ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Avízo ke spolupráci SÚKL s Policií ČR

Praha, 26. 1. 2012 – Státní ústav pro kontrolu léčiv spolupracoval s Policií ČR na případu pracovnice lékárny, která si upravovala lékařské recepty podle své potřeby.

Na základě podnětu z běžné kontroly zacházení s léčivy, kterou pravidelně provádí pracovníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv, bylo zahájeno šetření kriminalistů ze 3. oddělení Odboru obecné kriminality. Podnět Státního ústavu pro kontrolu léčiv upozorňoval Policii ČR na podezření, že jednačtyřicetiletá provozovatelka brněnské lékárny nedovoleným způsobem nakládá s léčivými přípravky. Prověřováním pak kriminalisté zjistili, že lékárnice na zákazníky předkládané recepty připisovala další položky, které pacientům jejich ošetřující lékař nepředepsal. Dopsané léky – zejména hypnotika a uklidňující přípravky Lexaurin, Stilnox či Zolpinox, pacientům nevydala. Lékaři, kteří původní recepty vydali, policistům potvrdili, že jejich předpisy vždy obsahovaly pouze jednu položku a byly vytištěné z počítače. To však provozovatelce lékárny nevadilo a pod přípravek natištěný na receptu klidně rukou dopsala další léčiva. Od připisování léků ji neodradilo ani to, když byl původní recept proškrtnutý – co potřebovala, připsala i přes tuto čáru.

Kriminalisté ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv také zjistili, že lékárnice řádně nezaevidovala téměř tisíc balení léku Modafen a Nurofen Stopgrip, kdy tato léčiva od distributorů převzala, ale nenaskladnila do lékárny. Tyto dva přípravky s obsahem pseudoefedrinu také připisovala na recepty, aniž je pacientům vydala, a společně se svým manželem odebírala tato léčiva na svá jména či rodná čísla i několikrát denně. Společně tak v rozporu s právními předpisy upravujícími podmínky pro vydávání těchto přípravků manželé za čtyři měsíce odebrali 460 balení těchto léků proti chřipce. Obviněná vzhledem ke svému odbornému vzdělání a profesi musela vědět, že z takového množství léků lze vyrobit značné množství metamfetaminu – tzv. pervitinu.

Sdělení Policie ČR je k dispozici na https://www.policie.cz/clanek/lekarske-recepty-si-upravovala-podle-sveho.aspx.


Tiskové a informační oddělení SÚKL
Krajské ředitelství Policie České republiky – Jihomoravského kraje
26.1.2012

Klinické studie