ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Léky užívané v dospělosti

Dotazy týkající se povinného nebo doporučeného očkování u dospělých od 18 let věku, používání léků v dospělosti.

Dobrý den, co můžu užívat na úpravu střevní mikroflóry pokud užívám antibiotika s obsahem klindamycinu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při užívání antibiotika s obsahem klindamycinu stejně jako u jiných antibiotik můžete k posílení přirozené střevní mikroflóry a omezení nežádoucích trávicích obtíží použít celou řadu potravních doplňků s obsahem živých mikroorganismů (tzv. probiotika), nerad bych zde vyjmenovával konkrétní produkty na úkor jiných. Pro nejlepší účinek probiotika je vhodné je podat přibližně ve dvou třetinách intervalu mezi jednotlivými dávkami antibiotika. Tedy ne současně s antibiotikem! V užívání probiotika se pokračuje ještě alespoň týden po dobrání antibiotika. Stejně tak je možno použít volně prodejné léky, které přirozenou cestou podporují růst tělu prospěšných bakterií, úpravu pH a tím i normální činnosti trávicího ústrojí.

Mgr. Michal Skalka

Zobrazit odpověď

Již delší dobu užívám lék s látkou tramadol 100 mg. Mám silné bolesti zad, kolen a všech kloubů. Nyní mi tento lék už téměř nezabírá. Je pravda, že je návykový? Neměl by mi lékař tyto léky změnit? Děkuji za informaci.

Dobrý den,
ano, je možné, že už Vám lék nezabírá. Při dlouhodobějším podávání se rozvíjí určitá tolerance – tzn., že k dosažení stejného účinku proti bolesti je třeba vyšší dávky. Míra závislosti je u tramadolu nízká, ale po dlouhodobém podávání se fyzická závislost objevuje (tzn., že při vysazení přípravku nebo po snížení dávky, může dojít k abstinenčním příznakům). Proto je vhodné při ukončení terapie vysazovat přípravek postupně ne náhle. Riziko psychické závislosti je nízké. Řešení ve Vašem případě závisí na několika faktorech: věk, jakou máte další terapii, přítomnost dalších onemocnění či problémů, jakou užíváte dávku tramadolu. Pokud je dávka tramadolu nízká, je ji možné zvýšit tak, aby nebyla překročena maximální denní dávka této účinné látky. Další možností je přidat k dávce tramadolu optimální dávku paracetamolu (touto kombinací se podstatně zlepší účinek proti bolesti). Existují i kombinované přípravky s obsahem tramadolu a paracetamolu v jedné tabletě. Je to velmi vhodná kombinace i pro starší pacienty. Je možné změnit i terapii – nahradit tramadol dostatečnou dávkou tzv. nesteroidního antiflogistika (např. ibuprofen, diklofenak..), pokud není jejich použití u vás kontraindikováno. U těchto přípravků není riziko vzniku tolerance a závislosti. Lze též použít přípravek s obsahem dihydrokodeinu, ale jeho analgetický efekt nemusí být dostatečný, je u něj riziko zácpy. O úpravě terapie se však vždy musíte poradit s lékařem, veškeré změny musí odpovídat Vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu.

Pěkný den, Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Léky

Lékárny

Očkování

Klinické studie