ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyjádření SÚKL k používání přípravku LUMIGAN pro zvýšení růstu řas

Státní ústav pro kontrolu léčiv upozorňuje na možné nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout při neschváleném používání očních kapek LUMIGAN a na nelegální nabídky na Internetu.

SÚKL zaznamenal případy, kdy byly oční kapky LUMIGAN prostřednictvím řady internetových stránek propagovány a nabízeny zdravým osobám pro zvýšený růst řas. Takový způsob použití však není v České republice u těchto očních kapek schválen. Oční kapky LUMIGAN jsou určeny především pro snížení zvýšeného nitroočního tlaku u dospělých, zvláště u pacientů s chronickým glaukomem s otevřeným úhlem.

SÚKL upozorňuje na možná rizika související s použitím očních kapek LUMIGAN nechváleným způsobem, tedy ke zvýšení růstu řas:

  • při aplikaci bimatoprostu (účinné látky obsažené v očních kapkách LUMIGAN) na řasy je možné očekávat především nežádoucí účinky v oblasti očních víček (zarudnutí, svědění a otok očních víček, zánět víček, zbarvení očních víček, zvýraznění oční štěrbiny);
  • dále je možný výskyt i očních nežádoucích účinků (překrvení  spojivek, svědění, pálení, suchost a bolest očí, alergický zánět spojivek, eroze rohovky, otok spojivek, světloplachost,  zhoršení zrakové ostrosti a pigmentace duhovky), protože zanesení bimatoprostu do oka je v případě aplikace na řasy pravděpodobné;
  • neexistuje klinické hodnocení, které by se zabývalo možnými důsledky používání očních kapek Lumigan na nitrooční tlak zdravých osob.

SÚKL upozorňuje i na nelegální nabídky očních kapek LUMIGAN, které se objevují na Internetu. Přípravek Lumigan je vázán na lékařský předpis a není možné jej nabízet pomocí Internetu.

U takto nakoupených přípravků hrozí riziko vzniku zdravotních potíží spojených s možným vznikem závady v kvalitě přípravku např. chybným skladováním. V případě nabídek otevřených balení se uživatel navíc vystavuje riziku infekce. Přípravek je totiž nutné po 4 týdnech od prvního otevření lahvičky zlikvidovat!

Poskytovatel nabídek porušuje svým jednáním zákon o léčivech a vystavuje se možnosti uložení pokuty až do výše 3.000.000 Kč.

Každý kdo si koupí oční kapky LUMIGAN na Internetu, podstupuje riziko poškození zdraví, a to pouze z důvodu krátkodobého kosmetického efektu.

 

Tiskové a informační oddělení
4.6.2010

Klinické studie