Státní ústav pro kontrolu léčiv každoročně zaznamenává s příchodem slunečných dnů zvýšený počet hlášení kožních fototoxických reakcí po aplikaci léčivých přípravků s obsahem účinné látky ketoprofen na kůži a následném vystavení slunečním paprskům.
Léčivé přípravky s obsahem ketoprofenu k zevnímu užití se používají k léčbě bolestivých poúrazových stavů nebo zánětů pohybového aparátu. Přípravky jsou určeny pouze na neporušenou kůži. Při vystavení místa aplikace UV záření (přímé sluneční záření nebo záření solária) může dojít k zarudnutí, svědění, tvorbě pupínků (186,49 KB) nebo puchýřů (229,79 KB).
Poměrně často se tato reakce rozšiřuje i na místa, na která nebyl přípravek nanesen, a může tak být postižena i velká část tělesného povrchu. Tato kožní reakce je často obtížně léčitelná a může být i příčinou hospitalizace.
Nepříjemným a někdy i velice závažným nežádoucím účinkům lze předejít správným používáním lokálních léčivých přípravků s obsahem ketoprofenu. Pacienti by si měli vždy před použitím přípravku pečlivě přečíst příbalovou informaci.Možné fototoxicitě lze zabránit umytím rukou po aplikaci a ochranou místa aplikace před slunečním ozářením či soláriem po celou dobu léčby a další 2 týdny po jejím skončení.
V ČR jsou v současné době registrovány a obchodovány tyto přípravky k zevnímu užití obsahující ketoprofen: FASTUM gel, KETONAL krém, PROFENID gel, PRONTOFLEX kožní sprej a PRONTOKET spray. Všechny uvedené přípravky jsou dostupné v lékárnách bez lékařského předpisu. Vzhledem k tomu, že Fastum gel má zhruba 30x větší spotřebu než ostatní jednotlivá ketoprofenová externa, přichází na SÚKL naprostá většina hlášených fototoxických reakcí právě na tento přípravek. Fototoxicita je obecným problémem všech nesteroidních antirevmatik k lokálnímu používání, avšak pro jiné látky než ketoprofen nemáme z klinické praxe případy fototoxických reakcí dokumentované.
Oddělení farmakovigilance
2.7.2008