ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

SÚKL spustil náhradní systém elektronické preskripce

SÚKL informuje o spuštění náhradního systému elektronické preskripce.

Na základě dvou předběžných opatření Městského soudu v Praze z prosince 2015 bylo Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nařízeno zdržet se používání některých softwarových aplikací, vč. elektronické preskripce.

Ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta již v prosinci minulého roku veřejně přislíbil, že chod Ústavu bude i přes tyto komplikace zajištěn a že, kromě jiného, do konce března roku 2016 zajistí i náhradní systém elektronické preskripce.

Podaná odvolání SÚKL proti oběma předběžným opatřením byla úspěšná - soud námitkám SÚKL vyhověl a předběžná opatření zrušil.

SÚKL však po celou dobu připravoval náhradní řešení. Dne 31. 3. 2016 tak mohl být v ostrém provozu spuštěn náhradní systém elektronické preskripce.

Náhradní systém pro SÚKL vytvořila společnost AQUASOFT jako tvůrce původního řešení elektronické preskripce. Cena za přípravu náhradního řešení včetně zajištění podpory na 6 měsíců je 3,6 mil. Kč bez DPH.

Tento systém je připraven tak, aby pro jednotlivé subjekty znamenal co nejmenší komplikace. Předepisující lékaři a vydávající lékárníci, kteří již se systémem v minulosti pracovali, nebudou muset provádět žádnou opakovanou registraci, mohou pracovat s platnými přihlašovacími údaji, které od SÚKL v minulosti obdrželi.

Během prvních dvou dnů ostrého provozu bylo 22 lékaři ze 17 zdravotnických zařízení vydáno více než 170 eReceptů. V náhradním systému je aktuálně zapojeno 10 lékařských a lékárenských software.

 

Tiskové a informační oddělení
4. 4. 2016

Klinické studie