ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Encyklopedie SÚKL

Co je to výpis z receptu?

V případě, že lékárna je schopna vydat pouze část požadovaných léků předepsaných na receptu, je možné zbývající část pro pacienta objednat nebo vystavit výpis z receptu, který mu umožní si zbývající léky vyzvednout v jiné lékárně.

Není-li v lékárně k dispozici předepsaný počet balení, nebo jsou na receptu předepsány 2 druhy léků a lékárna má k dispozici pouze jeden z nich, může situaci řešit dvěma způsoby:

  • Objedná lék, který aktuálně nemá k dispozici, a pacient se pro zbývající část výdeje zastaví v dohodnutém čase (ve většině případů je možné si vyzvednout lék ještě týž den, případně den následující).
  • Vydávající lékárník vystaví na chybějící léky výpis z receptu. K tomuto účelu je připraven tiskopis s označením „Výpis“. Vlastní výpis z receptu obsahuje údaje z původního receptu. Na původní recept se musí uvést poznámka „Pořízen výpis“.

Doba platnosti výpisu je obvykle 14 kalendářních dní od data jeho vystavení. V případě antibiotik a antimikrobiálních chemoterapeutik platí pouze 5 kalendářních dní ode dne vystavení, kromě léků k lokálnímu použití.

Regulační poplatek (30,- Kč) za recept se v případě výpisu z receptu již nevybírá, viz stanovisko MZ ČR.

 

Klinické studie