Očkovací průkaz
25. srpen 2015
Dobrý den, dcera ztratila malý očkovací průkaz. Kde a jak si pořídit nový, resp. kopii? Kde (a kdo) lze získat příslušný prázdný průkaz, prosím? Děkuji Vám.
Dobrý den,
očkovací průkaz vystaví a záznam o očkování Vám provede registrující lékař pro děti a dorost.
S pozdravem
MUDr. Malinová
Povinné očkování dětí
27. červenec 2015
Nelíbí se mi příliš očkování Hexavakcínou, nicméně očkovat chci. Lze v současné době očkovat vakcínami (obsažené v hexa) postupně? Případně jsou hrazeny ze zdravotního pojištění?
Očkovat rozloženě lze, ale po domluvě s příslušným dětským lékařem, jelikož to neodpovídá předepsanému schématu. Očkovací látky jednotlivě nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.
MUDr. Doležel
Měření teploty
25. červenec 2014
Dobrý den, můj dotaz se týká správného měření teploty. Teplotu měřím 5 minut rtuťovým teploměrem v podpaží - pokud při měření sedím, v klidu, nemluvím a nehýbu se, teploměr ukáže vždy minimálně o 0,2 stupně více, než když u měření ležím. Jaká teplota je tedy přesnější a má vůbec odchylka 0,2 nějaký vliv na stav, případně kterou hodnotu mám hlásit lékaři. Dále mě ještě zajímá, zda je možné u zdravého člověka kolísání tělesné teploty mezi nocí a odpolednem až o 1,5 stupně. Mnohokrát děkuji.
Dobrý den,
hodnota tělesné teploty v průběhu dne velmi kolísá, liší se na různých částech našeho těla. Teplotu ovlivňují i další faktory - fyzická aktivita, celkový stav organismu (psychické napětí, stres), teplota okolí, oblečení měřeného, věk i pohlaví, spánek, některé léky, hormony. Je to tedy hodnota velmi nestálá. Měříme tzv. teplotu slupky, jejíž teplota se mění vlivem okolí. Vnitřní teplota těla je hodnota relativně stálá, pohybuje se kolem 39-40°C - této teplotě se nejvíce blíží teplota měřená v konečníku.
Je nutno vzít v úvahu, že nejnižší tělesná teplota bývá kolem 4h ráno, nejvyšší kolem 18h večer. Teplota by se neměla měřit bezprostředně po probuzení, po fyzické námaze, po koupeli či sprše. Je nutno počkat s měřením alespoň 5minut, nejlépe 30minut.
A teď k Vašim otázkám. Odchylka 0,2 °C nemá vliv na stav, lékaři nelze nahlásit nějakou absolutní teplotu. Nevím, zda měříte z nějakého zdravotního důvodu teplotu denně nebo pouze v období, kdy se necítíte dobře a vypadá to, že budete nemocný(á). U zdravého člověka je zcela normální, že tělesná teplota kolísá v průběhu celého dne až o 1,5 -2°C.
Abychom to shrnuli. Při správném měření teploty by měla být v místnosti přiměřená teplota, měřená osoba by měla být před měřením nejlépe 30minut bez výraznější fyzické aktivity. Je nutné brat v úvahu i čas měření vzhledem ke kolísání teploty během dne. Doporučuje se měřit teplotu v pravidelných intervalech, při měření zaznamenat zhruba čas měření a místo měření (podpaží, konečník, ústa, ucho, čelo).
Vy měříte teplotu v podpažní jamce, je tedy důležité teploměr správně umístit. Špičku teploměru je nutno umístit do nejhlubšího a nejteplejšího místa v jamce, špička musí být po celou dobu měření v kontaktu s kůží a nesmí se s ní hýbat (ani drobné pohyby rukou a prstů při psaní). Přiloženou paží teploměr pevně fixujeme. Při měření můžete v klidu sedět nebo ležet. Abychom dosáhli co nejpřesnějšího výsledku, doporučuje se držet teploměr 5 minut.
Normální teplota v podpaží je v rozmezí 35,2 – 36,7 ºC, zvýšená teplota je nad 37ºC, horečka nad 38 ºC.
Dle Vašich informací teplotu měříte zcela správně, jen je nutno si uvědomit výše uvedené faktory ovlivňující teplotu a její kolísání během dne.
pěkný den,
Mgr. Lada Mrázková
Jak se zbavit bradavic?
11. srpen 2013
Dobrý den, neporadili byste mi prosím, jak se dá účinně a trvale zbavit drobných bílých tvrdých bradavic? Mojí dceři (18 let, zdravá) se již druhý rok stále na stejných prstech na nohou tvoří tyto drobné bradavice, které ji bolí a překáží při chůzi. Nepomáhají přípravky na bradavice (Verumal) ani ošetření dusíkem, za měsíc se bradavice objeví znovu. Navíc jsou puchýře po použití dusíku čím dál větší a bolestivější, hojí se 14 dní. Dá se nějakým způsobem bradavic zbavit? Děkuji předem za radu.
Dobrý den,
bohužel Vám neporadím žádný přípravek, kterým by se daly bradavice definitivně odstranit. Jedná se o virové onemocnění a jeho léčba je často problematická, žádná metoda není 100% účinná. Léčba je individuální, záleží na typu, počtu a umístění bradavic. Někdy je třeba kombinovat více druhů léčby. U dcery byly aplikovány dvě základní metody, které se k odstraňování bradavic používají. Je pravda, že ošetření dusíkem je bolestivé, vytvoření puchýře je žádoucí, ale samozřejmě na ploskách nohou je to nepříjemné a obtěžující. Další přípravky, které jsou k dispozici, jsou na podobném principu (obsahují kyselinu salicylovou a případně další složky) nebo obsahují jiné koncentrované kyseliny, které mohou poleptat i okolní zdravou kůži, vznikají pak jizvy. V případě Vaší dcery momentálně nemá asi smysl podobné přípravky aplikovat.
Možností je po konzultaci s kožním lékařem zkusit další metody – laserové ošetření nebo fotodynamické ošetření. I u těchto typů terapie nemusí být výsledek stoprocentní, zákroky by neměly zanechávat jizvy, obvykle je třeba 3-4 ošetření, nebývají hrazeny pojišťovnou. Zákroky se provádí na specializovaných pracovištích, možná by bylo vhodné konzultovat, zda by v případě Vaší dcery byla tato terapie vhodná. Fotodynamická terapie se právě používá u mnohočetných bradavic.
Samozřejmě lze i zkusit metody lidového léčitelství, tzn. potírání vlaštovičníkem, aplikace plátku česneku a zalepení páskou, potírání tea tree olejíčkem, potírání výtažkem z lékořice. Uvedené byliny obsahují složky s protivirovým účinkem. Chápu, že pokud je bradavic víc, jsou drobné a na plosce nohy, je aplikace těchto metod náročnější.
S pozdravem,
Mgr. Lada Mrázková
Léčba průjmu
4. srpen 2013
Dobrý den, už mám 4. den průjem, dostala jsem ho na dovolené v Řecku, Endiaron mi nepomohl. Průjem mám vždy po jídle, 1 dokonce i v noci a 2krát ráno, před průjmem začnu mít bolesti břicha. Prosím o radu co za léky a co jíst. Děkuji.
Dobrý den,
základem léčby průjmového onemocnění, ať je jakýkoliv původ, jsou dietní opatření a dostatečný přísun tekutin.
Z tekutin je vhodný mírně oslazený černý čaj, nesycené minerální vody, neperlivá voda. Při větších ztrátách tekutin jsou vhodné tzv. rehydratační roztoky – lze zakoupit v lékárně. Džusy nejsou vhodné – kvasí.
Zatěžovat stravou by se mělo postupně, ze začátku je vhodná bramborová či rýžová kaše, vařená mrkev, banány, nastrouhaná jablka, suchary a starší pečivo. Následně rýže, brambory, těstoviny, vařené či dušené libové maso atd. Se snižováním stolic a problémů s bolestmi břicha lze přidávat další potraviny – nízkotučný tvaroh, netučné jogurty, eidam.. Jde o šetřící dietu s vynecháním jídel tučných, smažených, příliš kořeněných, dráždivých..
Co se týká léčby, nasadila bych Smectu (1-3 sáčky denně – podle dalšího průběhu, rozpouští se v 50ml tekutiny, nebo rozmíchá do rozmačkaného banánu či nastrouhaných jablek – chuťově není moc dobrá). Má vysokou schopnost vázat toxické látky produkované původcem průjmu, chrání sliznici proti infekci. Může ale ovlivnit vstřebávání jiných léků, je vhodný 2h odstup od další léčby.
Pro rychlejší regeneraci střevního prostředí je vhodné dodat probiotika (tzn. bakterie, které mají ve střevě normálně být). Např. Hylak forte kapky nebo některé potravinové doplňky s probiotiky. Probiotické kultury užívat s odstupem od Smecty.
Zkuste se hlavně zaměřit na ta dietní opatření, dostatek tekutin. Je vhodné jíst během dne spíše malé porce jídla v intervalech 2-3h. Stav by se měl postupně zlepšovat, úplná náprava může trvat 1-2 týdny. Zásadní je také důsledné dodržování hygienických postupů.
Pokud by Vaše samoléčba nebyla úspěšná, nesnižoval se počet stolic, měla jste dojem, že se snížilo močení, množství slin, byly popraskané rty, pak kontaktujte Vašeho praktického lékaře.
Mgr. Lada Mrázková
Dělení tablet léku Presid 5 mg
30. květen 2013
Užívám na snížení krevního tlaku Presid 5mg. Potřeboval bych však nižší dávky, poloviční, je možné tabletu Presid 5mg rozdělit na polovinu? V příbalovém letáku je uvedeno "tablety se nesmějí dělit" - proč? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
tablety PRESID 5 mg opravdu nelze půlit. Jsou technologicky vyrobené za účelem řízeného uvolňování po celý den, čímž bylo zároveň dosaženo i komfortního dávkování - pouze 1x denně. Pokud by se takové tablety jakkoli mechanicky narušily, ztratí jednak výhodu vyrovnaného celodenního působení a dále existuje riziko akutního předávkování z uvolnění většího množství účinné látky v krátkém časovém úseku. Jedinou možností, jak snížit u tohoto léčiva dávku, je přejít po domluvě s předepisujícím lékařem na momentálně obchodovaný přípravek PRESID 2,5 mg.
S pozdravem,
Mgr. Jana Holfeuerová
Možnost předepsání léku Enelbin retard
12. květen 2013
Prosím o odpověď, který lékař dle odbornosti může předepsat enelbin retard. Ač jsem jej brala na závratě a opravdu s efektem, teď mi jej obv. lékařka odmítá předepsat. Děkuji
Dobrý den,
léčivý přípravek ENELBIN RETARD má stanoveny podmínky úhrady - indikační omezení, tzn., že přípravek je k úhradě ze zdravotního pojištění možné předepsat pouze při splnění stanovených podmínek: „Naftidrofuryl je indikován angiologem, kardiologem a internistou u nemocných ve stadiu klaudikací s krátkým intervalem (pod 200 m), ve stadiu klidové bolesti či již trofických změn – tedy ve stadiu IIb., III. a IV. Fontaineovy klasifikace při dávkování 3x denně 200 mg. V případě, že po 3-6 měsících léčby není dosaženo klinicky významného prodloužení klaudikační vzdálenosti, léčba není dále indikována.“
Užívání přípravku ENELBIN RETARD tedy musí doporučit angiolog, karidolog nebo internista pouze ve výše uvedených indikacích. Na základě tohoto doporučení pak může přípravek předepisovat také praktický lékař.
Pokud ENELBIN RETARD předepíše lékař bez doporučení odborného lékaře a/nebo v jiné indikaci je lék plně hrazen pacientem.
S pozdravem
Jitka Židlická
Druh obalu kapsle
6. květen 2013
Dobrý den, chtěla bych se zeptat co znamená druh obalu SCC a TBC u kapslí (např. u přípravku temodal)? Jaký je v tom rozdíl? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
nemusí se jednat jen o obaly na kapsle. SCC je obecně označení obalu typu "váček" (angl. sachet) a TBC značí "obal na tablety" (z angl. tablet container). V registrovaných názvech léčiv se tyto zkratky uvádějí za lékovou formu a sílu přípravku.
S pozdravem,
Mgr. Jana Holfeuerová
Intalis Tadalafil
25. březen 2013
Dobrý den uvažuji o koupi medikamentu Intalis Tadalafil (léčba erektilní dysfunkce). Chci se proto zeptat zda-li je tento produkt legální, rád bych si pořídil více tablet a podělil se s přáteli. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
v ČR není Vámi uvedený přípravek registrován, viz databáze léčivých přípravků: https://www.olecich.cz/modules/medication/.
Jsou zde však registrovány jiné léčivé přípravky s účinnou látkou tadalafil, ale jejich výdej je vázán výhradně na lékařský předpis. Užívání tedy musí být doporučeno lékařem a vlastní léčba probíhá pod jeho dohledem. V případě, že naleznete nabídku léku na předpis na internetu, jedná se o nabídku nelegální a lék je s největší pravděpodobností padělaný.
Nákup léčivých přípravků prostřednictvím internetu (zásilkový výdej) ze zahraničí může dle zákona č. 378/2007
Sb., o léčivech provádět pouze osoba oprávněná k výdeji léčivých přípravků v členském státě EU. Předmětem zásilkového výdeje mohou být pouze léčivé přípravky registrované v ČR či jiném členském státě EU, z něhož je výdej uskutečňován, a jejich výdej v ČR není vázán na lékařský předpis. Zásilkový výdej léčiv ze třetích zemí do ČR není povolen.
Státní ústav pro kontrolu léčiv varuje před nákupem léčivých přípravků přes internet, tj. mimo legální distribuční síť. Prostřednictvím internetových stránek (kdy se nejedná o povolený internetový prodej schválené, tzv.
kamenné lékárny) jsou nabízeny padělky a nelegální přípravky, viz https://www.nebezpecneleky.cz/.
Při zakoupení léčivého přípravku tímto způsobem existuje velké riziko, protože se může jednat např. o padělek, o přípravek znehodnocený špatným skladováním, v případě léků vázaných na lékařský předpis může použitím bez kontroly lékařem dojít i k vážnému poškození zdraví.
S pozdravem
Mgr. Lucie Šustková
Advantan
21. březen 2013
Dobrý den, chtěla jsem zeptat, zda se od sebe liší Advantan krém a Advantan mastný krém jen obsahem tuků? Můžete mi sdělit kolik procent tuku má v sobě Advantan krém, Advantan mastný krém a Advantan mléko? Děkuji a jsem s pozdravem.
Dobrý den,
úplně konkrétně na Váš dotaz neodpovím, přesné informaci o procentech tuků v jednotlivých přípravcích nezjistím, firma je povinna pouze uvádět, které pomocné látky při výrobě použila. Každopádně lze říct, že všechny přípravky Advantan obsahují stejnou účinnou látku methylprednisolon aceponas ve stejné koncentraci 0,1%. Advantan je lokální přípravek s obsahem kortikoidů, aplikuje se tedy jen při akutních projevech onemocnění. Používá se buď krátkodobě 3-14 dní a postupně se vysazuje nebo v intervalech. V období pauzy je nutné vhodně pokožku promašťovat nekortikoidními přípravky.
Výběr lékové formy (tzn. krém, mastný krém, mléko) závisí hlavně na tom, jak daný problém vypadá, kde je lokalizován (pokožka na těle, aplikace do vlasů, aplikace do ochlupených oblastí), zda se jedná o akutní či chronický stav. Aplikační formy jsou tedy zvoleny podle charakteru kožních projevů a podle hloubky působení. Správná léková forma přípravku je pro řešení kožních chorob podstatná.
Obecně a velmi zjednodušeně lze říct, že masti obsahují méně než 10 % vody, krémy více než 10 % vody.
Samozřejmě nejméně mastné je Advantan mléko, dále následuje Advantan krém (léková forma s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem vody) a nejmastnější je v případě Advantanu forma mastného krému (lehce promašťuje kůži, aplikuje se na kůži nemokvající a ne příliš suchou).
Jinak se řeší mokvavé plochy, jinak chronické, hrubé a šupinaté ložisko. Na akutní stavy, které se projevují jako červené pupínky, puchýřky či červené skvrny se aplikují spíše vysušující prostředky, jednou z možností jsou i tzn. lotia (mléka) nebo v případě výskytu drobných puchýřků lehké hydratační krémy typu olej ve vodě. Volba se řídí stavem kůže. Na chronická, suchá, hrubá ložiska se používají spíše masti, tedy přípravky s vyšším obsahem tuků.
Při léčbě je zásadní i vhodný výběr nekortikoidních promašťujících prostředků, jejichž výběr závisí na aktuálním stavu pokožky.
Mgr. Lada Mrázková
Regulační poplatky v lékárně
15. březen 2013
Dobrý den, Rád bych se zeptal na téma regulačních poplatků v lékárně. Situace 1) Pokud mám přípravek, který má doplatek 10 Kč a budu mít recept na dvě balení. Kolik zaplatím v lékárně včetně reg. poplatku a co se počítá do ochranného limitu? Situace 2) Pokud mám přípravek, který má doplatek 124 Kč a budu mít recept na dvě balení. Kolik zaplatím v lékárně včetně reg. poplatku a co se počítá do ochranného limitu? Předem moc děkuji za zprávu. Hezký den.
Dobrý den,
ochranný limit včetně jeho výše a pravidel pro započítávání doplatků a regulačních poplatků i pravidla pro výběr regulačních poplatků stanoví zákon o veřejném zdravotním pojištění.
Dle tohoto zákona se od 1. 1. 2012 vybírá regulační poplatek za recept ve výši 30 Kč.
1) Doplatek 10 Kč na 1 balení léku, pokud máte 2 balení léku pak zaplatíte: 2 x 10 Kč doplatek + 30 Kč regulační poplatek
2) Doplatek 124 Kč na 1 balení léku, pokud máte 2 balení léku pak zaplatíte: 2 x 124 Kč doplatek + 30 Kč regulační poplatek
Do ochranného limitu se započítávají regulační poplatky za recept i za návštěvu lékaře. Dále doplatky na částečně hrazené léčivé přípravky s obsahem stejné léčivé látky a stejné cesty podání pouze ve výši vypočtené podle doplatku na léčivý přípravek, jehož doplatek na množstevní jednotku této léčivé látky je nejnižší a u kterého nebylo zjištěno přerušení nebo ukončení dodávání. To neplatí, pokud předepisující lékař na receptu vyznačil, že předepsaný léčivý přípravek nelze nahradit, v takovém případě se do limitu započítává doplatek v plné výši.
Výše doplatku započitatelného do ochranného limitu je vždy u každého léku jiná, je vždy uvedena na účtence a najdete ji společně s dalšími informacemi o výši úhrady a doplatku v databázi léků www.olecich.cz v detailu konkrétního přípravku v záložce "ceny a úhrady".
Více informací o cenách, úhradách, doplatcích a dalších položkách se dozvíte i v Encyklopedii na portálu, viz https://www.olecich.cz/encyklopedie/ceny-a-platby-za-leciva , kde jsou uvedeny i příklady.
S pozdravem
Jitka Židlická
Lék Trimepranol 10 mg
5. březen 2013
Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně výpadku tbl Trimepranolu, který není dostupný v žádné lékárně u nás. Je zrušena registrace nebo se jedná jen o výpadek dodávky? Je možno něčím jiným nahradit? S pozdravem a díky.
Dobrý den,
u přípravku TRIMEPRANOL 10 MG zanikla platnost rozhodnutí o registraci, držitel tohoto rozhodnutí nepožádal zákonem stanoveným způsobem o prodloužení registrace.
Lék který nemá platnou registraci nesmí být dále prodáván.
S obsahem stejné účinné látky jako přípravek TRIMEPRANOL 10 MG (metipranolol) není v ČR registrován žádný jiný léčivý přípravek.
Vhodnou náhradu jiným přípravkem s obsahem jiné účinné látky nebo i z jiné skupiny látek dle indikace a stanovené diagnózy, může doporučit pouze Váš ošetřující lékař.
Trimepranol (účinná látka Metipranolol) patřil do velké skupiny léčiv s názvem beta-blokátory. Zejména v 80. létech minulého století byl široce rozšířen a užíván mimo jiné i ve vámi zmiňované indikaci „ovlivnění srdečního rytmu psychikou/stresem“, přesněji řečeno při sinusové tachykardii spojené se zvýšenou sympatoadrenergní aktivitou (stres, úzkost, hypertyreóza apod.). Po roce 1990 začaly na náš trh pronikat jiné a modernější betablokátory a některé jejich novější vlastnosti (zejména kardioselektivita) umožnily podávat tyto látky i těm pacientům, kteří by jinak beta-blokátor nesnášeli. Trimepranol byl sice kvalitní lék, ale stále častěji byla dávána přednost novějším léčivům, a to zejména z důvodů delšího biologického poločasu, výše zmiňované kardioselektivity nebo dalších pozitivních vlastností (vazodilatace, blokáda alfa-receptorů aj.).
Základní skupiny léčiv s obdobnými indikacemi především v monoterapii i kombinační léčbě arteriální hypertenze, jsou β blokátory, inhibitory ACE, AT1-blokátory, dlouhodobě působící blokátory kalciových kanálů a diuretika. Tyto skupiny jsou považovány za rovnocenné a představují léčiva první volby. Při volbě vhodné léčby rozhoduje přítomnost přidružených
onemocnění a předpokládaná snášenlivost léku. Všechny základní skupiny antihypertenziv lze kombinovat s diuretiky, která potencují jejich účinek.
V případě, že není možné k léčbě použít žádný přípravek v ČR registrovaný a dostupný, může ošetřující lékař za splnění podmínek předepsaných § 8 zákona o léčivech předepsat na recept i lék v ČR neregistrovaný, který lékárna přes distributora objedná z jiného státu, jedná se o tzv. "individuální dovoz" či "mimořádný dovoz". Rozhodnutí pro
tento způsob použití léčivého přípravku je v kompetenci ošetřujícího lékaře. Úhradu ze zdravotního pojištění musí předem schválit revizní lékař pojišťovny, jinak je k tíži pacienta.
TRIMEPRANOL 10 MG je stále registrován na Slovensku, pokud byste ve spolupráci s ošetřujícím lékařem nenalezli vhodnou náhradu jiným, v ČR dostupným lékem, je možné, aby Vám lékař tento předepsal v režimu neregistrovaného LP dle zákona o léčivech. O této variantě ale musí rozhodnout lékař. Záleží pak, zda bude lék dostupný.
S pozdravem
Jitka Židlická
Doplatek za Vasocardin 100
28. únor 2013
Doplatek za Vasocardin 100 jsem platil 51 Kč. Na webu SÚKL je však pro osoby starší 65 let uveden doplatek 15 Kč. Co je tedy pravda? Děkuji.
Dobrý den,
u přípravku VASOCARDIN 100 je uveden doplatek ve výši 51,62 Kč. Hodnota 15 Kč je tzv. započitatelný doplatek neboli částka, která se z Vámi zaplaceného doplatku započítává do tzv. ochranného limitu.
Po najetí myší na pole Orientační doplatek? i Započitatelný doplatek u osob starších 65 let (včetně)?, se zobrazí vysvětlivka s uvedením informace o údaji, který je v poli uveden.
S pozdravem
Jitka Židlická
Kapsle
20. únor 2013
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je při nemožnosti polknout kapsle, tyto kapsle rozdělat (roušroubovat) a požít jen jejich sypký obsah? Je tím ovlivněn účinek léku? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
bohužel není to tak jednoduché, existují různé druhy tobolek a jen některé z nich lze otevřít, obsah rozmíchat ve vodě a vypít. Tobolky lze takto aplikovat, pokud je tato možnost uvedena v příbalovém letáku (např. u některých probiotik, přípravky s omeprazolem atd.). U většiny přípravků je v letáku upozornění, že se tobolky nemají otvírat, drtit, kousat, žvýkat, rozpouštět atd.
Vám se jedná o tzv. tvrdé tobolky (tobolky s víčkem). Problematika typů tobolek je poměrně složitá a rozsáhlá, uvedu Vám alespoň základní informace. Tobolky se plní léčivem, které může být v různé formě – v prášku, zrněném prášku, v podobě tzv. pelet, mikrotobolek, může být i kapalné. Některé tobolky jsou pro léčivo pouze obalem, kterým se řeší nepříjemná chuť léčiva, některé problémy se stabilitou léčiva (citlivost na světlo, kyslík, oxid uhličitý..), mohou maskovat nevhodnou barvu léčiva, někdy jsou pouze obalem umožňujícím aplikovat přesnou dávku. Některé jsou pokryty speciálním obalem, který je odolný kyselému prostředí žaludku a umožní léčivu dostat se do tenkého střeva, které je pro řadu léčiv vhodnější ke vstřebávání. Dalším typem tobolek jsou tobolky s tzv. řízeným uvolňováním – zajišťují postupné uvolňování léčiva v organismu a umožňují tak dávkovat některé léky pouze jednou či dvakrát denně. Existují i plovoucí tobolky, které mají nižší hustotu než obsah žaludku a tak plavou po povrchu tohoto obsahu a dlouhodobě uvolňují účinnou látku. Proto jsou některé typy tobolek záměrně vyrobeny tak, aby nebylo možné je otevřít bez poškození. Otevřením některých typů tobolek můžete snížit nebo zcela znehodnotit účinek léku (např. vliv kyselého prostředí žaludku) a nebo se může uvolnit velké množství účinné látky najednou, které může způsobit nežádoucí reakce a předávkování (tobolky s prodlouženým uvolňováním).
Při výrazném problému s polykáním je vhodné poradit se v lékárně nebo přímo u ošetřujícího lékaře, případně lze zkusit kontaktovat výrobce daného přípravku a ujistit se, zda je možné účinnou látku aplikovat bez obalu, není-li tato možnost uvedena v příbalovém letáku.
Texty příbalových letáků všech léčivých přípravků jsou dostupné v databázi léků na Informačním portále pro veřejnost www.olecich.cz.
Mgr. Lada Mrázková
Clopidogrel
13. únor 2013
Lék Clopidogrel Apotex 75 mg a Clopidogrel Mylan 75 mg jsou totožné nebo podobné léky? Může dojít k záměně v jejich užvání bez negativních následků?
Dobrý den,
oba léčivé přípravky CLOPIDOGREL APOTEX 75mg a CLOPIDOGREL MYLAN 75mg obsahují účinnou látku Clopidogrel v dávce 75mg. Oba tyto přípravky patří mezi tzv. generická léčiva, pro která platí pravidla generické záměny. Lékárník může provést generickou substituci, tzn. zaměnit předepsaný přípravek za generický přípravek, který obsahuje stejnou účinnou látku. Pacient ale musí se záměnou souhlasit a na receptu nesmí být uvedeno "nezaměňovat". Lékárník toto může provést v případech, kdy nemá předepsaný přípravek skladem, nebo pacient požaduje levnější variantu.
Oba generické přípravky s obsahem Clopidogrelu splňují podmínky účinnosti a bezpečnosti, mohou se lišit ve složení pomocných látek. Tyto pomocné látky mohou u některých pacientů vyvolávat například alergické reakce, ale vždy záleží na citlivosti organismu.
S pozdravem, Mgr. Roman Staszko
Antidepresivum Elicea
1. únor 2013
Dobrý den, Je lék Elicea podobný Cipralexu ? Děkuji za odpověd.
Dobrý den,
v odpovědi zodpovím oba Vaše dotazy současně:
ELICEA a CIPRALEX jsou dvě obchodní značky téhož léčiva, tzn. že oba přípravky obsahují stejnou léčivou látku - escitalopram. Ačkoli by oba přípravky měli mít shodné účinky, mohou u této kategorie léčiv existovat malé rozdíly v efektu dané určitými odlišnostmi ve zpracování léčivé látky. Každý člověk je na tuto kategorii léků jinak vnímavý. Někteří lidé přechod na jinou obchodní značku u tohoto léčiva nepoznají, jiní určitý rozdíl vnímat mohou. Podle současné legislativy jsou však ELICEA a CIPRALEX povážovány za shodné přípravky z hlediska účinku.
Po čtyřtýdenní léčbě SEROPRAMEM (citalopram) je možné přejít na přípravek ELICEA (escitalopram). Tento přechod je považován za pokračování léčby.
S pozdravem,
Mgr. Jana Holfeuerová
Triamcinolon E
31. leden 2013
Dobrý den,obvodní lékařka mi na zarudnutý obličej předepsala Triamcinolon E mastičku. Na internetu jsem našla diskuze,že se tato mast nesmí v žádném případě používat na obličej. Tak teď nevím co dělat. Moc Vám děkuji za odpověď.
Dobrý den,
mast TRIAMCINOLON E lze použít u některých forem kožních problémů i na obličej. Rozhodnutí o tom, zda je použití této masti u daného problému vhodné, je v rukou lékaře. Mast se nanáší pouze tenkou vrstvou.
S pozdravem,
Mgr. Jana Holfeuerová
Léky na vysoký krevní tlak
31. leden 2013
Dobrý den, zajímalo by mě, za jak dlouho se projeví účinky léku na vysoký krevní tlak. Mamince již nepomáhaly slabší varianty. Po třech dnech se tlak nesnížil. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
doporučuji ještě vydržet, dle informací výrobce je zřetelného antihypertenzního účinku dosaženo během 2 týdnů. U většiny pacientů je maximální efekt pozorován během 4 týdnů, u některých až 8 týdnů. Pak se zvažuje další postup. Je to tak u většiny přípravků užívaných k léčbě tlaku, obvykle se první kontrola u internisty či praktického lékaře dělá nejdříve za 2 – 4 týdny, pokud se nevyskytnou nějaké problémy.
Nevím, zda Vaše maminka neužívá ještě další léky, které by mohly zvyšovat tlak. Je třeba si i uvědomit, že protizánětlivé léky (s obsahem kyseliny acetylsalicylové, ibuprofenu, diclofenaku, naproxenu, indometacinu a další) mohou snižovat účinek antihypertenzních léčiv. Pozor na kombinované přípravky používané k léčbě příznaků nachlazení (Coldrex, Paralen grip atd..) – nejsou vhodné u pacientů s vysokým tlakem.
Je vhodné se zaměřit i na další opatření, které by mohly přispět k lepšímu udržování tlaku, ale o těch jste určitě lékařem informováni. Snažit se omezit příjem soli, lze i používat dietní soli se sníženým obsahem sodíku, u kterých je slaná chuť zachována – např. Redusalt, Salka – lze koupit v lékárnách. Omezit pití kávy, alkoholu, nekouřit, snažit se o stravu s dostatkem zeleniny, ovoce, snížit příjem nasycených tuků. Udržování vhodné hmotnosti, věku odpovídající fyzická aktivita.
Léčbou je snaha dosáhnout a udržovat hodnoty tlaku pod 140/90 mmHg. Je třeba si uvědomit, že krevní tlak je kolísající hodnota, mění se během dne vlivem kolísání hladin hormonů. Nejvyšší bývá obvykle ráno po probuzení a v odpoledních hodinách.
Volba léku závisí na řadě okolností, věku pacienta a především přidružených onemocněních. U některých pacientů je výběr vhodné kombinované léčby tlaku náročnější.
Mgr. Lada Mrázková
Aspirin kontra Acylpirin
31. leden 2013
Dobrý den. Jaký je prosím rozdíl mezi Aspirinem kontra Acylpirinem. A ještě jeden dotaz bych si dovolil - myslíte, že je nevhodné dát dítěti byť jenom polovinu tohoto léku? Děkuji mnohokrát za ochotu i odpověď. S pozdravem a přáním pěkného dne.
Dobrý den,
oba uvedené přípravky obsahují účinnou látku Kyselinu acetylosalicylovou, která má účinky analgetické (tlumí bolest), antiflogistické (potlačuje zánět) a antipyretické (snižuje horečku). ASPIRIN od firmy Bayer je originální lék, ACYLPYRIN od firmy Herbacos je jeho kopie, tzv. generikum. Tyto přípravky se liší pouze skladbou pomocných látek použitých při výrobě.
Přípravky s obsahem kyseliny acetylosalicylové se nesmí podávat dětem a adolescentům do 16 let v průběhu horečnatého onemocnění (toto upozornění je uvedeno i v příbalové informaci u léku), poněvadž hrozí vznik velmi vzácného, život ohrožujícího Reyova syndromu. Reyův syndrom je charakterizován neinfekční encefalopathií a jaterním selháním. Typicky se objevuje po odeznění akutních příznaků horečnatého infekčního onemocnění. Mezi klinické projevy patří protrahované profúzní zvracení, bolest hlavy, poruchy vědomí.
Podávání léků s obsahem kyseliny acetylosalicylové dítěti je opravdu nevhodné. Nejvhodnější je vyhledat pomoc lékaře, případně požádat o radu lékárníka. V neodkladných případech je bezpečné použití proti bolesti a horečce u dětí přípravky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu. Vždy je nutné dodržovat dávkování uvedené výrobcem na obalu přípravku.
S pozdravem, Mgr. Roman Staszko
Použitelnost očních kapek
10. prosinec 2012
Dobrý den při sledování TV mně začnou slzet oči. V minulosti jsem používal oční kapky OPTIVE nebo HYPROMELOZA, které jsem nevypotřeboval. Nemají dosud prošlou exp., ale údajně se nemají používat déle než 6 měsíců po otevření.Je jejich použití po této době skutečně nějak nebezpečné? Děkuji
Dobrý den,
u většiny očních kapek je bezpečnost (mikrobiální čistota) garantována měsíc po jejich prvním otevření. Jen pár očních přípravků má lhůtu použitelnosti po prvním otevření delší, někdy až 6 měsíců (ve Vašem případě kapky Optive). Po uplynutí této doby dochází k pomnožení bakterií a virů, zvláště pokud nejsou kapky uchovávány správně dle příbalového letáku či rad lékárníka. Toto upozornění je důležité zvláště u očních kapek, jelikož oko je velmi citlivý orgán a použitím prošlých očních kapek by mohlo dojít k zavlečení infekce.
S pozdravem, Mgr. Roman Staszko