Žaloba, kterou chce Česká lékárnická komora podat, je legitimním nástrojem, jakkoliv s námi lékárníci na toto téma nikdy osobně nejednali a komunikují s námi opět výhradně prostřednictvím médií.
Státní ústav pro kontrolu léčiv chápe obavy lékárníků, avšak v gesci Státního ústavu pro kontrolu léčiv není zajištění dostupnosti léčby. Obecně řečeno, nemůžeme přinutit farmaceutickou firmu, aby přerušené nebo ukončené dodávky k nějakému datu obnovila.
Státní ústav pro kontrolu léčiv má za to, že pro pacienty dělá maximum, když například i nad rámec zákona vyhodnocuje nahraditelnost léčivých přípravků. Tuto informaci pak zveřejňuje na svých webových stránkách zpravidla do tří dnů od hlášení o přerušení dodávek. Pokud je léčivý přípravek nenahraditelný a pokud zároveň držitel rozhodnutí o registraci avizuje, že bude nedostupný delší dobu, a došlo by tak k ohrožení dostupnosti léčivého přípravku nezbytného pro poskytování zdravotní péče, SÚKL informuje Ministerstvo zdravotnictví. To se tím dále zabývá, neboť právě v jeho kompetenci je zajistit jinou léčbu.
Česká lékárnická komora vzbuzuje bohužel dojem, že výpadky léků jsou systémový problém českého trhu. Tak tomu ale není. S výpadky léčiv se potýkají všechny země EU.
Kontakty pro média: Mgr. Barbora Peterová, tisková mluvčí, tel. 723 707 619, barbora.peterova@suklcz (tiskove@suklcz)