ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Avízo SÚKL ze dne 25.1.2010

Praha, 25. 1. 2010 - Dnešním dnem mohou návštěvníci Informačního portálu pro veřejnost Státního ústavu pro kontrolu léčiv využít možnosti zaslat svůj dotaz týkající se léčivých přípravků přímo odborníkům - lékárníkům a lékařům.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) spustil zkušební provoz nové služby pro návštěvníky webového Informačního portálu pro veřejnost (www.olecich.cz): dotazování odborníků. Na otázky související s lékovou problematikou budou návštěvníkům portálu odpovídat tři farmaceuti a tři lékaři (praktický lékař pro dospělé, praktický lékař pro děti a dorost a specialistka v oboru cestovní medicíny). „Tato služba nemá nahradit návštěvu lékaře či lékárníka. Může však pomoci zodpovědět doplňující dotazy, na které si pacienti vzpomenou až v klidu doma po návratu od lékaře či z lékárny," uvádí k nové službě pro veřejnost ředitel SÚKL Martin Beneš.  

 

Návštěvník Informačního portálu může svůj dotaz poslat prostřednictvím jednoduchého formuláře. Na něj se dostane po zvolení možnosti „Potřebuji položit dotaz lékárníkovi" či „Potřebuji položit dotaz lékaři" v zeleně vyznačené sekci „Potřebuji..." v levém horním rohu webových stránek Portálu. Po vyplnění formuláře a odeslání dotazu přijde tazateli na zadanou emailovou adresu potvrzení o přijetí dotazu. Na stejnou adresu mu bude zaslána také odpověď na jeho dotaz. Odpověď bude poté - bez uvedení jména, případně dalších citlivých informací o tazateli - publikována na Portálu, aby tak mohla být k dispozici i ostatním jeho návštěvníkům.

 

V současné chvíli bude zodpovídání dotazů fungovat ve zkušebním provozu. „Na začátku musíme zjistit, jak velký  bude o tuto službu zájem a zda kapacita odborníků, kteří se pacientům budou věnovat, bude dostačující," uvedl Beneš. V rámci zkušebního provozu tedy nebude možné garantovat pevnou časovou lhůtu pro zaslání odpovědi. Snahou je však službu maximálně urychlit. Vždy bude záležet i na náročnosti dotazu. Zahájení ostrého provozu této nové služby je plánováno v průběhu měsíce dubna.

 

Státní ústav pro kontrolu léčiv si také dovoluje upozornit, že touto cestou nelze zpracovat dotazy, jejichž odpověď vyžaduje osobní konzultaci s lékařem či lékárníkem. 

 

 

Informace pro média:

Státní ústav pro kontrolu léčiv je správním orgánem zřízeným zákonem o léčivech. Posláním ústavu je v zájmu ochrany zdraví občanů zajistit, aby v ČR byla dostupná pouze účinná, bezpečná a farmaceuticky jakostní humánní léčiva, podílet se na tom, aby byly používány pouze bezpečné a funkční zdravotnické prostředky a bezpečné a jakostní lidské tkáně a buňky.

 

Kontakt:

Veronika Petláková
Tisková mluvčí
Tel.: 272 185 333
E-Mail: veronika.petlakova@sukl_cz

Klinické studie