ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Léky užívané v dospělosti

Dotazy týkající se povinného nebo doporučeného očkování u dospělých od 18 let věku, používání léků v dospělosti.

Prosím o odpověď, který lékař dle odbornosti může předepsat enelbin retard. Ač jsem jej brala na závratě a opravdu s efektem, teď mi jej obv. lékařka odmítá předepsat. Děkuji

Dobrý den,

léčivý přípravek ENELBIN RETARD má stanoveny podmínky úhrady - indikační omezení, tzn., že přípravek je k úhradě ze zdravotního pojištění možné předepsat pouze při splnění stanovených podmínek: „Naftidrofuryl je indikován angiologem, kardiologem a internistou u nemocných ve stadiu klaudikací s krátkým intervalem (pod 200 m), ve stadiu klidové bolesti či již trofických změn – tedy ve stadiu IIb., III. a IV. Fontaineovy klasifikace při dávkování 3x denně 200 mg. V případě, že po 3-6 měsících léčby není dosaženo klinicky významného prodloužení klaudikační vzdálenosti, léčba není dále indikována.“
Užívání přípravku ENELBIN RETARD tedy musí doporučit angiolog, karidolog nebo internista pouze ve výše uvedených indikacích. Na základě tohoto doporučení pak může přípravek předepisovat také praktický lékař.
Pokud ENELBIN RETARD předepíše lékař bez doporučení odborného lékaře a/nebo v jiné indikaci je lék plně hrazen pacientem.

S pozdravem
Jitka Židlická

Zobrazit odpověď

Dobrý den, prosím Vás o vysvětlení proč se s lékem QUETIAPIN MYLAN 25 MG nesmí pítgrapefruitová šťáva. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při užívání quetiapinu je dobré se vyvarovat nejen pití grapefruitové šťávy, ale i konzumaci grapefruitového ovoce. Látky obsažené v grapefruitu mohou zvýšit koncentraci quetiapinu v krvi, a tím i nebezpečně zvýšit riziko výskytu nežádoucích účinků quetiapinu.

Informacím o vzájemném působení léků s jinými látkami je věnováno i poslední číslo InfoLISTŮ, viz https://www.olecich.cz/infolisty-lekove-interakce-vzajemne-pusobeni-leku-a-dalsich

S pozdravem,
Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Advantan

21. březen 2013

Dobrý den, chtěla jsem zeptat, zda se od sebe liší Advantan krém a Advantan mastný krém jen obsahem tuků? Můžete mi sdělit kolik procent tuku má v sobě Advantan krém, Advantan mastný krém a Advantan mléko? Děkuji a jsem s pozdravem.

Dobrý den,

úplně konkrétně na Váš dotaz neodpovím, přesné informaci o procentech tuků v jednotlivých přípravcích nezjistím, firma je povinna pouze uvádět, které pomocné látky při výrobě použila. Každopádně lze říct, že všechny přípravky Advantan obsahují stejnou účinnou látku methylprednisolon aceponas ve stejné koncentraci 0,1%. Advantan je lokální přípravek s obsahem kortikoidů, aplikuje se tedy jen při akutních projevech onemocnění. Používá se buď krátkodobě 3-14 dní a postupně se vysazuje nebo v intervalech. V období pauzy je nutné vhodně pokožku promašťovat nekortikoidními přípravky.

Výběr lékové formy (tzn. krém, mastný krém, mléko) závisí hlavně na tom, jak daný problém vypadá, kde je lokalizován (pokožka na těle, aplikace do vlasů, aplikace do ochlupených oblastí), zda se jedná o akutní či chronický stav. Aplikační formy jsou tedy zvoleny podle charakteru kožních projevů a podle hloubky působení. Správná léková forma přípravku je pro řešení kožních chorob podstatná.

Obecně a velmi zjednodušeně lze říct, že masti obsahují méně než 10 % vody, krémy více než 10 % vody.

Samozřejmě nejméně mastné je Advantan mléko, dále následuje Advantan krém (léková forma s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem vody) a nejmastnější je v případě Advantanu forma mastného krému (lehce promašťuje kůži, aplikuje se na kůži nemokvající a ne příliš suchou).

Jinak se řeší mokvavé plochy, jinak chronické, hrubé a šupinaté ložisko. Na akutní stavy, které se projevují jako červené pupínky, puchýřky či červené skvrny se aplikují spíše vysušující prostředky, jednou z možností jsou i tzn. lotia (mléka) nebo v případě výskytu drobných puchýřků lehké hydratační krémy typu olej ve vodě. Volba se řídí stavem kůže. Na chronická, suchá, hrubá ložiska se používají spíše masti, tedy přípravky s vyšším obsahem tuků.

Při léčbě je zásadní i vhodný výběr nekortikoidních promašťujících prostředků, jejichž výběr závisí na aktuálním stavu pokožky.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Euthyrox

19. březen 2013

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda musím brát Euthyrox pouze půl hodiny před jídlem ráno, anebo zda ho mohu brát třeba i večer 2 hodiny po jídle. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel je důležité, abyste dodržela u užívání obě stěžejní pravidla - t. j. brát hormony štítné žlázy nalačno a ráno. Podávání večer je nevhodné kvůli aktivačním účinkům na metabolismus.

S pozdravem,
Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Lék Trimepranol 10 mg

5. březen 2013

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně výpadku tbl Trimepranolu, který není dostupný v žádné lékárně u nás. Je zrušena registrace nebo se jedná jen o výpadek dodávky? Je možno něčím jiným nahradit? S pozdravem a díky.

Dobrý den, 

u přípravku TRIMEPRANOL 10 MG zanikla platnost rozhodnutí o registraci, držitel tohoto rozhodnutí nepožádal zákonem stanoveným způsobem o prodloužení registrace.

Lék který nemá platnou registraci nesmí být dále prodáván. 

S obsahem stejné účinné látky jako přípravek TRIMEPRANOL 10 MG (metipranolol) není v ČR registrován žádný jiný léčivý přípravek.

Vhodnou náhradu jiným přípravkem s obsahem jiné účinné látky nebo i z jiné skupiny látek dle indikace a stanovené diagnózy, může doporučit pouze Váš ošetřující lékař.

Trimepranol (účinná látka Metipranolol) patřil do velké skupiny léčiv s názvem beta-blokátory. Zejména v 80. létech minulého století byl široce rozšířen a užíván mimo jiné i ve vámi zmiňované indikaci „ovlivnění srdečního rytmu psychikou/stresem“, přesněji řečeno při sinusové tachykardii spojené se zvýšenou sympatoadrenergní aktivitou (stres, úzkost, hypertyreóza apod.). Po roce 1990 začaly na náš trh pronikat jiné a modernější betablokátory a některé jejich novější vlastnosti (zejména kardioselektivita) umožnily podávat tyto látky i těm pacientům, kteří by jinak beta-blokátor nesnášeli. Trimepranol  byl sice kvalitní lék, ale stále častěji byla dávána přednost novějším léčivům, a to zejména z důvodů delšího biologického poločasu, výše zmiňované kardioselektivity nebo dalších pozitivních vlastností (vazodilatace, blokáda alfa-receptorů aj.).

Základní skupiny léčiv s obdobnými indikacemi především v monoterapii i kombinační léčbě arteriální hypertenze, jsou β blokátory, inhibitory ACE, AT1-blokátory, dlouhodobě působící blokátory kalciových kanálů a diuretika. Tyto skupiny jsou považovány za rovnocenné a představují léčiva první volby. Při volbě vhodné léčby rozhoduje přítomnost přidružených
onemocnění a předpokládaná snášenlivost léku. Všechny základní skupiny antihypertenziv lze kombinovat s diuretiky, která potencují jejich účinek.

V případě, že není možné k léčbě použít žádný přípravek v ČR registrovaný a dostupný, může ošetřující lékař za splnění podmínek předepsaných § 8 zákona o léčivech předepsat na recept i lék v ČR neregistrovaný, který lékárna přes distributora objedná z jiného státu, jedná se o tzv. "individuální dovoz" či "mimořádný dovoz". Rozhodnutí pro
tento způsob použití léčivého přípravku je v kompetenci ošetřujícího lékaře. Úhradu ze zdravotního pojištění musí předem schválit revizní lékař pojišťovny, jinak je k tíži pacienta.

TRIMEPRANOL 10 MG je stále registrován na Slovensku, pokud byste ve spolupráci s ošetřujícím lékařem nenalezli vhodnou náhradu jiným, v ČR dostupným lékem, je možné, aby Vám lékař tento předepsal v režimu neregistrovaného LP dle zákona o léčivech. O této variantě ale musí rozhodnout lékař. Záleží pak, zda bude lék dostupný.

S pozdravem
Jitka Židlická

Zobrazit odpověď

Clopidogrel

13. únor 2013

Lék Clopidogrel Apotex 75 mg a Clopidogrel Mylan 75 mg jsou totožné nebo podobné léky? Může dojít k záměně v jejich užvání bez negativních následků?

Dobrý den,

oba léčivé přípravky CLOPIDOGREL APOTEX 75mg a CLOPIDOGREL MYLAN 75mg obsahují účinnou látku Clopidogrel v dávce 75mg. Oba tyto přípravky patří mezi tzv. generická léčiva, pro která platí pravidla generické záměny. Lékárník může provést generickou substituci, tzn. zaměnit předepsaný přípravek za generický přípravek, který obsahuje stejnou účinnou látku. Pacient ale musí se záměnou souhlasit a na receptu nesmí být uvedeno "nezaměňovat". Lékárník toto může provést v případech, kdy nemá předepsaný přípravek skladem, nebo pacient požaduje levnější variantu.
Oba generické přípravky s obsahem Clopidogrelu splňují podmínky účinnosti a bezpečnosti, mohou se lišit ve složení pomocných látek. Tyto pomocné látky mohou u některých pacientů vyvolávat například alergické reakce, ale vždy záleží na citlivosti organismu.

S pozdravem, Mgr. Roman Staszko

Zobrazit odpověď

Antidepresivum Elicea

1. únor 2013

Dobrý den, Je lék Elicea podobný Cipralexu ? Děkuji za odpověd.

Dobrý den,

v odpovědi zodpovím oba Vaše dotazy současně:
ELICEA a CIPRALEX jsou dvě obchodní značky téhož léčiva, tzn. že oba přípravky obsahují stejnou léčivou látku - escitalopram. Ačkoli by oba přípravky měli mít shodné účinky, mohou u této kategorie léčiv existovat malé rozdíly v efektu dané určitými odlišnostmi ve zpracování léčivé látky. Každý člověk je na tuto kategorii léků jinak vnímavý. Někteří lidé přechod na jinou obchodní značku u tohoto léčiva nepoznají, jiní určitý rozdíl vnímat mohou. Podle současné legislativy jsou však ELICEA a CIPRALEX povážovány za shodné přípravky z hlediska účinku.
Po čtyřtýdenní léčbě SEROPRAMEM (citalopram) je možné přejít na přípravek ELICEA (escitalopram). Tento přechod je považován za pokračování léčby.

S pozdravem,
Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Triamcinolon E

31. leden 2013

Dobrý den,obvodní lékařka mi na zarudnutý obličej předepsala Triamcinolon E mastičku. Na internetu jsem našla diskuze,že se tato mast nesmí v žádném případě používat na obličej. Tak teď nevím co dělat. Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

mast TRIAMCINOLON E lze použít u některých forem kožních problémů i na obličej. Rozhodnutí o tom, zda je použití této masti u daného problému vhodné, je v rukou lékaře. Mast se nanáší pouze tenkou vrstvou.

S pozdravem,
Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, zajímalo by mě, za jak dlouho se projeví účinky léku na vysoký krevní tlak. Mamince již nepomáhaly slabší varianty. Po třech dnech se tlak nesnížil. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

doporučuji ještě vydržet, dle informací výrobce je zřetelného antihypertenzního účinku dosaženo během 2 týdnů. U většiny pacientů je maximální efekt pozorován během 4 týdnů, u některých až 8 týdnů. Pak se zvažuje další postup. Je to tak u většiny přípravků užívaných k léčbě tlaku, obvykle se první kontrola u internisty či praktického lékaře dělá nejdříve za 2 – 4 týdny, pokud se nevyskytnou nějaké problémy.
Nevím, zda Vaše maminka neužívá ještě další léky, které by mohly zvyšovat tlak. Je třeba si i uvědomit, že protizánětlivé léky (s obsahem kyseliny acetylsalicylové, ibuprofenu, diclofenaku, naproxenu, indometacinu a další) mohou snižovat účinek antihypertenzních léčiv. Pozor na kombinované přípravky používané k léčbě příznaků nachlazení (Coldrex, Paralen grip atd..) – nejsou vhodné u pacientů s vysokým tlakem.
Je vhodné se zaměřit i na další opatření, které by mohly přispět k lepšímu udržování tlaku, ale o těch jste určitě lékařem informováni. Snažit se omezit příjem soli, lze i používat dietní soli se sníženým obsahem sodíku, u kterých je slaná chuť zachována – např. Redusalt, Salka – lze koupit v lékárnách. Omezit pití kávy, alkoholu, nekouřit, snažit se o stravu s dostatkem zeleniny, ovoce, snížit příjem nasycených tuků. Udržování vhodné hmotnosti, věku odpovídající fyzická aktivita.
Léčbou je snaha dosáhnout a udržovat hodnoty tlaku pod 140/90 mmHg. Je třeba si uvědomit, že krevní tlak je kolísající hodnota, mění se během dne vlivem kolísání hladin hormonů. Nejvyšší bývá obvykle ráno po probuzení a v odpoledních hodinách.
Volba léku závisí na řadě okolností, věku pacienta a především přidružených onemocněních. U některých pacientů je výběr vhodné kombinované léčby tlaku náročnější. 

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda očkování proti prasečí chřipce - vakcína Focetria, které jsem dostala na podzim roku 2009 - při pandemii prasečí chřipky mne ochrání i před letošní prasečí chřipkou, nebo je to jiný typ viru jako u sezónní chřipky? Děkuji za odpověď.

Vážená paní,

očkovací látky proti chřipce se skládají většinou ze tří antigenů, které jsou očekávány v nastávajícím období. Rovněž očkovací látka připravená všemi výrobci pro sezónu 2012 a 2013 obsahuje tři antigeny, mezi kterými je rovněž proti "prasečí chřipce" H1N1. Očkování proti chřipce, sezónní i prasečí, je vždy určeno k ochraně před chřipkovým onemocněním pouze v daném roce.
Vhodné by bylo přeočkování aktuální vakcínou a to do doby, kdy není vyhlášena chřipková epidemie (v některých krajích je výskyt tohoto onemocnění vysoký a jsou krátce před jejím vyhlášením). Proto doporučuji, aby jste navštívila vašeho praktického lékaře a požádala o očkování aktuální vakcínou, před tím, než by byla epidemie vyhlášena. Je ovšem nutno říci, že odolnost proti tomuto onemocnění získáte až po určité době za 2-3 týdny od očkování.

MUDr. Stanislav Konštacký, CSc.

Zobrazit odpověď

Léky

Lékárny

Očkování

Klinické studie