ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Léky užívané v dospělosti

Dotazy týkající se povinného nebo doporučeného očkování u dospělých od 18 let věku, používání léků v dospělosti.

Užívání léku s rantidinem

7. červenec 2011

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli se lék s látkou ranitidin může užívat dlouhodobě. Eventualně po jak dlouhou dobu. Děkuji.

Dobrý den,

z dotazu nevyplývá, zda Vám byl přípravek s ranitidinem předepsán lékařem a nebo zda jste si přípravek “naordinovala” sama. Pokud byl předepsán lékařem a Váš zdravotní problém, kvůli kterému tento lék užíváte, je sledován, pak může léčba trvat i 1rok, případně déle. Při dlouhodobějším užívání (nad 1 rok) se dávky snižují na polovinu. Ranitidin se užívá ve více indikacích, patří k lékům, které jsou poměrně bezpečné a nemá velké množství nežádoucích účinků. Pokud se podávají vysoké dávky dlouhodobě, je vhodné provádět kontrolu funkce jater a krevních testů. Jeho používání je dnes limitováno jeho menší účinností a při delším podávání se jeho efekt snižuje. Používá se dnes hlavně u slabších forem refluxu (zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu). Jiná je situace, pokud jste si ranitidin nasadila sama. V tomto případě by léčba neměla přesáhnout 5-10dnů. Pak je nutná návštěva lékaře a zjistit, co způsobuje dané problémy. Samovolným užíváním tohoto přípravku by mohly být maskovány příznaky i závažného onemocnění.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Dobrý den, prosím o sdělení zda používání léku s obsahem tamsulosinu nevede k vytvoření závislosti na trvalém používání, tj. zda po ukončení 6 měsíční lečby nedojde k recidivě předchozího stavu. Děkuji.

Dobrý den,

účinná látka tamsulosin, patří do skupiny alfa-blokátorů a používá se k léčbě příznaků benigní hyperplazie prostaty. Působí relaxaci hladkého svalstva prostaty a zvyšuje tak maximální průtok moči. Tím zlepšuje příznaky onemocnění. Během dlouhodobé léčby ovlivňuje přípravek příznivě plnění a vyprazdňování močového měchýře, čímž se významně oddaluje nutnost chirurgické léčby. Užívání tohoto přípravku nevede ke vzniku závislosti. S délkou léčby není nutno zvyšovat dávku, pokud se příznaky nezhorší. Je nutno tento přípravek užívat na doporučení lékaře dlouhodoběji. Pokud se přípravek neužívá nebo vysadí, může dojít opět ke zhoršení příznaků onemocnění. 

Mgr. Roman Staszko

Zobrazit odpověď

Dobrý den, k čemu nebo na co se používá lék Tysabri a v jaké formě se podává? Jaký je po něm výsledek nemoci? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

lék Tysabri (účinná látka natalizumab) se používá u pacientů s roztroušenou sklerózou. Jedná se o tzv. monoklonální protilátku. Je určen pro pacienty s vysokou aktivitou onemocnění v počátečním stadiu nebo u pacientů s nedostatečným efektem nebo nezvladatelnými nežádoucími účinky dosavadní léčby. Aplikuje se jedenkrát měsíčně hodinovou nitrožilní infúzí. Lék stabilizuje stav poškozených myelinových obalů nervových vláken a podporuje jejich regeneraci. U některých pacientů vylepšuje fyzické a rozumové schopnosti, snižuje únavu. Efekt léčby je oproti stávajícím lékům významný. Účinek nastupuje zhruba po 6 týdnech léčby. Léčba má i svoje rizika. Obávanou komplikací je závažná virová infekce mozku. Přípravek je na základě podrobného vyšetření pacienta včetně snímků z magnetické rezonance předepisován neurologem ve specializovaných centrech, pacienti jsou pravidelně kontrolováni. Léčba je zahájena pouze u pacietnů, kde očekávaný efekt výrazně převýší možná rizika léčby. Jsou stanovena bezpečnostní kritéria pro podávání tohoto přípravku. Pacietni musí být před zahájením léčby imunologicky vyšetření, musí mít dobře funkční imunitní systém. Přípravek může způsobit závažné vedlejší účinky, pacienti jsou řádně informování o rizicích léčby. Přípravek se nekombinuje s dalšímí přípravky určenými pro léčbu roztroušené sklerózy. V průběhu léčby tímto přípravkem je možno podat při atace onemocnění pouze kortikoidy. Další podrobné informace určitě získáte u ošetřujícího lékáře, který má přehled o zdravotním stavu a může informovat, zda je léčba tímto přípravkem možná. 

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Zvýšený cholesterol

13. únor 2011

Dobrý den, mám zvýšený cholesterol (muž, 50 let, mírná nadváha). Lékař doporučil dietní opatření a zvýšení pohybové aktivity. Prosím o radu, který z volně prodejných léků nebo potravinových doplňků by spolehlivě pomohl snížit cholesterol na správnou hodnotu, společně s dodržením doporučení lékaře. Děkuji. 

Dobrý den,

dietní opatření ruku v ruce se zvýšenou pohybovou aktivitou jsou podle Vámi uvedených parametrů nejspolehlivějšími metodami vedoucími k redukci nadváhy. Redukce hmotnosti mívá přímý dopad i na snížení hladin cholesterolu. Efekt jakéhokoli doplňku stravy je v této oblasti neuspokojivý a léčiva sloužící k úpravám hodnot cholesterolu nejsou volně prodejná. Pokud i přes doporučené úsilí nedojde k redukci cholesterolových hladin, bývá dalším krokem lékaře předpis léčiva, které vyvolává (společně se správným stravovacím režimem a pravidelným pohybem) potřebný účinek.

Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, při výdeji uvedeného léku jsem byl v lékárně poučen, že se mám vyvarovat konzumaci ovoce, nápojů obsahujících ovocné šťávv a ještě další upozornění, které jsem bohužel zapomněl. Můžete mi poradit? Děkuji předem za laskavou odpověď.

Dobrý den,

při užívání těchto přípravků je opravdu vhodné omezit alkohol, kyselé potraviny, vysoké dávky vitamínu C v tabletách, kyselé ovoce – zejména jižní tropické ovoce, ovocné džusy. Je to z toho důvodu, že v kyselém prostředí je větší riziko tzv. krystalúrie (tzn. vznik krystalků jedné z obsahových látek v ledvinách) a tvorby ledvinových kamenů. Velmi důležitý je dostatek tekutin, který je také vhodnou prevenci výše uvedených problémů. Dále je vhodné užívat přípravek po jídle, případně i zapíjet alkalickou minerálkou.
Druhá informace, kterou jste asi v lékárně dostal, je opatrnost při užívání protizánětlivých léků, z volně prodejných jsou to přípravky s obsahem ibuprofenu, diklofenaku, naproxenu. Problémy mohou způsobit hlavně u pacientů, kteří léky s těmito látkami užívají pravidelně, ve vyšších dávkách a také u pacientů s onemocněním ledvin. Nedoporučuje se současně užívat i přípravky s obsahem kyseliny acetylsalicylové. Interakcí s dalšími léky je víc, ale to už záleží na konkrétním pacientovi, co dalšího užívá.
Dalším omezením je pobyt na slunci či v soláriu, který může vést k tzv. fotosenzibilitě – může se projevit zarudnutím pokožky, vznikem vyrážky, svěděním, nebo jinou kožní reakcí.
Když to všechno shrneme, tak je opravdu důležité vzít tabletu po jídle a pořádně zapít vodou. Pokud si přes den vezmete jedno jablko či nějakou zeleninu, tak to určitě problémy nezpůsobí. Na případnou teplotu je nejvhodnější použít přípravek s obsahem paracetamolu.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Atróza kolen

21. prosinec 2010

Dobrý den, potřebovala bych znát názor na lék s obsahem chondroitinsulfátu na léčení artrozy kolen II. stupně. Byla mi doporučena korekční osteotomie, ale kvůli jiným zdravotním problémům se obávám narkozy. Obstřiky kolen nepomáhají. Co byste popřípadě doporučili?

Dobrý den,

účinná látka chondroitinsulfát je podstatnou součástí mezibuněčné matrix a má tu vlastnost, že váže ve tkáni vodu a tím udržuje mechanické a elastické vlastnosti chrupavky. Při degenerativních procesech kloubů dochází ke snižování obsahu chondroitinsulfátu v chrupavce působením specifických enzymů, které vedou k poškození chrupavky. V důsledku snížené schopnosti vázat vodu dochází pak k postupné degeneraci chrupavky a ke zhoršení funkce kloubu. Chondroitinsulfát potlačuje aktivitu enzymů, které poškozují chrupavku, podporuje látkovou výměnu v chrupavce a zlepšuje mechanicko-elastické vlastnosti chrupavky. Užívání chondroitinsulfátu optimalizuje metabolickou rovnováhu základních buněčných složek chrupavky. Typickým projevem artrozy je bolest /především kyčle, kolena, dále pateř, drobné klouby rukou a zápěstí/. Dalším příznakem je ztuhlost-klouby jsou po chvíli nečinnosti zatuhlé, je třeba je rozhýbat cvičením. Je tedy snaha dlouhodobě potlačovat bolest, co nejdéle zachovat funkce kloubů, zpomalovat úbytek kloubní chrupavky a onemocnění aktivně předcházet rehabilitací a cvičením /plavání, cyklistika, běh na lyžích/.

MUDr. František Jedlička

Zobrazit odpověď

Dobrý den, v přibalovém letáku připravku s obsahem kombinace látek kodeinu a paracetamolu je uvedeno, že se nemá podávat při průjmu. Chtěla bych Vás požádat o informaci proč tomu tak je a co by se stalo, kdyby pacient přípravek přesto při průjmu užíval. Děkuji.

Dobrý den,

předpokládám, že Váš dotaz plyne z informace uvedené v příbalovém letáku, kde je uvedeno, že je nutná opatrnost, jestliže trpíte ... těžkým průjmem, ... . Kombinaci kodeinu a paracetamolu lze nasadit pouze k léčení bolesti. Kodein patří mezi tzv. opioidy, samotné opioidy jsou sice prostředky běžně užívanými k léčbě průjmů, nicméně mají své limity. Jejich bezpečným a volně prodejným zástupcem je např. loperamid, který lze použít u průjmů různé příčiny. Pokud jsou v pořádku vnitřní orgány a jedná se o běžný průjem způsobený infekcí nebo nevhodnou stravou, pak se opioidy - např. loperamid, použít mohou. Běžný infekční průjem může nebo nemusí být doprovázen zvýšenou teplotou (nebo horečkou, která však rychle ustupuje a dobře reaguje na antipyretika = léky na snižování vysoké teploty) a po 3 dnech jsou obtíže pryč. Ve vzácnějších případech se však může jednat o „těžký průjem“, u kterého se objevují příznaky jako vysoké horečky, které mohou přetrvávat i několik dnů, ve stolici se objevuje krev a/nebo hlen, případné bolesti břicha jsou trvalého rázu. Při takových příznacích opioidy nepodáváme a vyhledáme pomoc lékařů. Dovolím si několik odborných pojmů, abych dokreslila, co spadá do příčin těžkých průjmů. Mohou to být některé mikroorganismy, které vyvolávají tzv. akutní dyzenterii, dále bakterie produkující enterotoxiny, dále také pseudomembranózní kolitida – těžká střevní komplikace vznikající i několik týdnů po užívání širokospektrých antibiotik, a akutní průběh ulcerózní kolitidy. Znovu však podotýkám, že se jedná o vzácné stavy, které většinu populace nepotkají.

Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Problém s lupy

29. říjen 2010

Dobrý den, poslední měsíc se u mě vyskytlo opravdu velké množství lupů, jsou pouze ve vlasech na vršku hlavy. Můžete poradit co s tím a jaký výrobek by na toto byl nejúčinnější? Děkuji.

Dobrý den,

pokud se jedná o pravé lupy, které jsou způsobeny kvasinkami hodujícími na tukových součástech kůže, pak by Vám měly pomoci v lékárně zakoupené šampony obsahující např. ketokonazol s protiplísňovými účinky. Výskyt lupů je u každého člověka individuální záležitostí, závisí na životosprávě, věku, ročním období apod. Pokud šampony nebudou mít ani po opakované aplikaci dostatečný efekt, navštivte dermatologa. Může se jednat o projevy některých onemocnění, které vyžadují lékařskou diagnostiku a jinou léčbu.

Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, již delší dobu užívám lék s látkou simvatstain 40mg pro snížení chlesterolu. Při kontrolním měření však hodnoty jsou zvýšené. Můžete mi prosím napsat názvy jiných vhodných léčiv, které snižuji hodnoty cholesterolu a které jsou nejúčinnější? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

na Váš dotaz lze odpovědět jen obecně, neznám další souvislosti. Při terapii zvýšené hladiny cholesterolu se sleduje vice laboratorních ukazatelů, celkový zdravotní stav, věk, další užívaná léčiva atd. Na základě těchto informací se volí vhodná terapie. Vzhledem k Vaší léčbě (účinná látka simvastatin) máte zvýšenou hladinu celkového cholesterolu, záleží také na koncentraci HDL-cholesterolu, LDL-cholesterolu. Pro účinnost léčby je nejvýznamnějším ukazatelem LDL-cholesterol. V závislosti na celkovém stavu pacienta se volí nejen dávkování a typ účinné látky, ale také způsob terapie – intenzivní či mírná. Léčba je dlouhodobá a nevysazuje se ani při úpravě laboratorních hodnot. Pokud pacient na zvolenou léčbu nereaguje, léčba nevede k dosažení cílových hodnot, pak může lékař řešit situaci různým způsobem. V některých případech je možné zvýšit dávku užívaného léčiva nebo změnit účinnou látku.
Nezbytnou součástí léčby jsou dietní opatření. V potravě je nutné omezit tuky, měl by se zvýšit podíl rostlinných a rybích tuků, důležitý je dostatek zeleniny, ovoce, vlákniny, ryb, nízkotučných mléčných výrobků, výrazně snížit spotřebu alkoholu, příjem soli. Vhodné je zvýšení příjmu fytosterolů v pokrmových tucích. Důležité je udržování tělesné hmotnosti, dále přiměřená fyzická aktivita – vhodné jsou i pravidelné procházky rychlejší chůzí.
Zda je ve Vašem případě žádoucí změna terapie, budete muset zkonzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem. Je možné, že na terapii reagujete vhodně, pouze výsledky nejsou vidět tak rychle.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Dobrý den, je mi 70 let a v období posledních veder jsem nemohl usnout. Proto jsem si občas vzal ½ tabletky přípravku s obsahem zolpidemu. Tuto půlku si beru tak maximálně 1x týdně. Dočetl jsem se však v časopisu, že i při tak malém množství (frekvenci) se tento lék může stát návykový. Můžete mi prosím sdělit, jestli se to zakládá na pravdě? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

každý člověk je jiný a také vnímavost k návykovým látkám se mezi různými jedinci značně liší. Všeobecně platí, že riziko vzniku závislosti se zvyšuje s dávkou a délkou léčby. Ve Vašem případě, tedy občasné nepravidelné užití nízké dávky účinné látky zolpidemu při nespavosti vyvolané vnější příčinou, je riziko velmi malé, ale zcela vyloučit se nedá. Rád bych zdůraznil, že je nebezpečné užívat zolpidem s alkoholem a jinými látkami/léky s tlumivými účinky. Pokud byste měl častější potíže s usínáním či kvalitou spánku, konzultujte s lékařem či lékárníkem, jaké další prostředky Vám mohou pomoci.

Mgr. Michal Skalka

Zobrazit odpověď

Léky

Lékárny

Očkování

Klinické studie