ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Systém eRecept je IT projektem roku

Projekt eRecept zvítězil v 16. ročníku soutěže IT projekt roku 2018. Porota se shodla, že jde o základní stavební kámen eHealth, navíc je to podle ní zatím jediný takto komplexní IT projekt ve zdravotnictví, který má dopad prakticky na všechny občany ČR. Státní ústav pro kontrolu léčiv tak obdržel již druhou významnou cenu za tento systém.

Porotci nejprve z patnácti přihlášených projektů jak z komerční, tak státní sféry vybrali osm finalistů, mezi nimi právě i eRecept. Následně všichni z užšího výběru, tedy i zástupci Státního ústavu pro kontrolu léčiv představili svůj projekt odborné porotě. Ta kvalitu posuzovaných projektů hodnotila i na základě odpovědí na doplňující otázky. Porotce nakonec nejvíce zaujal právě eRecept, jakkoliv výběr byl podle nich velmi těžký, konkurence byla letos silná a všechny projekty něčím výjimečné. Při svém hodnocení však ocenili i to, že systém byl dokončen v předpokládaném harmonogramu, tedy bez zpoždění a také bez navýšení plánovaného rozpočtu.

„Především musím pogratulovat kolegům z realizačního týmu a poděkovat jim za odvedenou práci. Ocenění tohoto typu jsou ale pro nás všechny nesmírnou vzpruhou, neboť i rok po zavedení povinné elektronické preskripce čelíme od části zdravotnické veřejnosti stále výtkám na její fungování. Věřím, že dennodenní praxe stále častěji ukazuje, že epreskripce má smysl a že je správné ji i nadále rozvíjet tak, aby pacientům, lékařům i lékárníkům přinášela co největší užitek,“ řekla Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Cena ve formě plakety s kopií žezla soutěže byla porotou udělena jak uživateli, tedy Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, tak dodavateli systému, kterým je společnost Solitea Business Solutions.

Vývoj systému eRecept ale rozhodně nekončí. Je průběžně modernizován a doplňován novými funkcionalitami plynoucími mimo jiné i z požadavků odborné veřejnosti.

„V letošním roce je tou největší chystanou změnou dlouho očekávaný sdílený lékový záznam. Ten je již aktuálně k dispozici samotnému pacientovi, každý může zdarma využít webovou nebo mobilní aplikaci, v níž má přehled o všech předepsaných, případně vydaných eReceptech. Tou hlavní přidanou hodnotou a novinkou bude doplnění pravidel pro sdílení lékového záznamu lékaři a lékárníky,“ doplnila Storová.

eRecept má již nyní řadu výhod. Mezi ně patří zejména vyšší míra bezpečí pacienta při výdeji léku, dále také možnost předepsání receptu bez návštěvy ordinace nebo více možností předání identifikátoru.

Loňský rok uzavřelo naše zdravotnictví s 58,5 mil. předepsanými a 56 mil. vydanými eRecepty. Nárůsty počtu předepsaných eReceptů jsou znatelné i v meziročním srovnání. Zatímco v lednu loňského roku bylo předepsáno jen něco přes 4 mil. eReceptů, letos to bylo už téměř 7 mil. eReceptů. Veškeré informace o elektronické preskripci včetně statistik najdete na stránkách www.epreskripce.cz.

Za realizaci projektu eRecept obdržel Státní ústav pro kontrolu léčiv ocenění už vloni, a to prestižní cenu Český zavináč (tisková zpráva zde). Ta je každoročně udělována v rámci konference ISSS.

Soutěž IT projekt roku organizuje Česká asociace manažerů informačních technologií (CACIO), jejíž členové reprezentují nejvyšší vedoucí a manažery v oblasti IT. I letos se soutěž uskutečnila pod záštitou vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci Vladimíra Dzurilly. Odborná porota hodnotí především splnění cílů, dodržení rozsahu projektu, ale i jedinečnost implementovaného řešení a přínos celého projektu.

Foto_cena.jpg

projekt_roku.jpg

22. 3. 2019


Kontakty pro média: Mgr. Barbora Peterová, tisková mluvčí,
tel. 723 707 619, barbora.peterova@sukl_cz(tiskove@sukl_cz)

Klinické studie