Přehodnocení se týkalo centralizovaně registrovaných přípravků Xenical a Alli a dalších generických přípravků, v ČR byly nedávno zaregistrovány přípravky Orlistat Sandoz a Orlistat Teva.
Od r. 2001 sleduje Evropská léková agentura velmi vzácně se vyskytující případy jaterního poškození v možném vztahu k léčbě orlistatem, do informací o přípravku Xenical (SPC) byly již dříve přidány možné jaterní nežádoucí účinky – hepatitis, cholelitiáza a změny jaterních enzymů.
Současné přehodnocení orlistatu bylo zahájeno v srpnu 2011 na žádost Evropské komise, protože během dlouhé doby používání přípravků s obsahem orlistatu postupně přibývala hlášení poškození jater u léčených pacientů. Během období od srpna 2009 do ledna 2011 byly hlášeny 4 případy závažného jaterního poškození u pacientů léčených Xenicalem, u nichž nelze vyloučit vliv orlistatu. V jednom z těchto případů došlo k jaternímu selhání s úmrtím a jeden z případů skončil transplantací jater. Bylo hlášeno i 21 dalších případů závažného poškození jater, u nichž byl Xenical možnou příčinou, avšak v těchto případech byly zjištěny ještě další faktory, které by mohly zapříčinit jaterní poškození.
Od května 2007 začal být používán přípravek Alli, který má menší obsah látky orlistat v tabletě než Xenical a je určen k volnému prodeji v lékárnách (bez lékařského předpisu). Do ledna 2011 bylo hlášeno 9 případů jaterního selhání u pacientů léčených Alli, avšak v některých případech byly i jiné možné příčiny a některé případy nebylo možno adekvátně zhodnotit. Počet případů je velmi malý ve srovnání se spotřebami – přípravky Xenical a Alli užívalo přes 53 milionů pacientů na celém světě, z toho v EU přes 20 milionů.
Výbor CHMP hodnotil veškeré dostupné údaje nejen o riziku hepatotoxicity orlistatu, ale i o dalších nežádoucích účincích. Hodnocené údaje pocházejí z poregistračního sledování, klinických studií, publikovaných populačních studií a z analýzy očekávaných a pozorovaných případů závažné hepatotoxicity, kterou provedli držitelé rozhodnutí o registraci přípravků Xenical a Alli na žádost Evropské komise.
Ze zhodnocení všech údajů vyplynulo, že riziko poškození jater orlistatem není dostatečně doloženo a také jeho možný mechanismus není jasný. Počet zjištěných případů je velmi malý, nižší než počet případů očekávaných v tak rozsáhlém souboru osob. Ve většině případů byla přítomna jiná možná příčina vedoucí k poškození jater, jako zdravotní problémy nebo současné užívání jiných potenciálně hepatotoxických léků. Pouze u několika případů nelze vyloučit možnou kauzalitu, avšak možný vztak k orlistatu zde nebyl dostatečně prokázán. Publikované studie dokládají, že samotná obezita může být spojena s jaterním poškozením.
Výbor CHMP doporučil, aby informace o přípravku (SPC) byly doplněny stejně pro všechny přípravky s obsahem orlistatu tak, aby uváděly údaje o možném velmi vzácném výskytu jaterního poškození.
Doporučení pro lékaře a pacienty:
- Přínosy léčby přípravky s obsahem orlistatu nadále převyšují možná rizika. V používání těchto přípravků nedochází k žádné změně.
- Lékaři i pacienti si mají být vědomi toho, že v souvislosti s léčbou orlistatem byly velmi vzácně hlášeny případy poškození jater, ojediněle i závažné případy jako je zánět jater. Dosud však nebyl prokázán zřejmý příčinný vztah mezi těmito reakcemi a orlistatem.
- Pacienti by měli být poučeni o možných projevech zánětu jater (jako je žluté zbarvení kůže, sliznic a očí, svědění, tmavá moč, tlak v pravém podžebří, bolest břicha, nechutenství). Pokud by se takovéto příznaky objevily, je nutno ukončit užívání orlistatu a navštívit lékaře.
Závěry hodnocení Výboru CHMP byly předány ke schválení Evropské komisi.
Další informace:
- Orlistat je antiobezitikum, které však neovlivňuje chuť k jídlu. Blokuje účinek gastrointestinálních lipáz, čímž se snižuje vstřebávání tuků. Přibližně ¼ tuků přijatých v potravě tak prochází gastrointestinálním traktem a odchází stolicí v nezměněné podobě.
- SPC přípravku Xenical je na https://www.ema.europa.eu/docs/cs_CZ/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/000154/WC500058428.pdf
- SPC přípravku ALLI je na https://www.ema.europa.eu/docs/cs_CZ/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/000854/WC500024120.pdf
- Tiskové prohlášení EMA a dokument Otázky a odpovědi o přehodnocení orlistatu jsou dostupné na webu EMA: https://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Press_release/2012/02/WC500122878.pdf https://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Referrals_document/Orlistat_31/WC500122883.pdf
Oddělení farmakovigilance
17.2.2012