ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Léky užívané v dospělosti

Dotazy týkající se povinného nebo doporučeného očkování u dospělých od 18 let věku, používání léků v dospělosti.

Warfarin a padání vlasů

13. červenec 2010

Dobrý den, chtěla jsem poradit nějaký účinný prostředek proti padání vlasů. Beru WARFARIN tak něco co by se s ním neodporovalo a zabralo to, je to asi tři týdny co mi ve větší míře začaly vlasy padat a znepokojuje mě to. Můžete mi nějak poradit? Děkuji.

Dobrý den,

padání vlasů po užívání přípravku s obsahem warfarinu se může vyskytnout, jedná se o reverzibilní stav, to znamená, že po ukončení léčby by mělo dojít po určité době k úpravě tohoto problému. Lze vyzkoušet užívání přípravku Revalid tablety (je registrován jako léčivo) – obsahuje směs aminokyselin, vitamínů, minerálů, které podporují růst vlasů, nehtů. Obvykle je zapotřebí 3 měsíční kúra nebo si nechat kožním lékařem předepsat methionin kapsle, které se musí vyrobit v lékárně. Existuje i velká řada potravních doplňků na vlasy, kůži, nehty - jejich efekt lze hůře posoudit. Doplňkově lze také vybrat z vlasových aktivátorů a šamponů. Obvykle obsahují kofein, který stimuluje růst vlasů u vlasového kořínku. Další přípravky obsahují nicotinát tocopherol, který zajišťuje lepší prokrvení ve vlasové pokožce a usnadňuje tak průnik účinných látek. Některé kosmetické přípravky obsahují také aminexil, který účinkuje proti vypadávání vlasů tím, že stimuluje metabolismus vlasového kořínku a zabraňuje tak předčasnému vypadávání. Výběr těchto kosmetických přípravků je poměrně velký, firmy obvykle mají k dispozici ampule se stimulační směsí, stimulační roztoky a šampony. Tyto přípravky často obsahují i další složky – např. vitamíny skupiny B (PP, Biotin, B5), zinek, aminokyseliny arginin, cystein, ženšen, výtažek z lopuchu,.…Konkrétněji se lze domluvit v každé lékárně. Určitě vyberete vhodnou kombinaci, nelze jednoznačně říct, který z kosmetických přípravků je nejlepší. Rozhodně se jedná o podpůrnou záležitost s větším či menším efektem, to je velmi individuální.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Léky na alergii

17. květen 2010

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký je rozdíl mezi jednotlivými léky na alergii? Většinou jsem po těchto lécích dost unavená. Užívala jsem tablety s cetirizinem a loratadinem. Každý lékárník preferuje jiný lék. Děkuji za objasnění mého dotazu.

Dobrý den,

přípravků na léčbu alergií existuje velké množství. Pokud se Vám jedná o přípravky, které mají potlačen sedativní (tlumivý) účinek, nabízí se více možností. I když se u nových antialergik sedativní účinek obvykle neprojevuje, můžete být vůči němu individuálně vnímavější. Vybíráte-li si tyto přípravky v lékárnách sama, máte možnost volit ze třech volně prodejných účinných látek - cetirizin, loratadin nebo levocetirizin. Posledně jmenovaná má kromě antialergického také přiznivě modulující účinek na imunitu. Pokud Vám všechny užívané přípravky způsobovaly útlum, je možné zkoušet ještě další výrobce. I mezi různými přípravky se stejnou účinnou látkou mohou existovat drobné rozdíly v účincích důsledkem rozdílného technologického zpracování. Další možností, jak tlumivý efekt částečně eliminovat, je užívat dávku večer před spaním. Pokud Vám léky na alergii předepisuje lékař, má ještě pestřejší výběr z dalších moderních a bezpečných látek, než z výše uvedených tří volně prodejných.

Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na enzymoterapii, jestli je skutečně vhodná při primárním lymfedému obou dolních končetin. Než jsem se dostala na správné vyšetření, dlouhou dobu jsem užívala pouze léky na odvodnění a flavonoidy s tím, že se o nic nejedná. Dle doporučení lékaře denně cvičím a jezdím na rotopedu nebo na kole a beru lék s enzymy (přes půl roku), ale bolesti nohou mám téměř stále. Nevím, jestli mám s užíváním pokračovat. Velice děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v terapii lymfedémů patří užívání léčiv spíše k adjuvantnímu (pomocnému) postupu k fyzikálním metodám jako jsou lymfodrenáže, komprese a cvičení. V ojedinělých případech, kdy nelze z nějakého důvodu absolvovat fyzikální terapie, se podávají pouze léčiva. Takový postup však nemusí být dostačující. Ve farmakoterapii lymfedémů se uplatňují především dvě skupiny léčiv - flavonoidy a systémová enzymoterapie. Tyto dvě skupiny lze užívat současně. Podávání diuretik ("léků na odvodnění") u pravého lymfedému nemá smysl. Diuretika neumí odstranit z lymfedému bílkoviny, zmenšují pouze objem vody. Co se týče užívání systémové enzymoterapie - její přínos je velmi individuální. Efekt se ukazuje zejména v kombinaci s fyzikálními metodami, dále spíše u nepříliš rozsáhlých lymfedémů a jako preventivní terapie. Smysluplnost této skupiny léčiv ve Vašem případě by umělo posoudit některé z lymfocenter, kde se specializují na terapii lymfedémů různého původu. Seznam lymfocenter můžete najít na webových stránkách České lymfologické společnosti. U přípravků spadajících do systémové enzymoterapie je třeba důsledně dbát pokynů k užívání: dodržovat dostatečné dávky, tablety nekousat, nedrtit, užívat asi půl hodiny před jídlem (případně až 2 hodiny po jídle) a zapíjet.

Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Warfarin a zelenina

16. duben 2010

Dobrý den, maminka delší dobu (několik měsíců) užívá Warfarin. Stěžuje si, že na doporučení lékaře nemůže jíst skoro žádnou zeleninu, je jí špatně a hodnoty nějakého kviku, jak tomu říká, má nad hodnotu 7. Je to normální? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

výsledek Quickova testu (test k vyšetření srážlivosti) se vyjadřuje jako hodnota INR (test k monitorování efektivity léčby warfarinem). Hodnotu INR má Vaše maminka velmi vysokou. Její srážlivost ještě není stabilizovaná, na kontroly určitě chodí často. Vzhledem k uvedené hodnotě se lékař snaží vyloučit všechny faktory, které by mohly ovlivňovat hodnotu INR. U starších pacientů, kteří často mají i další zdravotní problémy a užívají další léky, může být ustálení hodnot náročnější. Je opravdu důležité dávat pozor i na různé volně prodejné léky, potravní doplňky, bylinky. Je nezbytné vždy informovat lékárníka, že maminka warfarin užívá. Co se týká příjmu zeleniny, tak je spíše trend nedělat ve stravování radikální změny, aby příjem vitamínu K (snižuje účinnost warfarinu) v potravě byl stabilní. Úplné vynechání zeleniny v potravě nezbytné není. Je důležité vědět, která zelenina obsahuje vysoké množství vitamínu K a tuto zeleninu pak nekonzumovat ve velkém množství jako hlavní jídlo. Jedná se zejména o listovou zeleninu (zelí, kysané zelí, kapusta, špenát, čínské zelí, hlávkový salát, brokolice, květák..) - lze pouze v menším množství – jako součást polévky, ozdoba. Kopr, řeřicha a petrželová nať obsahují vysoké množství vitamínu K, ale v minimálním množství v polévce, k dochucení, nevadí. Bez problému lze jíst kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel, ředkvičky), rajčata, papriky, oloupané okurky, brambory, houby. Ovoce lze až na výjimky konzumovat (výjimkou je kiwi, sušené švestky, mango, maliny,ostružiny).
Nevolnost se po léčbě warfarinem může objevit, je otázka, zda také neužívá další léky, které by mohly tento problém způsobovat.

Mgr.Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Dobrý den, jaké léky mohu dlouhodobě užívat pro tlumení bolesti kloubů při současném užívání warfarinu 3mg, 1 tabl denně, tak, abych neovlivnil (nezvýšil) účinek "ředění krve". Vím, že nemají obsahovat acetylsalicilovou kyselinu, ale nerad bych udělal chybu a prosím o radu. Předem děkuji.

Dobrý den,

je pravda, že užívání warfarinu omezuje výběr léků, které lze užívat k léčbě bolesti. Řada léčiv může zvyšovat riziko krvácení. Výběr léků závisí i na celkové klinické situaci pacienta (případná další onemocnění…), na dalších užívaných léčivech, … Obecně lze užívat léky (neovlivňující INR - test k monitorování efektivity léčby warfarinem) obsahující paracetamol, i v kombinaci s kofeinem, při větších bolestech s kodeinem (jen na lékařský předpis). Dále léky s obsahem metamizolu (na lékařský předpis), tramadolu (také na lékařský předpis). U větších bolestí je vhodná kombinace tramadolu s paracetamolem, pak léčiva s obsahem kodeinu a podobných látek, případně slabé opiody. Dlouhodobě lze podat i léčiva ze skupiny nesteroidních antiflogistik (nejvhodnější z této skupiny jsou s obsahem diklofenaku), ale je nutné vědět, že v různé míře zvyšují účinek warfarinu. Jejich dlouhodobé podávání může vést k narušení žaludeční sliznice, což může pokračovat až ke vzniku vředů a zvýšení rizika krvácení do zažívacího traktu. Proto je při dlouhodobém používání zároveň nutné chránit žaludeční sliznici léky typu omeprazolu. V každém případě je nutné dlouhodobou léčbu bolesti kloubů řešit s lékařem, který zná váš celkový zdravotní stav. Pokud zvolí léčivo ze skupiny nesteroidních antiflogistik, pak je nutné zjistit, jak ovlivňuje INR a dle toho upravit dávkováni warfarinu a současně zajistit léčbu přípravkem chránícím žaludeční sliznici. Pokud se zvolí jiný typ léčiva, tak víceméně kromě paracetamolu a jeho některých kombinací, je nutný lékařský předpis. Každé léčivo má své nežádoucí účinky, proto je nutné individuálně posoudit váš zdravotní stav a vybrat to nejvhodnější.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Opakované opary

2. duben 2010

Dobrý den, často se mi dělá opar na rtu co bych si měl zakoupit v lékárně, nebo co dělat?

Dobrý den,

opar je virové onemocnění, které se bohužel nedá vyléčit - neaktivní viry zůstávají "schované" v nervových buňkách. Působením rozličných faktorů, např. stres, teplotní změny, sluneční záření, oslabení organismu, velká fyzická zátěž, se virus aktivuje a vyvolá typické vodnaté puchýřky na rtu případně i jinde na obličeji. Četnost opakování oparu snížíte, když se budete vyhýbat uvedeným vyvolávajícím faktorům, posílíte obranyschopnost organismu, budete dbát na správnou životosprávu a dostatek odpočinku. Při prvních příznacích vyražení oparu (brnění, pnutí rtu) a v prvních dnech po jeho vytvoření je vhodné postižené místo potírat krémy s obsahem antivirotik. Konkrétní přípravek Vám doporučí v lékárně, nejsou mezi nimi výrazné rozdíly. Na dohojení oparu se používá např. zinková nebo kalciová mast. K dispozici jsou také náplasti na opary, které snižují bolestivost a chrání puchýřek před infekcí a roznesením do okolí. Hojení oparu podporuje užívání komplexu B-vitaminů, z nich zejména B2 a B12.

Mgr. Michal Skalka

Zobrazit odpověď

Dobrý den, má maminka bere lék Warfarin a chtěla by vědět, co všechno při podání léku může jíst. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obecně se dá říci, že účinky warfarinu mohou být ovlivněny několika faktory – stravou, některými léky, potravními doplňky, léčivými rostlinami. Proto je vždy nutné informovat lékaře a lékárníka o užívání tohoto léku. Ne každý lék je vhodný k současnému užívání s warfarinem, u některých kombinací jsou nutné častější kontroly INR (test k monitorování efektivity léčby).
U stravování je důležité nedělat radikální změny, aby příjem vitaminu K (snižuje účinnost warfarinu) nebyl výrazně vyšší nebo nižší než při zahájení léčby. Strava by měla vycházet ze zásad zdravé výživy, ze stravovacích návyků daného pacienta, tak aby příjem vitaminu K byl stabilní. Pokud strava maminky obsahuje mezi 50-300 mikrogramy vitamínu K denně, pak nejsou nutná dietní opatření. Mezi rizikové potraviny lze zařadit listovou zeleninu (zelí, kysané zelí, kapusta, špenát, čínské zelí, hlávkový salát, brokolice, květák..) – lze pouze v malém množství – součást polévky, ozdoba.. Kopr, řeřicha a petrželová nať obsahují vysoké množství vitamínu K, ale v minimálním množství v polévce, k dochucení nevadí. Bez problému lze jíst kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel, ředkvičky), rajčata, papriky, okurky, brambory, houby.. Ovoce lze až na výjimky konzumovat (výjimkou je kiwi, sušené švestky, mango, maliny,ostružiny). Co se týká masa, vyšší obsah vitamínu K má hovězí, kuřecí a krůtí maso. Zde ale hraje roli, jakým způsobem byla tato zvěř chována, krmena. Určitě se nedoporučuje tato masa vyloučit ze stravování, jen jíst v přiměřeném množství. Zcela vyloučit játra a potraviny z nich vyrobené. Při přípravě pokrmů využívat slunečnicový a řepkový olej. Olivový olej a sojový olej (obsahují větší množství vitamínu K) využívat jen v malém množství (lžička do salátu apod…). Luštěniny lze konzumovat v pravidelném množství tak, aby jejich příjem nekolísal (sóju, cizrnu – jen v menší míře, ne jako hlavní jídlo). S cereáliemi (chléb a další pečivo) není problém, obsah vitamínu K je nízký. Jedno vejce denně je také bez problému.
Důležitý je dostatečný pitný režim. Alkohol jen v rozumné míře (sklenka vína, 0,5l piva denně..). Z nápojů se vyvarovat zelenému čaji, kopřivovému čaji, čajům s obsahem lékořice, bylinným čajovým směsím. Při jídelníčku je vhodné sledovat kombinace potravin, zvolím-li pokrm s větším obsahem vitamínu K, pak další složky potravy volíme z potravin s nízkým obsahem vitamínu K.
Je dobré vědět, že vzhledem k užívání warfarinu je nevhodné užívat léčivé rostliny, které snižují srážlivost krve a v kombinaci s tímto lékem mohou zvyšovat riziko krváceni – ginkgo biloba, panax ginseng, brusinky, česnek, ploštičník hroznovitý, zázvor, lékořice.. Pozor také na potravní doplňky s obsahem koenzymu Q10, omega 3-mastných kyselin, probiotik a vyšším obsahem vitamínu A,E.
Na závěr připomínám, že z běžných volně prodejných léků používaných proti bolesti, teplotě, lze bez problému užívat přípravky s obsahem paracetamolu. Je třeba se vyvarovat přípravkům s obsahem ibuprofenu, kyseliny acetylsalicylové. Dlouhodobější léčba bolesti musí být konzultována s lékařem, u některých léčiv jsou nutné ze začátku častější kontroly INR.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou dietu mám držet, když je mi 67 let a mám onemocnění štítné žlázy a zvýšený cholesterol? Děkuji Vám za radu.

Dobrý den, 

při onemocnění štítné žlázy je vhodné dodržovat zásady zdravé životosprávy. Důležitý je dostatek pohybu (ale ne nadměrná zátěž, vhodná je rychlá chůze – stačí 30min denně), dieta s omezením tuků a volných cukrů, dostatek vlákniny, udržování přiměřené hmotnosti, psychická pohoda, nekouřit. Stejná pravidla platí pro zvýšenou hladinu cholesterolu, vhodná strava je nezbytným předpokladem úspěšné léčby. Prakticky to znamená konzumovat méně živočišných tuků, tučného masa, vajec, vnitřností, uzenin. Je vhodná drůbež (ale bez kůže), libové rybí maso, králičí, telecí, libové vepřové, šunka, nízkotučné mléčné výrobky... Nevhodná jsou tučná těsta, tučné krémy, smažené pokrmy, různé solené pochoutky…Zásadní je samozřejmě dostatek ovoce a zeleniny (včetně luštěnin), upřednostňování celozrnného pečiva. Vláknina obsažená v ovoci, zelenině, celozrnném pečivu napomáhá snižovat vstřebávání cholesterolu ze střeva. Alkohol je vhodné omezit, ale sklenička červeného vína je bez problému.
Souhrnně se dá říct, že dieta by měla být bohatá na vlákninu, kvalitní bílkoviny. Tuky by měly tvořit jen třetinu celkového energetického příjmu.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Dobrý den, již 20let užívám Neurol 1mg a Reasec. Zajímalo by mě, zda si s užíváním těchto léků mohu udělat řidičský průkaz a jaké jsou vedlejší učinky. Děkuji.

Dobrý den,

zdravotní způsobilost k řízení motorového vozidla posuzuje Váš praktický lékař, který zná Vaši diagnózu a tedy i přesný důvod užívání těchto léků. Obě léčiva nepříznivě ovlivňují pozornost hlavně na počátku podávání nebo při zvýšení dávek. Jejich kombinace s dalšími tlumivými léky či alkoholem může vliv na pozornost ještě zvýšit. Obecně se dá říct, že řidičský průkaz si udělat můžete. Rozhodující je, jaké máte konkrétní zdravotní problémy, jaké užíváte dávky těchto léků.
Co se týká projevu vedlejších účinků, tak opět závisí na dávce a na každém pacientovi, jak na něj léky působí. Obvykle se může objevit únava, ospalost, závratě, nadýmaní, zmatenost, poruchy paměti, svědění kůže. Při dlouhodobém užívání je riziko lékové závislosti.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Dobrý den, užívám dlouhodobě denně 2 tablety přípravku s obsahem diclofenaku 100 mg/tableta a chtěla bych vědět, zda užívání tohoto léku má nějaké vedlejší účinky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

diclofenac by měl být užíván denně v dávce max. 150 mg a pouze krátkodobě. Dlouhodobé užívání takto vysoké dávky může mít za následek zejména zažívací obtíže (bolest v oblasti žaludku, zvracení, průjem), krvácení do zažívacího traktu, až tvorbu žaludečních vředů. Vyskytovat se mohou bolesti hlavy a závratě, případně otoky nohou. Doporučuji navštívit vašeho lékaře a probrat s ním možnou záměnu diclofenacu za bezpečnější přípravek, nebo aspoň úpravu dávky.

Mgr. Roman Staszko

Zobrazit odpověď

Léky

Lékárny

Očkování

Klinické studie