ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Cestovní medicína

Dotazy týkající se povinného nebo doporučeného očkování na cesty.  

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaké léky by jste mi doporučil proti střevním problémům + prevence před odletem. Chystáme se na exotickou dovolenou Kapverdy (já a 10letá dcera). Děkuji za info.

Dobrý den,

před cestou do exotických zemí je doporučeno užívání probiotik. Před cestovatelským průjmem Vás částečně může ochránit i vakcína proti choleře. Měla byste podstoupit také vakcinaci proti břišnímu tyfu. Nesmíte však zapomenout na přísná pravidla dodržování osobní hygieny a doporučení týkající se konzumace ovoce, zeleniny, zmrzliny, ledových nápojů... a pít pouze vodu balenou.  

S pozdravem
MUDr. Malinová

Zobrazit odpověď

Očkování na ALTAJ

12. březen 2015

Prosím, je zapotřebí nějaké speciální doporučené očkování do oblasti hor ALTAJE? Diky za odpověď.

Dobrý den, 

obecně platí, že je nutné nejprve zkontrolovat  platnost očkování proti tetanu. Povinné očkování do této oblasti není.Návrh očkování se ale dále stanovuje podle místa pobytu, ročnímu období a důvodu cesty a td.

Ke standartnímu očkování však patří očkování proti virové žloutence typu A, tyfu, pokud se budete pohybovat v přírodě, pak je vhodné i očkování proti vzteklině a klíšťové encefalitidě.

MUDr. Jana Malinová

Zobrazit odpověď

Očkování do Ruska

3. leden 2014

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaká očkování bych měl absolvovat před cestou do Ruska a zda je očkování proti žluté zimnici povinné. Očkování proti tetanu jsem měl minulý rok, takže by mělo být stále účinné. Do žádných rizikových oblastí bychom se dostat neměli (pohybovat bychom se měli ve městech: Petrohrad, Jaroslavl a Moskva). Předem děkuji za Vaší odpověď.

Dobrý den,

do Ruska není žádné povinné očkování. Doporučované je kromě tetanu ještě očkování proti virové žloutence typu A.

MUDr. Jana Malinová

Zobrazit odpověď

Očkování na dovolenou

13. únor 2013

Dobrý den, jedeme na dovolenou do Egypta, chtěla jsem se zeptat na potřebné očkování a jak dlouho před odletem by mělo být provedeno? Děkuji

Dobrý den,

do Egypta je velmi doporučované očkování proti virové žloutence typu A a tyfu, při platnosti očkování proti tetanu. Termín očkování je nejpozději 10 dnů před odletem.

S pozdravem

MUDr. Jana Malinová

 

Zobrazit odpověď

Antimalarika Panama

11. únor 2013

Dobrý den, koncem února letíme na tři týdny cestovat do Panamy.Budeme se pohybovat všude možně,takže i v místech s výskytem malárie. Tak jsem se chtěla informovat jestli máme užívat antimalarika preventivně a jaká doporučujete? Děkuji za info. Pěkný den.

Dobrý den,

i když je v této lokalitě riziko nákazy nízké, pokud se budete pohybovat více v přírodě, a to např. při hranicích s Kolumbií, je doporučena antimalarická proxylaxe např. pomocí léčivých látek atovaquone-proguanil, doxycycline, mefloquine, primaquine. Uvedené látky jsou obsaženy v lécích vázaných na předpis, takže je nutné se vždy obrátit na lékaře, který vám poradí i s jejich užíváním. 
Nesmíte zapomenout ani na použití vhodných repelentů a na běžnou ochranu před komáry tj. např. použití moskytier.

S pozdravem

MUDr. Jana Malinová

 

Zobrazit odpověď

Dobrý den, jaká jsou povinná i doporučená očkování do Peru a Bolívie, odjíždíme v květnu. děkuji

Dobrý den,

v případě, že odjíždíte do těchto zemích je velmi důležitá i lokalita, kterou plánujete navštívit. Obecně se dá jen říct, že v Peru je doporučované očkování proti žluté zimnici v nižších nadmořských výškách tzn. do 2300 m a dále je doporučováno očkování proti žloutence typu A i B, tyfu a zkontrolovat očkování proti tetanu.

V Bolívii je očkování proti žluté zimnici povinné, pokud přijíždíte ze země s výskytem žluté zimnice, v jiných případech se doporučuje v oblastech s nadmořskou výškou do 2 300 m. Dále je doporučeno očkování proti žloutence typu A i B, tyfu a zkontrolovat očkování proti tetanu.

MUDr. Jana Malinová

 

Zobrazit odpověď

Očkování do Tunisu

15. červenec 2012

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je povinné nebo důležité před odletem do Tunisu nějaké očkování, zda je plně hrazené mnou, či částečně pojišťovnou. Jedná se o dospělou osobu a dítě 16 let. Děkuji za doporučení.

Dobrý den,

do Tunisu není povinné žádné očkování. V případě, že chcete být chráněni, pak očkování budete hradit. Některé pojišťovny mohou na očkování přispívat.
Doporučované do této země je očkování proti virové žloutence typu A, virové žloutence typu B a tyfu.
Dítě je proti virové žloutence typu B již očkováno.
Nezbytné je před odletem zkontrolovat platnost očkování např. tetanu. 

MUDr. Jana Malinová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, byl jsem očkován před cestou do Asie: - žloutenka typu A - žloutenka typu B - břišní tyfus - tetanus. Po jaké době bych měl být znovu přeočkovám, pokud tam dlouhodobě zůstanu, nebo se tam na delší dobu vrátím? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v případě virové hepatitidy typu A jsou v základním očkování dvě dávky v intervalu 6 - 18 měsíců dle typu vakcíny. Tyfus se přeočkovává každé 3 roky a tetanus po 12-15 letech. Virová hepatitida se po řádném očkování třemi dávkami nepřeočkovává.

MUDr. Jana Malinová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, ráda bych navštívila východní Afriku (Keňa, Uganda) - některé z národních parků a safari. Chtěla bych se zeptat, jaké očkování by bylo vhodné mít a jaké léky bych si měla s sebou vzít do lékárničky? Kde bych pak mohla být očkována (bydlím v Praze)? Musím svou cestu (cca na 2 týdny) hlásit svému lékaři? Nemám s touto oblastí cestování žádné zkušenosti - budu ráda za jakoukoli radu. Děkuji.

Dobrý den,

mezi očkování, která jsou vhodná do této oblasti určitě patří očkování proti žluté zimnici, žloutenkám typu A i B, tyfu, meningokokové meningitidě. Vybavení lékarničky: běžné léky, které užíváte, antimalarika, léky na průjem, teplotu a bolest, kapky do nosu a očí, náplasti, obvaz. Vybavení lékarničky velmi záleží na Vašem věku a zdravotním stavu. S tímto poblémem  Vám pomůže Váš praktický lékař. Lékaři se hlásit nemusíte, ale je lépe zkonzultovat Váš zdravotní stav. Očkovat se můžete nechat na jakémkoliv očkovacím středisku nebo oddělení cestovní medicíny.

MUDr. Jana Malinová

Zobrazit odpověď

Očkování do Nepálu

11. prosinec 2011

Dobrý den, zajímalo by mě jaké očkování se doporučuje při cestě do Nepálu, jedná se o 3 týdení výjezd. Děkuji.

Dobrý den,

doporučovaná očkovní pro tuto oblast jsou proti virové žloutence typu A i B, tyfu, dětské obrně a vzteklině.

MUDr. Jana Malinová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, jedu v prosinci téměř na měsíc s rodiči do Thajska a možná bychom rádi navštívili i Vietnam. Náš věk je následující: 31 let, 64 let a 72 let. Ráda bych se zeptala, jaké očkování byste doporučili. Všude se dočítám, že není nutné, ale vzhledem k věku rodičů bych měla ráda jistotu. Žloutenku A i B máme už všichni naočkovanou. Zajímá mě břišní tyfus, malárie apod. Moc děkuji.

Dobrý den,

velmi záleží na tom, jaké aktivity máte v těchto destinacích naplánovány, očkování proti tyfu je velmi doporučované v jihovýchodním Vietnamu, ale i v Thajsku. V případě, že budete cestovat po venkově je vhodné mít i očkování proti vzteklině. Nezapomeňte si zkontrolovat platnost očkování proti tetanu. Malárie se v těchto oblastech také vyskytuje, ale neznám oblasti ve kterých budete cestovat.

MUDr. Jana Malinová

Zobrazit odpověď

Očkování do Mexika

20. prosinec 2010

Dobrý den, v únoru 2011 cestuji na 25 dnů do Mexika, trasu Mexico city - Cancún. Jaká povinná očkování musím mít a které léky je třeba mít s sebou? (Před cca 7 lety jsem prodělala Lymskou boreliozóu, jiné zdrav. problémy nemám). Děkuji za radu.

Dobrý den,

omlouvám se za opožděnou reakci na Váš dotaz. Povinné očkování do této země není, doporučené očkování je pouze očkování proti virové hepatitidě typu A, B a tyfu. Vzhledem k tomu, že je v této zemi výskyt malárie je vhodné mimo běžné léky doplnit lékárničku antimalariky, ta Vám může předepsat lékař. Očkovat může i praktický lékař, také je možné navštívit nějaké vakcinační středisko.

MUDr. Jana Malinová

Zobrazit odpověď

Očkování do Keni

14. prosinec 2010

Dobrý den, dcera jede v polovině února s cestovní kanceláři do přímořského střediska do Keni na 3 denní safari. Chtěla jsem se zeptat jaké očkování by měla podstoupit. Lékař ji řekl, že není potřeba očkování proti žluté zimnici. Děkuji

Dobrý den,
očkování proti žluté zimnici není povinné, ale je naléhavě doporučované, další vhodné očkování je i očkování proti tyfu a virovým žloutenkám. Dále by neměla zapomenou na animalarika, ta jí může předepsat lékař. Očkovat může i praktický lékař, nebo je možné navštívit nějaké vakcinační středisko, kde by Vaší dceři s očkováním a jeho podáním před cestou poradili. MUDr. Jana Malinová

Zobrazit odpověď

Očkování proti žloutence

22. listopad 2010

Dobrý den, jelikož se chystám do zahraničí (exotika), chci se nechat očkovat proti žloutence. Problém je, že odlétám zhruba za 2-3 týdny, není už moc pozdě? Děkuji za odpoveď.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že očkování proti virové hepatitidě A se provádí jen dvěmi dávkami, ale efekt ochrany je již v rozmezí 10- 14 dnů po prvním dávce, je toto očkování možno doporučit.

MUDr. Jana Malinová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, 23. listopadu letíme do Dominikánské republiky. Na sousedním Haiti řádí Cholera. Letíme 2 dospělí a syn 4 roky, Je to nebezpečné? Stihneme ještě očkování proti Choleře? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

situace na Haiti je způsobená mimořádnými okolnostmi, kdy není možno dodržovat základní hygienické podmínky. Tato situace se netýká Dominikánské republiky. Očkování stihnete, je třeba podat dvě dávky před odletem. A budou Vás chránit nejen proti choleře, ale i proti cestovatelským průjmům. Očkovat Vás může i praktický lékař, nebo navštivte nějaké vakcinační středisko, kde by Vám s očkováním a jeho podáním před cestou poradili. Seznam najdete třeba na www.vakciny.net.

MUDr. Jana Malinová

Zobrazit odpověď

Horečka Dengue

4. říjen 2010

Dobrý den, prosím o radu. Za nedlouho odjíždíme na ostrov Carriacou, Grenada, West Indies, Karibik, kde se poslední dobou vyskytli komáři s Dengue. Jelikož máme dvě děti 2 a 4,5 roku, zajímá mě, jestli ji také mohou chytit děti, jaký má průběh, jak se léčí u dětí, popř. jestli může mít nějaké trvalé následky. Předpokládám, že prevence kromě repelentů stále neexistuje, ale mohla by pomoci třeba nějaká homeopatika, vitamin B? Moc děkuji za radu.

Dobrý den,

onemocnění horečkou dengue začíná náhle po inkubační době 4-7 dnů, je provázena horečkou s bolestí hlavy, kloubů. Průběh je často dvoufázový. První fáze trvá 1-3 dny a po 1 denním klidu se objeví druhá fáze, kde se může objevit i vyrážka na trupu, zvětšují se uzliny nejčastěji na krku. Komplikací může být zánět srdečního svalu a poškození nervové soustavy. Onemocnění ale může probíhat i s krvácivými projevy. Tato forma je častější u opakované nákazy. Kromě vhodného repelentu s alespoň 50% DEET opravdu neexistuje.

MUDr. Jana Malinová

Zobrazit odpověď

Břišní tyfus

23. září 2010

Dobrý den, jak se projevuje, jak jej člověk u sebe zpozoruje? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

břišní tyfus je onemocnění málo specifické. Hlavními projevy jsou horečka, bolest hlavy a střevní diskomfort. Nemoc má nenápadný začátek. Po prvním týdnu začne stoupat horečka a stupňuje se bolest hlavy, dále bývá nechutenství a pocit na zvracení. Průjem nepatří k běžným příznakům. Bez lékařského vyšetření a laboratotní diagnostiky je velmi těžké rozpoznat, o jaké onemocnění se skutečně jedná a zda jde o břišní tyfus.

MUDr. Jana Malinová

Zobrazit odpověď

Očkování do Indie

14. září 2010

Dobrý den, cestuji v prosinci do Indie, oblast Ghoa. Jaké očkování mi doporučíte? Děkuji.

Dobrý den,

nejprve je nutné zkontrolovat očkování proti tetanu. Dále záleží za jakým účelem do této oblasti jedete, jak se budete stravovat, kde budete bydlet a jak dlouho zde budete. Obecná doporučení jsou: očkování proti virovým hepatitidám A, B a tyfu. Dále dle zvolených aktivit připadá v úvahu i očkování proti vzteklině, japonské encefalitidě a meningokokové meningitidě. Nemělo by se zapomenout ani na antimalarickou profylaxi.

MUDr. Jana Malinová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, odjíždíme s manželkou do Tanzánie a máme mít očkování proti žluté zimnici. Lékař nám řekl, že je to po 60. roce věku nebezpečné. Jsou prý známé po očkování případy úmrtí a těžkých následků. Prosím, můžete nám k tomu něco sdělit? Děkujeme.

Dobrý den,

u osob starších 60 let je opravdu vyšší výskyt nežádoucích postvakcinačních reakcí. Při očkování se postupuje individuálně - hodnotí se dle zdravotního stavu klienta a rizika onemocnění v navštívené destinace. Ale očkování těchto osob je možné.

MUDr. Jana Malinová

Zobrazit odpověď

Očkování na cesty

10. srpen 2010

Chystám se na turistickou cestu do Číny s cestovní kanceláří do turistických oblastí. Doporučeným očkováním je očkování proti žloutence typu A a B a očkování proti břišnímu tyfu. V dětském věku jsem prodělal onemocnění žloutenkou typu A. Je nutné se nechat očkovat proti této nemoci? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nevím, zda máte potvrzeno laboratoří, že se jednalo o žloutenku typu A. Pokud ne, bude lepší nejprve provést vyšetření protilátek a podle toho případně očkovat.

MUDr. Jana Malinová

Zobrazit odpověď

Léky

Lékárny

Očkování

Klinické studie