ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

SÚKL varuje před hoax zprávami, které šíří nepravdivé informace ohledně očkování

SÚKL varuje před nepravdivými informacemi ohledně očkování, které se šíří zejména prostřednictvím e-mailů a sociálních sítí. 

Na konci minulého týdne Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zaznamenal poplašné e-maily a zprávy na sociálních sítích. Jejich předmětem bylo tvrzení, že následkem aplikace vakcíny PRIORIX INJ. STŘÍKAČKA, která se používá jako očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, došlo v posledních 14 dnech u několika dětí z oblasti Ostravska a Karvinska k řadě závažných nežádoucích účinků, a že tato vakcína není bezpečná.

SÚKL však tyto informace vyvrací. Uvedená vakcína splňuje parametry jakosti, účinnosti a bezpečnosti.

SÚKL v tuto chvíli nedisponuje žádnými informacemi, které by indikovaly závadu v jakosti tohoto léčivého přípravku, či zvýšený počet hlášených nežádoucích účinků - hlášená podezření na nežádoucí účinky odpovídají svojí závažností i počtem očekávanému spektru reakcí.

Kromě výše uvedeného má SÚKL k dispozici informace od prof. MUDr. Romana Prymuly, CSc., Ph.D., (předseda Vakcinologické společnosti), který kontaktoval lékařku z předmětné ordinace. Ta uvedla, že informace o nežádoucích účincích šířící se prostřednictvím internetu nejsou pravdivé.

V případě jakýchkoli dotazů je možné využít informační středisko SÚKL: infs@sukl_cz, tel.: 272 185 333.

Tiskové a informační oddělení
19. 10. 2015 

 

Klinické studie