ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Léky užívané v dospělosti

Dotazy týkající se povinného nebo doporučeného očkování u dospělých od 18 let věku, používání léků v dospělosti.

Močové cesty

6. srpen 2012

Dobrý den, je mi 47 let a již od 20 let mě trápí záněty močového měchýře. Připadá mi, že s věkem se potíže zhoršují. Často užívám antibiotika, letos jsem již měla zánět 5 x. Dodržuji všechny zásady, které znám, užívám spoustu přípravků, ale nic platné. Hrozně mi to znepříjemňuje život. Můžete mi, prosím, poradit, co s tím? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

některé ženy jsou na recidivující (opakující se) infekty močového měchýře náchylné a je potřeba u nich provést vyšetření, která vyloučí případné příčiny těchto infekcí. Předpokládám, že taková vyšetření jste v minulosti absolvovala ve spolupráci s praktickým lékařem a urologem.
U recidivujících infekcí močového měchýře se používají typicky následující léčebné postupy:

  1. dlouhodobé podávání tzv. protibakteriálních chemoterapeutik (řádově týdny až měsíce) obvykle ve večerní dávce,
  2. posílení obranyschopnosti močového systému lékem URO-VAXOM,
  3. podáváním individuálně připravených autovakcín.

Důležité je také uplatňování preventivních zásad: dostatek tekutin, zabránit prochladnutí, úzkostlivější hygiena intimních partií (včetně sexuálního partnera, u kterého je potřeba také provést mikrobiologické vyšetření), vymočení bezprostředně po pohlavním styku. Nejsou vhodné mechanické a chemické typy antikoncepce (t.j. nitroděložní tělíska, spermicidy, kondomy), vhodné je poradit se s gynekologem o možnosti užívání hormonálního preparátu – v některých případech snižuje hormonální antikoncepce nebo hormonální substituční terapie riziko výskytu diskutovaných infekcí.

S pozdravem
Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, po operaci žlučniku mě bolí jizva a okoli. Paní doktorka na ultrazvku mi řekla, že má podežření na píštěl. Co to znamená? Děkuji.

Dobrý den,

operační rána na břiše se šije v několika vrstvách, aby došlo ke správnému srůstu řezu operační rány. Někdy se stane, že všechny vrstvy (pobřišnice, svaly, podkoží a kůže) správně nesrostou, nebo dojede k uvolnění některého ze stehů a tím se vytvoří kanálek, kterému se říká píštěl. Někdy tento stav vznikne jako následek infekce v ráně, nebo díky tomu, že tzv. vnitřní stehy, kterými se sešívají hlubší partie břišní stěny se nevstřebají a tudíž se jizva špatně hojí a vzniká píštěl (je to kanálek, nebo komunikace mezi hlubšími vrstvami břišní stěny a povrchem těla). Toto onemocnění se léčí opakovanými převazy, antibiotiky, někdy je nutný drobný chirurgický zákrok a někdy se může tento stav zcela vyhojit spontanně.

MUDr. Stanislav Konštacký, CSc.

 

Zobrazit odpověď

Dobrý den, beru opkaovaně na kožní potíže antibiotikum s obsahem azithromycinu 6 dní 1x denně 1 tabletu/250mg, 6 dnů pauza a zase 6 tablet. Smím při braní léku rekreačně sportovat např. běh do 5km, cyklistika či posilování? Děkuji za odpvěď.

Dobrý den,

pokud se nejedná o závažnější kožní potíže, nebo nemáte sníženou imunitu, můžete rekreačně sportovat. Nesmíte se však přeceňovat a přetěžovat organismus, pokud se necítíte dobře, nebo jste unavená - předejdete tak celkovému oslabení organismu. Určitě není vhodné pít alkohol, nebo jiným způsobem zatěžovat játra. Nutné je dodržovat životosprávu a správné stravování, včetně pitného režimu. Antibiotika samotná nejsou překážkou sportovní aktivitě. Kromě "špatných mikrobů" však potlačují také "dobré mikroby". Doporučuji proto ještě užívat probiotika, nejlépe po dobu užívání antibiotik a ještě 14 dní poté.

Mgr. Roman Staszko 

Zobrazit odpověď

Předávkování tramadolu

25. březen 2012

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké je riziko zdravotních potíží při předávkování léku s tramadolem u dospělého. Tedy, užití více než 400 mg tramadolu za den. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

mohu odpovědět jen obecně. Nepíšete, jak dlouho je přípravek užíván, v jaké konkrétní dávce, k léčbě jakého typu bolesti nebo zda se případně už jedná o závislost na obsahové látce tramadol. Pokud je dávka 400mg/den nedostačující, pak je nutno vyhodnotit léčbu bolesti a udělat změnu. Jednou z možností je přidat ke každé dávce tramadolu tabletu s paracetamolem nebo využít přímo kombinovaný přípravek obsahující obě uvedené složky. Touto kombinací se podstatně zlepší účinek proti bolesti.
Účinná denní dávka tramadolu je 400 mg, maximálně se uvádí 600 mg. Vyšší dávky jsou analgeticky neúčinné, protože tramadol má stropový efekt. Při vyšších dávkách se mohou u pacientů objevit křeče, při předávkování je možné pozorovat zúžené zorničky, může se objevit zvracení, srdeční obtíže, poruchy vědomí, vážné dýchací obtíže.
Pokud je léčba tramadolem neúčinná, je vhodné tento problém řešit s lékařem a změnit terapii. V současné době lze vybrat i jiné látky, v různých lékových formách. Ale opravdu záleží na konkrétní situaci, podrobnější informace jste neuvedla.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Dobrý den, prosila bych o radu, jak lze užívat tablety s magnesium lactici. V příbalovém letáku je uvedeno, že by se tablety měly polykat vcelku. Bohužel mám s polykáním tablet problémy, a jelikož se nejedná o dražé, tak si tabletu rozdrcuji na lžičce. Může to mít prosím nějaké vedlejší účinky, nebo horší vstřebávání přípravku? Nebo je to jedno? Od této firmy mám i calcium, a to má v příbalovém letáku, že ho lze nadrtit. Budu moc ráda za Vaši odpověď, za kterou předem děkuji.

Dobrý den,
určitě můžete tabletu rozdrtit a pak opravdu řádně zapít sklenicí vody. Je to přesně tak, jak jste psala, pokud se nejedná o potahovanou tabletu, je rozdrcení možné. Rozdrcená tableta s obsahem laktátu magnesia nemusí mít úplně příjemnou chuť, proto se obvykle doporučuje polykat vcelku. Po aplikaci magnesia se může vyskytnout průjem, ale asi tyto problémy nemáte. Zmiňujete, že užíváte také Calcium. Je vhodné aplikovat oba přípravky odděleně, magnesium ráno, calcium v poledne či večer. Při jejich současné aplikaci je vstřebání hořčíku sníženo. Užívání těchto minerálů může ovlivnit vstřebání některých léků, je proto vhodné v lékárně informovat, že tyto přípravky užíváte.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak mám pokračovat s užíváním léku s látkou zolpidem proti nespavosti, v práci je to teď náročné. Lék začínám brát sedmý týden, většinou po půl tabletce. Nevím jestli už to není dlouho, chodím spát ze strachem, že neusnu a pak neusnu, spím tak 5 hodin denně. Bojím se vysazení tablet, když si je nevezmu tak neusnu. Není už pozdě? A jak s tím přestat? Děkuji.

Dobrý den,

stres v práci určitě může nastartovat problémy se spánkem, zklidněním situace dojde i ke zlepšení spánku, ale chce to svůj čas, u každého jinak dlouhý.
Rozhodně není pozdě s ukončením užívání hypnotika, věřím, že máte strach z vysazení a obavy, že se Vám nepodaří bez tablety usnout. I tento strach má vliv na to, že je usínání náročnější. K této situaci u řady lidí se špatným spaním dochází, že se u nich zakoření myšlenka, že určitě bez léku neusnou. Před ukončení užívání je však důležité vše konzultovat s lékařem, který Vám zolpidem předepsal.
Obecně se ukončení užívání hypnotik provádí postupným vysazováním. Je dobré, že užíváte jen ½ tablety, myslím, že bude pro vás vhodné tzv. přerušované podávání hypnotika. V lékárně je možné si zakoupit tablety s přírodními extrakty z rostlin – obvykle se jedná o směs zklidňujících bylinek (např. kozlík lékařský, chmel, meduňka, šišák bajkalský, mučenka). V lékárnách je poměrně velký výběr, určitě Vám pomohou vybrat. Je možné pak zkusit užívat 2-3 dny hypnotikum a 1-2 dny rostlinný preparát, střídat tímto způsobem a stále snižovat počet dnů s hypnotikem ve prospěch přípravků s obsahem bylinek. Lze také večer popíjet zklidňující bylinkový čaj, opět je v lékárnách výběr od různých firem. K relaxaci před spánkem je vhodná teplá koupel.
Nepodceňte tzv. spánkovou hygienu (dostatek aktivity přes den, uléhat a vstávat pravidelně ve stejnou dobu každý den, mít ke spaní vhodnou teplotu místnosti, ticho, tmu, nespat během dne – max 30min po obědě, nejíst těžká jídla před spaním, nepít kávu, černý či zelený čaj, kolu, kakao 4-6h před spaním, nepít alkohol a nekouřit před ulehnutím do postele, nevykonávat zvýšenou aktivitu těsně před spaním, zůstávat na lůžku jen po dobu spánku, nepracovat v posteli, nedívat se na televizi…). Pokud se převalujete víc jak 30min, doporučuje se vylézt z postele a jít něco dělat, ale nejíst a nekouřit a jít si znovu lehnout, jak pocítíte únavu.
Při neúspěchu situaci opět proberte s Vaším ošetřujícím lékařem, je nutno vyloučit i případně další přičiny nespavosti (např. depresivní stavy, stavy úzkosti) a zaměřit se na řešení těchto problémů. U některých pacientů může být vhodná i psychoterapie s nácvikem relaxačních technik.
Věřím, že se  Vám podaří usínání zlepšit, určitě se zamyslete i nad těmi obecnými doporučeními, zda tam nejsou nějaké rezervy.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Dobrý den, beru léky s obsahem látky rosuvastatin 20mg na snížení cholesterolu, snažím se nejíst tučné ale vyloženě dietu nedržím. Cholesterol a tuky v krvi se mi snížily minimálně, tzv. špatný cholesterol mám kolem 8. Existují léky více ůčinné nebo to vyžaduje ještě větší dietu? Děkuji.

Dobrý den,

léčba nesprávných hladin krevních tuků vyžaduje detailní znalost Vašeho zdravotního stavu a je individualizovaná pro každého pacienta na základě vyšetření lékaře. Mohu tedy uvést jen obecné zásady.
Vysoké hladiny „špatného cholesterolu“ mohou být důsledkem jednak nesprávného životního stylu, dále následkem jiného onemocnění nebo se jedná o vrozenou formu. Z toho plyne, že je třeba na prvním místě léčit případné příčiny, které mohou nesprávné hladiny krevních tuků zhoršovat.
Vždy je třeba upravit životní styl ve smyslu: zvýšit pohybovou aktivitu, přestat kouřit, omezit alkohol, redukovat nadváhu nebo obezitu a držet správný typ diety. Dieta v tomto případě představuje snížení množství zkonzumovaných tuků a z těch používaných omezit živočišné tuky a zdroje cholesterolu. Upřednostňují se tuky s obsahem tzv. nenasycených mastných kyselin (rostlinné oleje, margaríny, ryby). Jejich zdrojem mohou být i doplňky stravy prodávané v lékárnách. Dále je potřeba zvýšit přísun ovoce, zeleniny a obecně vlákniny. Vhodné je také omezit solení jídel.  
V léčbě mají lékaři možnost jednak upravit dávku statinu (Vámi užívaný přípravek s rosuvastatinem) a dále využít kombinace s léčivem jiné chemické skupiny. Jakékoli změny dávkování nebo přidávání dalších léčiv musí řídit ošetřující lékař, aby nedošlo k rozvoji nežádoucích účinků. Zda je některý ze zmíněných postupů pro Vás vhodný, musí rozhodnout Váš lékař.

Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Co na zácpu?

16. prosinec 2011

Dobrý den, nevím co na zácpu? Poraďte mi prosím. Děkuji.

Dobrý den,

pro konkrétní radu by bylo vhodné mít od Vás více informací - zda se jedná o dítě, dospělého, jak dlouho potíže trvají, jak je řešíte, zda užíváte nějaké léky, které by také mohly být příčinou obtíží,  zda máte jiné zdravotní problémy atd.
Odpovím proto spíše obecně, čím by se dalo u řešení tohoto problému začít, co by se dalo aplikovat dlouhodobě. Zamyslete se samozřejmě nad tím, zda máte dostatečný příjem tekutin, jak se stravujete (doplnit stravu celozrnným pečivem, dostatkem ovoce, zeleniny..).
Je vhodné užívat šetrná laxativa, která nepůsobí dráždivě na trávicí trubici. Dalo by se začít užíváním přípravků s rozpustnou vlákninou (tzv. psyllium – ve formě prášku či tablet), vhodná jsou i probiotika (na trhu je poměrně velký výběr), lactulosa (ve formě sirupu) a glycerinové čípky. Výše uvedené přípravky je nutno užívat dlouhodoběji, postupně dochází ke zlepšování stavu. Někdy mohou způsobit nadýmání.
Další projímadla lze použít spíše u akutní zácpy nebo jen krátkodobě u chronické zácpy, nejsou tedy určena k pravidelnému používání. Jedná se o tzv. kontaktní laxativa s obsahem bisakodylu , s pikosíranem sodným. Do této skupiny patří i projímavé čajové směsi, které obsahují list nebo plod senny a také přípravky s obsahem účinných látek z rebarbory.
Upozornila bych hlavně na to, že i látky přírodního charakteru (čaje s obsahem senny, ovocné kostky) jsou v terapii zácpy hodně účinné a nejsou vhodné k dlouhodobé aplikaci. Mohou způsobovat kolikovité bolesti břicha. Je to dáno často nevhodně zvolenou (příliš vysokou) dávkou.

Mgr. Lada Mrázková

 

Zobrazit odpověď

Operace halluxu

28. srpen 2011

Dobrý den, prosím o informaci, co je to operace halluxu, jak se provádí a jak dlouho přibližně trvá doléčení. Děkuji.

Dobrý den,

operace halluxu je zákrok na vybočených prvních prstech nohou, spočívá ve vytětí části kosti a postavení palce do fyziologického postavení, existuje několik metod této operace, některé s tak zvanou zevní fixací pomocí specielních drátů, jiná i bez nich. Operační zákrok trvá asi jednu hodinu a rekonvalescence závisí na mnoha okolnostech, především na tom, jak pacient rehabilituje, na jeho hmotnosti, věku apod. Počítejte s tím, že minimálně 1-2 měsíce budete pohybově omezená, postupně by se měl stav zlepšovat.

MUDr. Stanislav Konštacký, CSc.

Zobrazit odpověď

Dobrý den, jsem přecitlivělá na léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové. Můj ošetřující lékař mi přdepsal na artrózu kolenou lék s obsahem nimesulidu a potom lék s obsahem kys. tiaprofenové, u obou jsem si však v příbalovém letáku přečetla, že nejsou vhodné pro osoby s touto přecitlivělostí. Můžete mi, prosím, poradit jiný lék, který by byl pro mě vhodný. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud trpíte reakcemi přecitlivělosti na kyselinu acetylsalicylovou, pak je skutečně pravděpodobné, že se stejné reakce mohou objevit po podání všech léčiv ze skupiny nesteroidních antirevmatik. S opatrností jsou však lékaři předepisovány léky s obsahem nimesulidu nebo meloxikamu, které do této skupiny také patří. V současnosti je zastáváno stanovisko, že zmíněné dvě látky "alergizují" z celé skupiny nesteroidních antirevmatik nejméně. Další možností léčby bolesti u artrózy je použití dostatečných dávek paracetamolu nebo kombinace paracetamolu s opioidní látkou. Předpis takové kombinace musí zvážit ošetřující lékař.

Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Léky

Lékárny

Očkování

Klinické studie