ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Léky užívané v dospělosti

Dotazy týkající se povinného nebo doporučeného očkování u dospělých od 18 let věku, používání léků v dospělosti.

Vonum cutan

19. září 2013

Prosím o doporučení nějaké masti nebo gelu, který by byl obdobný jako přípravek Vonum cutan, který bohužel zmizel z lékáren. Děkuji za radu.

Dobrý den,

přípravek VONUM CUTAN mast obsahovala 5% účinné látky indometacin. Se stajným složením je dnes na trhu přípravek INDOBENE gel, který obsahuje 1% téže účinné látky a přípravek ELMETACIN ve formě spreje, který obsahuje také 1% účinné látky indometacin.

S pozdravem, Mgr. Roman Staszko 

Zobrazit odpověď

Dobrý den,j aký vliv na organizmus má dlouhodobé - cca 10let užívání tohoto léku? Děkuji.

Dobrý den,

v přípravku MABRON je léčivá látka tramadol. Na tramadol existuje mezi pacienty velmi rozdílná vnímavost. Jiné projevy mívají obvykle starší lidé a jiné mladší dospělí. K typickým vedlejším účinkům tramadolu patří žaludeční nevolnost, zácpa, sucho v ústech, návaly, bolení hlavy, ospalost nebo naopak přílišná bdělost a točení hlavy. Vyjmenované účinky se nemusí projevit všechny a typické je také, že se mohou po nějaké době užívání ztratit. Některým lze předcházet: Aby se zabránilo nevolnosti, je lépe lék užívat po jídle. Jako prevence zácpy se současně užívá vláknina, případně přípravek s laktulózou. Pokud však dlouhodobě přetrvávají vedlejší účinky "na mozek" (silný útlum, poruchy spánku, motanice apod.) má lékař možnost předepsat analgetikum s jiným složením.

Přes výše uvedené představuje tramadol významnou látku, která řadě pacientů s bolestmi vyhovuje, protože se jeho analgetický účinek dá velmi dobře optimalizovat správným dávkováním a kombinací s dalšími vhodnými analgetiky. Pokud uvažujete o nutnosti zvýšení analgetického účinku, poraďte se s Vaším lékařem, jaké dávky jsou u Vás vhodné a která analgetika u Vás přicházejí v úvahu.

Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, rád bych získal informaci, zda je nějaký volně prodejný lék proti bolesti, který je možno užívat současně s Warfarinem. Děkuji.

Dobrý den,

z volně prodejných analgetik by pro Vás přicházely v úvahu jen přípravky s obsahem paracetamolu. U pacientů užívajících současně warfarin je možné bezpečně podávat paracetamol v dávce 500 mg, kterou je možné zopakovat nejdříve po šesti hodinách - t.j. do celkové dávky nepřekračující 2000 mg paracetamolu za 24 hodin. Pokud je nutné užívat paracetamol pravidelně déle než 1 týden, pak je vhodné zkontrolovat u lékaře krevní parametr INR.

Účinek paracetamolu můžete zvýšit užíváním přípravků s kofeinem, případně s guaifenesinem. Tyto dvoj- nebo trojsložkové volně prodejné přípravky jsou v lékárnách běžně k dispozici. O nasazení výše uvedených léčiv nezapomeňte informovat Vašeho lékaře, aby Vámi zakoupená léčiva bral při dalším rozhodování o léčbě v úvahu.

S pozdravem
Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Jak se zbavit bradavic?

11. srpen 2013

Dobrý den, neporadili byste mi prosím, jak se dá účinně a trvale zbavit drobných bílých tvrdých bradavic? Mojí dceři (18 let, zdravá) se již druhý rok stále na stejných prstech na nohou tvoří tyto drobné bradavice, které ji bolí a překáží při chůzi. Nepomáhají přípravky na bradavice (Verumal) ani ošetření dusíkem, za měsíc se bradavice objeví znovu. Navíc jsou puchýře po použití dusíku čím dál větší a bolestivější, hojí se 14 dní. Dá se nějakým způsobem bradavic zbavit? Děkuji předem za radu.

Dobrý den,

bohužel Vám neporadím žádný přípravek, kterým by se daly bradavice definitivně odstranit. Jedná se o virové onemocnění a jeho léčba je často problematická, žádná metoda není 100% účinná. Léčba je individuální, záleží na typu, počtu a umístění bradavic. Někdy je třeba kombinovat více druhů léčby. U dcery byly aplikovány dvě základní metody, které se k odstraňování bradavic používají. Je pravda, že ošetření dusíkem je bolestivé, vytvoření puchýře je žádoucí, ale samozřejmě na ploskách nohou je to nepříjemné a obtěžující. Další přípravky, které jsou k dispozici, jsou na podobném principu (obsahují kyselinu salicylovou a případně další složky) nebo obsahují jiné koncentrované kyseliny, které mohou poleptat i okolní zdravou kůži, vznikají pak jizvy. V případě Vaší dcery momentálně nemá asi smysl podobné přípravky aplikovat.

Možností je po konzultaci s kožním lékařem zkusit další metody – laserové ošetření nebo fotodynamické ošetření. I u těchto typů terapie nemusí být výsledek stoprocentní, zákroky by neměly zanechávat jizvy, obvykle je třeba 3-4 ošetření, nebývají hrazeny pojišťovnou. Zákroky se provádí na specializovaných pracovištích, možná by bylo vhodné konzultovat, zda by v případě Vaší dcery byla tato terapie vhodná. Fotodynamická terapie se právě používá u mnohočetných bradavic.

Samozřejmě lze i zkusit metody lidového léčitelství, tzn. potírání vlaštovičníkem, aplikace plátku česneku a zalepení páskou, potírání tea tree olejíčkem, potírání výtažkem z lékořice. Uvedené byliny obsahují složky s protivirovým účinkem. Chápu, že pokud je bradavic víc, jsou drobné a na plosce nohy, je aplikace těchto metod náročnější.

S pozdravem,
Mgr. Lada Mrázková

 

Zobrazit odpověď

Analergin

5. srpen 2013

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda lék Analergin v tabletách u alergika je možno užívat dlouhodobě? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Jana Kilbergerová

Dobrý den,

lék Analergin je možné užívat dlouhodobě, bez potřeby přestávky, patří mezi poměrně bezpečné léky. Při pravidelném používání se využívá toho, že mírně posiluje slizniční imunitu. Účinná látka tlumí alergický projev, přináší i celkový protizánětlivý efekt.

Dlouhodobé podávání se týká terapie, která byla doporučena lékařem a závisí na typu a průběhu Vašich obtíží.

Bez porady s lékařem se užívá krátkodobě (max 7-10dní) jako úlevový lék u náhodných a krátkodobě trvajících obtíží (sluneční alergie, poštípaní hmyzem, ke zmírnění příznaků alergické rýmy, atd..).

Pěkný den,
Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Léčba průjmu

4. srpen 2013

Dobrý den, už mám 4. den průjem, dostala jsem ho na dovolené v Řecku, Endiaron mi nepomohl. Průjem mám vždy po jídle, 1 dokonce i v noci a 2krát ráno, před průjmem začnu mít bolesti břicha. Prosím o radu co za léky a co jíst. Děkuji.

Dobrý den,

základem léčby průjmového onemocnění, ať je jakýkoliv původ, jsou dietní opatření a dostatečný přísun tekutin.

Z tekutin je vhodný mírně oslazený černý čaj, nesycené minerální vody, neperlivá voda. Při větších ztrátách tekutin jsou vhodné tzv. rehydratační roztoky – lze zakoupit v lékárně. Džusy nejsou vhodné – kvasí.

Zatěžovat stravou by se mělo postupně, ze začátku je vhodná bramborová či rýžová kaše, vařená mrkev, banány, nastrouhaná jablka, suchary a starší pečivo. Následně rýže, brambory, těstoviny, vařené či dušené libové maso atd. Se snižováním stolic a problémů s bolestmi břicha lze přidávat další potraviny – nízkotučný tvaroh, netučné jogurty, eidam.. Jde o šetřící dietu s vynecháním jídel tučných, smažených, příliš kořeněných, dráždivých..

Co se týká léčby, nasadila bych Smectu (1-3 sáčky denně – podle dalšího průběhu, rozpouští se v 50ml tekutiny, nebo rozmíchá do rozmačkaného banánu či nastrouhaných jablek – chuťově není moc dobrá). Má vysokou schopnost vázat toxické látky produkované původcem průjmu, chrání sliznici proti infekci. Může ale ovlivnit vstřebávání jiných léků, je vhodný 2h odstup od další léčby.

Pro rychlejší regeneraci střevního prostředí je vhodné dodat probiotika (tzn. bakterie, které mají ve střevě normálně být). Např. Hylak forte kapky nebo některé potravinové doplňky s probiotiky. Probiotické kultury užívat s odstupem od Smecty.

Zkuste se hlavně zaměřit na ta dietní opatření, dostatek tekutin. Je vhodné jíst během dne spíše malé porce jídla v intervalech 2-3h. Stav by se měl postupně zlepšovat,  úplná náprava může trvat 1-2 týdny. Zásadní je také důsledné dodržování hygienických postupů.

Pokud by Vaše samoléčba nebyla úspěšná, nesnižoval se počet stolic, měla jste dojem, že se snížilo močení, množství slin, byly popraskané rty, pak kontaktujte Vašeho praktického lékaře.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Imazol plus a Imazol krémpasta

28. červenec 2013

Poraďte mi prosím jestli je účinnější Imazol plus než Imazol krémpasta. Děkuji.

Dobrý den,

nelze říct, který z přípravků je účinnější, každý z nich se používá na jiný stav postižení pokožky. Imazol plus obsahuje 2 účinné látky a je proto vhodný spíše na smíšené infekce kůže (často v oblasti mezi prsty a v oblastech, kde dochází k výraznějšímu tření kůže navzájem – v tříslech, v podpaží, pod prsy..). Má tedy širší spektrum účinku, působí na infekce způsobené houbami (kvasinkami, plísněmi a dalšími typy) i některými typy bakterií. Používá se obvykle u stavů, kdy je pokožka postižená plísní prosáklejší tekutinou, se zápachem (je způsoben bakteriemi) a často s bodavou či píchavou bolestí. Často je pokožka v oblasti plísňové infekce rozpraskaná se zánětllivým ložiskem.

Imazol krémpasta obsahuje jen protiplísňovou složku, ale má speciální masťový základ, který má vysušující efekt, vytvoří bílý povlak na kůži, je vhodný na větší plochy mokvající pokožky, zvláště u tzv. plenkové dermatitidy (opruzeniny pod plenkami dětí i dospělých), používá se též v oblasti meziprstí atd..

Myslím, že pro laika není zcela jednoduché odhadnout, zda je infekce smíšeného charakteru nebo pouze plísňová, pokud již nemá zkušenosti. Doporučuji poradit se s lékařem a zvolit vhodný přípravek.

Pěkný den,
Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Cestovní nevolnost

9. červenec 2013

Chtěla bych se zeptat, zda existuje jiný přípravek než Kinedryl, po kterém téměř ihned spím. Nevolnost mám pouze na lodi (ne vždy). Existují také jiné léky, třeba i na lékařský předpis? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

z volně prodejných léčiv na „nemoc z pohybu“ (= kinetózu) je možné kromě moxastinu (KINEDRYL tablety) použít také žvýkačku s dimenhydrinátem (TRAVEL-GUM) nebo domperidon (MOTILIUM tablety). Z léčiv vázaných na recept jsou v České republice aktuálně dostupné: cinarizin (CINARIZIN, STUGERON tablety), případně jeho kombinace s výše zmíněným dimenhydrinátem (ARLEVERT tablety) a dále léčivo thietylperazin (tablety nebo rektální čípky TORECAN).

Někdy postačuje i použití doplňků stravy ze zázvorového kořene, které jsou také v českých lékárnách dostupné. Další možností je homeopatický přípravek COCCULINE.

Součástí prevence vzniku kinetózy je dodržování dalších opatření, z nichž uvádím hlavní zásady:
přípravky proti kinetóze podat preventivně před začátkem cesty a při delší cestě podle druhu přípravku dávku zopakovat,
při cestování fixovat pohled ve směru jízdy na co nejvzdálenější body,
volit sedadlo co nejblíže těžiště dopravního prostředku,
necestovat s prázdným ani příliš plným žaludkem a v průběhu cesty jíst v kratších intervalech malé množství jídla,
nepít alkohol a černou kávu,
dbát na přísun čerstvého vzduchu.

S pozdravem
Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Užívám na snížení krevního tlaku Presid 5mg. Potřeboval bych však nižší dávky, poloviční, je možné tabletu Presid 5mg rozdělit na polovinu? V příbalovém letáku je uvedeno "tablety se nesmějí dělit" - proč? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tablety PRESID 5 mg opravdu nelze půlit. Jsou technologicky vyrobené za účelem řízeného uvolňování po celý den, čímž bylo zároveň dosaženo i komfortního dávkování - pouze 1x denně. Pokud by se takové tablety jakkoli mechanicky narušily, ztratí jednak výhodu vyrovnaného celodenního působení a dále existuje riziko akutního předávkování z uvolnění většího množství účinné látky v krátkém časovém úseku. Jedinou možností, jak snížit u tohoto léčiva dávku, je přejít po domluvě s předepisujícím lékařem na momentálně obchodovaný přípravek PRESID 2,5 mg.

S pozdravem,
Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

KLACID SR 500mg

22. květen 2013

Dobrý den, dnes jsem začal užívat antibiotika KLACID SR 500mg... Mohu normalne jist v prubehu lecby mlecne vyrobky? Popripadne je nejake omezeni na jidlo co se na tyto tabletky nesmi...? A kavu lze take konzumovat? Mockrat dekuji za vase odpovedi.

Dobrý den,

ano, můžete se stravovat zcela normálně, vstřebávání účinné látky tohoto antibiotika není ovlivněno potravou, kávou a podobně. Antibiotikum užívejte v pravidelnou denní dobu po jídle, řádně zapijte. Při léčbě antibiotikem není pouze vhodné
konzumovat alkoholické nápoje.

V průběhu léčby lze doporučit podávání probiotik (nejlépe  alespoň se 4h odstupem od antibiotika). Jsou vhodnou prevencí zažívacích obtíží (průjmy, bolesti břicha..), které se mohou při léčbě antibiotiky objevit.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Léky

Lékárny

Očkování

Klinické studie