ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Encyklopedie SÚKL

Jaký je rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy?

V lékárnách je možné zakoupit léky i doplňky stravy. Přestože jsou dostupné na jednom místě, neznamená to, že jsou svými účinky či účelem shodné.

Základní rozdíly mezi léky a doplňky stravy:

 

Doplněk stravy

Lék

Účel

Použití

Koncentrovaný zdroj živin nebo jiných látek, jejichž účelem je doplňovat běžnou stravu. Na obalu doplňku stravy nesmí být uvedena tvrzení o léčebných, preventivních vlastnostech doplňku.

Látka nebo kombinace látek s léčebnými či preventivními vlastnostmi.

Schvalovací proces

Nejsou schvalovány, výrobce či dovozce má pouze informační povinnost vůči Ministerstvu zemědlěství ČR, kam musí před prvním uvedením na trh zaslat text české etikety doplňku stravy; před uvedením na trh není výrobce povinen ověřovat účinnost doplňku stravy.

Léky musí před uvedením na trh projít schvalovacím řízením (registrací), v tomto procesu se hodnotí účinnost, jakost a bezpečnost přípravku, výrobce předkládá toxikologické a   farmakologické zkoušky, klinická hodnocení atd.

Způsob prodeje

Užívání není vázáno na lékařský předpis, doplňky stravy jsou volně prodejné.

V oprávněných případech je s ohledem na látky obsažené v léku jeho užití vázáno na lékařský   předpis, tzn. pacient jej získá pouze na základě doporučení lékaře.

Dostupnost

Doplňky stravy se dají sehnat v lékárnách, v běžných obchodech s potravinami,   v drogériích atd. Často se doplňky stravy distribuují i formou prezentačních akcí.

Léky mohou být vydávány pouze v lékárnách, prostřednictvím jejich internetových nabídek nebo u prodejců vyhrazených léčiv. 

Požadavky na prodávajícího

Zákonem není nijak vymezena odborná způsobilost personálu prodejen doplňků stravy.

Léky mohou vydávat jen osoby stanovené   zákonem (farmaceuti, farmaceutičtí asistenti, prodejci vyhrazených léčiv).

Prodej prostřednictvím internetových   stránek

Doplňky stravy jsou často prodávány prostřednictvím Internetu, i internetový prodejce je provozovatelem potravinářského podniku.

Zásilkový prodej léků může provozovat pouze   schválená „kamenná“ lékárna, prostřednictvím zásilkového (internetového) prodeje lze prodávat jen léky bez lékařského předpisu.

Jednoznačné povinné označení na obalu

Každý doplněk stravy musí být označen slovy "doplněk stravy".

Každý lék musí být označen registračním číslem SÚKL, případně Evropské lékové agentury. 

 

Jak rychle poznat, zda se jedná o lék nebo doplněk stravy

  1. Na obalu doplňku stravy musí být podle právních předpisů uvedeno označení „doplněk stravy".      
  2. U některých doplňků stravy se lze setkat s tzv. číslem HEM, které někteří výrobci dosud uvádí na obalu těchto výrobků. Jedná se o jednací číslo rozhodnutí, pod kterým byl pro daný výrobek v minulosti vydán Ministerstvem zdravotnictví ČR souhlas s uváděním výrobku do oběhu jako potraviny.
  3. Na obalu a v příbalové informaci léku, kterému byla v rámci registračního řízení udělena registrace, musí být podle právních předpisů uvedeno tzv. registrační číslo.

Kde lze získat bližší informace o doplňcích stravy?

Uvedení na trh a použití doplňků stravy schvaluje Ministerstvo zemědělství ČR ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem

Klinické studie