ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

SÚKL reaguje na článek Veroniky Rodriguez: "Hazard se zdravím: na trhu chybí léky. Nedají se nahradit", který 8. září 2018 zveřejnil Deník.cz

SÚKL reaguje na článek Veroniky Rodriguez: "Hazard se zdravím: na trhu chybí léky. Nedají se nahradit", který 8. září 2018 zveřejnil Deník.cz. 

Seznamy zveřejňované Českou lékarnickou komorou přináší nepřesné informace. Většina z těchto léků je nahraditelná lékem jiným. 

V poslední tiskové zprávě ČLnK je zmíněno 93 přípravků, přitom v přiložené tabulce je jich uvedeno pouze 22, a to navíc bez udání lékové formy a síly. Skutečně nedostupné a nenahraditelné léky jsou však pouze čtyři z výše uvedené tabulky. U Tamoxifenu a Metalcaptase byla vydána výzva k zajištění specifického léčebného programu, dodávky dalších dvou budou dle informací držitele rozhodnutí o registraci v nejbližší době obnoveny.  

Nedostupnost léků je velmi proměnlivá v čase. Příkladem může být Endiaron, který ČLnK uvádí. Jeho dodávky byly přerušeny 13. srpna a obnoveny 3. září. Pracovníci SÚKL navštívili v pátek osobně jednu lékárnu v Praze a přesvědčili se, že Endiaron má lékárna k dispozici. Stejně tak měla i další dva léky ze seznamu – Xultophy, Keppra. 

Zdůrazňujeme, že SÚKL se zabývá každým hlášením přerušení dodávek, vyhodnocuje nahraditelnost léčivého přípravku a v případě nenahraditelnosti a dlouhodobého výpadku informuje Ministerstvo zdravotnictví, které dále koná, například výzvou k zajištění specifického léčebného programu. 

Ohlášení přerušení dodávek však ještě nemusí znamenat, že lék reálně v lékárnách chybí. Může být například v dostatečném počtu balení jak u distributorů, tak na skladech v lékárnách. Významnou roli hraje také regionální dostupnost. Zatímco některé distribuční sklady lék už/ještě mají, jiné naopak již nikoliv. Informace o nedostupných lécích tak skutečně není možné prezentovat tak zjednodušeně, jak to činí ČLnK.

Historickou úlohou lékárníka bylo vždy pacientovi pomoci. Domníváme se však, že zveřejňováním nepřesných seznamů údajně chybějících léků, lékárníci pacientům rozhodně nijak nepomůžou.


Tiskové a informační oddělení
9. 9. 2018

Očkování

Klinické studie