosti, účinnosti a jakosti léku a zároveň zaručit správné uchovávání léku po celou dobu přepravy a skladování až do okamžiku výdeje pacientovi.Klinické studie