ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Interakce a nežádoucí účinky

Dotazy týkající se možnosti vzájemného ovlivnění současně užívaných léků a informace o nežádoucích účincích léků.

Dobrý den, užívám současně léky Letrox 125, Indap a Detralex. Prosím Vás o radu, zda mohu tyto léky kombinovat s doplňky stravy - např. s Lecithinem a Omegou 3. Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

u Vašich léků stojí za zmínku interakce s obsahovou látkou LETROXU - levothyroxinem. Vstřebávání levothyroxinu totiž snižují sojové boby nebo výrobky se sojovou moukou. Pokud byste chtěla soju zařadit do svého jídelníčku, dávejte si ji vždy s několikahodinovým odstupem od tablety LETROXU. Dále se bez doporučení lékařů raději vyhněte volně prodejným přípravkům s obsahem jodu, které jsou určeny na sliznice krku a úst.

S pozdravem,
Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, vím že tyto dva léky ovlivňují účinnost horm. antikoncepce a chtěla bych se zeptat, jak dlouho musím použít i další ochranu. Zinnat jsem brala během 1. týdne cyklu a Doxybene od 15. dne cyklu po dobu 10 dnů. Je nutná ochrana po celý cyklus až do menses? Děkuji.

Dobrý den,

u obou typů uvedených antibiotik je nutné použít další metodu antikoncepce ještě 1 týden po užití poslední dávky antibiotika. Po celou dobu užívání antibiotik se pokračuje v užívání tabletové antikoncepce.

S pozdravem,
Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, mám vysoký krevní tlak a užívám již několik let tablety RAMIPRIL ACTAVIS 10 mg. Při návštěvě u obvodního lékaře mi přesto byl zjištěn mezní krev. tlak, a tak mi lékař změnil lék, který však u mě vyvolal nežádoucí reakce. Obvodní lékař mi proto opět předepsal původní lék Ramipril, ale ještě k tomu přidal INDAP 2,5 mg v tvrd.tobolkách. V příbalovém letáku tohoto léku jsem se však dočetl, že: Při současném užívání přípravku Indap a dalších léků může dojít ke vzájemnému ovlivnění účinku. Jde zejména o následující léky: ....mimo výčtu jiných jsou tam také uvedeny - - inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) užívané k léčení vysokého krevního tlaku a srdečního selhání. V příbalovém letáku léku Ramipril, který užívám jsem se dočetl, že obsahuje právě tyto výše zmíněné látky. Můj dotaz tedy zní, jak se tyto látky vzájemně ovlivňují a zda užívání těchto dvou léků současně nemůže mít nějaký negativní či vzájemně se rušící účinek.?

Dobrý den,

kombinace přípravku Ramipril a Indap je zcela běžná, při této kombinaci se zvyšuje účinek na krevní tlak. Obvykle pokud není účinné u zvýšeného tlaku jedno léčivo, přistupuje se ke kombinacím více účinných látek (nejčastějí 2-4, ale někdy i více). Kombinace se vybírají s ohledem na zdravotní stav pacienta a na další onemocnění, kterými trpí.

Upozornění v příbalovém letáku při kombinování  tzv. ACE (např. Ramipril a řada dalších) a diuretik (Indap a další přípravky) je z toho důvodu, že jejich současným užíváním se zvyšuje účinek na snížení tlaku (což je u Vás žádoucí) a dále oba mohou ovlivňovat  hladinu draslíku (ramipril zvyšuje hladinu draslíku, indapamid snižuje hladinu draslíku) v plazmě. Hladina draslíku a dalších elektrolytů se proto sleduje pravidelně při laboratorních kontrolách krevního obrazu.

Při léčbě tlaku se musí hledat optimální kombinace, která vede k požadovanému efektu s co nejmenším výskytem nežádoucích účinků.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Dobrý den, dočetla jsem se, že se užívání přípravků s metforminem musí na 2 dny přerušit před žilní aplikací kontrastní látky s obsahem JODU- jinak hrozí selhání ledvin.Nevím, jestli se to týká jen žilní aplikace a ráda bych se o tom ujistila. Od diabetologa mám totiž naordinovaný Glucophage 500 mg a od endokrinologa jódové tablety 200mg. Lze to současně užívat? Nehrozí tu nějaký problém? Moc děkuji za brzkou odpověď.

Dobrý den,

kombinace metforminu a jódu se nemusíte obávat. Uvedené opatření týkající se jodových kontrastních látek se netýká samotného jódu, ale chemické povahy celé skupiny kontrastních látek, které m.j. jód obsahují. Vysazení metforminu 2 dny před aplikací těchto látek se dodržuje z důvodu určitého rizika vzniku selhání ledvin, které se ojediněle po podání výše zmiňované skupiny diagnostických látek může vyskytnout. Při selhání ledvin hrozí při současném užívání metforminu metabolický nežádoucí účinek, který se nazývá laktátová acidóza. Laktátová acidóza se může objevit u selhání ledvin jakékoli vyvolávací příčiny. Je však nutné zdůraznit, že laktátová acidóza se při bežných terapeutických dávkách metforminu a při dobré kompenzaci zdravotního stavu neprojevuje a metformin je považován v tomto ohledu za bezpečné léčivo.

S pozdravem,
Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat jestli antibiotikum Zetamac měla jsem 3 balení a Broncho-Vaxom ovlivňuje antikoncepci. Děkjuji

Dobrý den,

uvedené antibiotikum Zetamac (stejnou účinnou látku azithromycin obsahuje také Sumamed, Azibiot, Azitromycin Mylan, Azitromycin Sandoz…..) a imunomodulační přípravek Broncho-Vaxom účinnost hormonální antikoncepce neovlivňují. Problém by mohl vznikout  v případě, že by se při léčbě antibiotikem vyskytl průjem či zvracení a antikoncepční tableta by se řádně nevstřebala.
Účinnost antikoncepce mohou snižovat penicilinová antibiotika (Ospen, Augmentin, V-PNC, Curam..), některá cefalosporinová antibiotika (Zinnat, Xorimax…), přípravky s obsahem doxycyklinu (Doxybene, Deoxymykoin, Doxyhexal..). Zde je při léčbě vhodné použít i nehormonální kontracepční metody.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Dobrý den, ovlivňuje přípravek Clarithromycin-Teva účinnost hormonální antikoncepce Sunya? Předem děkuji za odpověď...

Dobrý den,
kombinace uvedeného antibiotika a hormonální antikoncepce nevyžaduje žádné opatření, nedochází zde k interakci, účinnost antikoncepce není ovlivněna.
Účinnost antikoncepce mohou snižovat penicilinová antibiotika (Ospen, Augmentin, V-PNC, Curam..), některá cefalosporinová antibiotika  (Zinnat, Xorimax…).

S pozdravem 
Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Grapefruit - kontraindikace

11. prosinec 2012

Prosím o informaci, které léky na jaké nemoci jsou v neshodě s grapefritovým ovocem .

Dobrý den,
grapefruit, sevillské pomeranče, limetky a pomelo obsahují látky zvané furanokumariny. Interakce léků s grapefruitovou šťávou probíhají na úrovní metabolismu léčiv v těle, přičemž dochází k inhibici enzymu odpovědného za tuto biotransformaci. Takto se zpomaluje odbourávání léků z organismu a tím zvyšuje jejich účinnost.
K tomuto ovlivnění dochází u více léčiv. Jsou to zejména některé léky na snížení hladiny cholesterolu - tzv. statiny, některá antidepresiva - benzodiazepinové řady, některé léky snížující krevní tlak a ovlivňující činnost srdce ze skupiny blokátorů kalciových kanálů, léky na vředovou nemoc žaludku jako omeprazol, některá antibiotika, cytostatika či imunosupresiva, některé léky proti bolesti a na onemocnění prostaty - sildenafil.
Pokud potřebujete poradit s konkrétním lékem se obraťte na kteréhokoli lékárníka. Určitě Vám rád pomůže.

S pozdravem, Mgr. Roman Staszko

Zobrazit odpověď

Dobrý den, ráda bych se zeptala na dávkování léku s obsahem látky sumatriptan. Děkuji.

Dobrý den,

přípravky s obsahem účinné látka sumatriptan se používají k akutní léčbě migrény. Sumatriptan musí být podán co nejdříve po nástupu záchvatu migrény, ale je stejně účinný, je-li podán v kterémkoliv stadiu záchvatu. Doporučené dávkování pro dospělé je 50 mg v jedné dávce. U některých pacientů může být nutná dávka 100 mg. Nedojde-li po první dávce sumatriptanu ke zlepšení obtíží, neměla by být v průběhu téhož záchvatu podána druhá dávka. Sumatriptan může být podán v průběhu následujícího záchvatu. Pokud se po přechodném zlepšení po první dávce znovu objeví obtíže, lze podat 1 nebo 2 další dávky v následujících 24 hodinách při dodržení minimálního intervalu 2 hodin mezi dávkami a za předpokladu, že v tomto časovém období se neužije více než 300 mg léčivé látky. Tablety se polykají celé a zapíjejí se vodou.

S pozdravem
Mgr. Roman Staszko

Zobrazit odpověď

Dobrý den, lékař mi předepsal lék na vysoký tlak. Mohu ho užívat i s antikoncepcí? Děkuji za odpověd.

Dobrý den,

záleží na řadě okolností, kolik je vám let, jaké anihypertenzivum a jakou antikoncepci konkrétně užíváte, v jakých hodnotách je Váš krevní tlak. 
Antikoncepci je nevhodné užívat u vysokého tlaku, který je hodně kolísavý a který špatně reaguje na léčbu.
Lze také říci, že užívání perorální antikoncepce může způsobit mírný vzestup krevního tlaku a zhruba u 5% žen se může rozvinout vysoký krevní tlak. Mírný vzestup krevního tlaku se obvykle po vysazení antikoncepce vrací během 6 měsíců k normálu.
Pro ženy se zvýšeným krevním tlakem je vhodnější antikoncepce s obsahem gestagenu drospirenon.
U vyššího krevního tlaku je vhodné se zamyslet, zda jsou dodržována určitá základní opatření, která mohou také tlak významně ovlivňovat. Tzn. udržovat optimální tělesnou hmotnost, nekouřit, omezovat užívání léků ze skupiny nesteroidních antiflogistik (léky na bolest s obsahem ibuprofenu, diclofenaku, naproxenu..), omezit solení a jídla s vyšším obsahem soli, dostatek pohybu, spánku, vhodná strava a pitný režim… 

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Dobrý den, ráda bych věděla, zda je možné po dobu užívání antibiotik s obsahem klarithromycinu citrusové plody. Děkuji.

Dobrý den,

u všech přípravků s klarithromycinem lze jíst v běžných množstvích citrusové plody včetně grapefruitu. To platí i pro pití džusů z uvedených plodů, pokud nejsou konzumovány v nadměrných množstvích. V běžně konzumovaných množstvích je dopad na účinek klaritromycinu zanedbatelný.

Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, prosila bych o radu, jak lze užívat tablety s magnesium lactici. V příbalovém letáku je uvedeno, že by se tablety měly polykat vcelku. Bohužel mám s polykáním tablet problémy, a jelikož se nejedná o dražé, tak si tabletu rozdrcuji na lžičce. Může to mít prosím nějaké vedlejší účinky, nebo horší vstřebávání přípravku? Nebo je to jedno? Od této firmy mám i calcium, a to má v příbalovém letáku, že ho lze nadrtit. Budu moc ráda za Vaši odpověď, za kterou předem děkuji.

Dobrý den,
určitě můžete tabletu rozdrtit a pak opravdu řádně zapít sklenicí vody. Je to přesně tak, jak jste psala, pokud se nejedná o potahovanou tabletu, je rozdrcení možné. Rozdrcená tableta s obsahem laktátu magnesia nemusí mít úplně příjemnou chuť, proto se obvykle doporučuje polykat vcelku. Po aplikaci magnesia se může vyskytnout průjem, ale asi tyto problémy nemáte. Zmiňujete, že užíváte také Calcium. Je vhodné aplikovat oba přípravky odděleně, magnesium ráno, calcium v poledne či večer. Při jejich současné aplikaci je vstřebání hořčíku sníženo. Užívání těchto minerálů může ovlivnit vstřebání některých léků, je proto vhodné v lékárně informovat, že tyto přípravky užíváte.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Dobrý den, můžete mně prosím sdělit, zda je v léčbě možné něčím nahradit lék s látkou metformin za nějaký, který nemá nebo má minimální vedlejší účinky? Jaké má vedlejší nežádoucí účinky lék s metforminem? Děkuji M. Culková

Dobrý den,
asi Vás zklamu. Bohužel každá účinná látka má svoje žádoucí a nežádoucí účinky, s tím nic nenaděláme. U řady pacientů se vedlejší účinky nemusí vůbec projevit, je to velmi individuální. Metformin je první volbou léčby u diabetu tzv. II. typu, používá se samostatně nebo v kombinaci s dalšími léky. Je to látka dobře účinná a poměrně bezpečná. V případě nesnášenlivosti, kontraindikaci nebo nedostačující účinnosti lze zvolit jinou léčbu. Lékem, který nemá nebo má minimální vedlejší účinky nahradit nelze, je hlavně nutné vybrat přípravek tak, aby pacientovi vyhovoval.
Co se týká možných vedlejších účinků, nejčastěji se mohou vyskytnout zažívací obtíže – obvykle průjem, kovová chuť v ústech, bolesti břicha. Tyto nežádoucí účinky se mohou vyskytnout až u jedné třetiny pacientů, někdy se jedná pouze o přechodné obtíže, někdy je nutná úprava dávky. Doporučuje se užívat přípravek během jídla nebo hned po jídle. Další účinky jsou spíše ojedinělé, vyskytují se u pacientů s dalšími závažnějšími chorobami.
Při terapii cukrovky je důležité se zaměřit na vhodnou stravu, udržovat si přiměřenou hmotnost, omezit konzumaci alkoholu a zvolit vyhovující fyzickou aktivitu. Zásadní jsou pravidelné kontroly na diabetologii, aby hladina glukózy a další laboratorní parametry byly v co nejvíce uspokojivých hodnotách. Pečujte také o svou pokožku, aby byla dobře hydratovaná a vláčná, totéž platí o pokožce nohou. Věnujte se také důsledné ústní hygieně, aby se předcházelo rozvoji zubního kazu a onemocnění dásní.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Antibiotika a ibuprofen

8. prosinec 2011

Dobrý den, je možné užít současně antibiotikum s fenoxymetylpenicilinem a přípravek s ibuprofenem? Při dobírání těchto antibiotik se objevily silné bolesti břicha. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obě léčiva se mohou kombinovat, ale mohou vyvolávat bolesti břicha i při samostatném podávání. V případě přípravku s ibuprofenem je doporučováno podávání po jídle, a pokud lékař nedoporučil jinak, pak užívání přípravku do 2 týdnů od nasazení ukončit.
V případě přípravku s fenoxymetylpenicilinem by měly bolesti břicha po ukončení léčby odeznít samy. Pokud se tak nestane a objeví se průjem, je třeba kontaktovat předepisujícího lékaře.

Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Antibiotika a mléko

3. leden 2011

Dobrý den, chci se zeptat, zda mléko nesnižuje učinek antibiotik s obsahem amoxicilinu, který byl předepsán mojí tříleté dcerce na zánět ucha. Denně vypije přes 1/2 litru mléka, má být například s lékem nějaký časový odstup? Děkuji.

Dobrý den,

mléko nesnižuje účinek antibiotika s obsahem amoxicilinu, dcera může pít mléko dle své potřeby. Lék je možno užít nezávisle na jídle, potrava nemá na jeho vstřebání zásadní vliv. Užití po jídle může být příjemnější, snižuje možné nežádoucí účinky na zažívací trakt. Je vhodnější zapít antibiotikum vodou, tak jako u většiny léků. Důležité je dodržovat stanovený interval podávání antibiotika a užívat doporučený počet dní.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Dobrý den, v přibalovém letáku připravku s obsahem kombinace látek kodeinu a paracetamolu je uvedeno, že se nemá podávat při průjmu. Chtěla bych Vás požádat o informaci proč tomu tak je a co by se stalo, kdyby pacient přípravek přesto při průjmu užíval. Děkuji.

Dobrý den,

předpokládám, že Váš dotaz plyne z informace uvedené v příbalovém letáku, kde je uvedeno, že je nutná opatrnost, jestliže trpíte ... těžkým průjmem, ... . Kombinaci kodeinu a paracetamolu lze nasadit pouze k léčení bolesti. Kodein patří mezi tzv. opioidy, samotné opioidy jsou sice prostředky běžně užívanými k léčbě průjmů, nicméně mají své limity. Jejich bezpečným a volně prodejným zástupcem je např. loperamid, který lze použít u průjmů různé příčiny. Pokud jsou v pořádku vnitřní orgány a jedná se o běžný průjem způsobený infekcí nebo nevhodnou stravou, pak se opioidy - např. loperamid, použít mohou. Běžný infekční průjem může nebo nemusí být doprovázen zvýšenou teplotou (nebo horečkou, která však rychle ustupuje a dobře reaguje na antipyretika = léky na snižování vysoké teploty) a po 3 dnech jsou obtíže pryč. Ve vzácnějších případech se však může jednat o „těžký průjem“, u kterého se objevují příznaky jako vysoké horečky, které mohou přetrvávat i několik dnů, ve stolici se objevuje krev a/nebo hlen, případné bolesti břicha jsou trvalého rázu. Při takových příznacích opioidy nepodáváme a vyhledáme pomoc lékařů. Dovolím si několik odborných pojmů, abych dokreslila, co spadá do příčin těžkých průjmů. Mohou to být některé mikroorganismy, které vyvolávají tzv. akutní dyzenterii, dále bakterie produkující enterotoxiny, dále také pseudomembranózní kolitida – těžká střevní komplikace vznikající i několik týdnů po užívání širokospektrých antibiotik, a akutní průběh ulcerózní kolitidy. Znovu však podotýkám, že se jedná o vzácné stavy, které většinu populace nepotkají.

Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, prosím o odpověď na otázku, dočetla jsem se, že pokud beru léky na ředění krve (konkrétně s kys. acetylsalicylovou) nemůžu současně užívat přípravek s ginkgo bilobu, který bych chtěla užívat na prokrvení dolních končetin. Děkuji.

Dobrý den,

kombinace léků s obsahem kyseliny acetylsalicylové s extraktem z ginkgo biloba může skutečně zvyšovat krvácivost. Platí to pro léčiva i doplňky stravy. Nicméně nejedná se o absolutně vyloučenou kombinaci. Vhodnost současného užívání obou přípravků by měl vždy u jednotlivých pacientů posoudit jejich lékař. Pokud rozhodne, že kombinace nemocnému prospěje, má také dále možnost sledovat, zda nedochází k nežádoucímu zvýšení krvácivosti. Doporučuji Vám, abyste se s tímto dotazem obrátila na lékaře, který Vám předepisuje lék na ředění krve.

Mgr. Jana Holfeuerová

Zobrazit odpověď

Dobrý den, po chirurgickém odstranění vaječníků by mi byl gynekologem předepsán vaginální krém s obsahem látky estriol. V příbalovém letáku se uvádí, že jeho účinky ovlivňuje současné užívání přípravků s třezalkou, ale není mi jasné, v jakém smyslu, ani lékař tuto informaci nemá. Prosím o vysvětlení a radu. Děkuji.

Dobrý den,

estriol je přirozený ženský hormon. Metabolizmus (přeměna v těle) tohoto hormonu může být zvýšen při současném užívání látek, o nichž je známo, že aktivují enzymy podílející se na metabolizmu léků. Mezi tyto látky patří rostlinné přípravky obsahující třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum). Takže, při večerním popíjení třezalkového čaje může být urychlen metabolismus estriolu a jeho účinek se nemusí projevit v dostatečné míře. Proto doporučuji v průběhu aplikace krému čaje s obsahem třezalky nepopíjet.

Mgr. Roman Staszko

Zobrazit odpověď

Antibiotika a alprazolam

1. červenec 2010

Dobrý den, ráda bych se zeptala, z jakého důvodu se nedoporučuje užívat lék s obsahem alprazolamu v kombinaci s makrolidovými antibiotiky. Mám tomu rozumět tak, že alprazolam může účinky antibiotik rušit? Děkuji mnohokrát za odpověď.

Dobrý den,

je to trošku jinak. Přípravky s účinnou látkou alprazolam a makrolidová antibiotika jsou v těle metabolizovány stejným enzymem. Při současném užívání těchto léků může být zesílený a prodloužený účinek jak alprazolamu, tak i makrolidových antibiotik. Pokud užíváte alprazolam, je nutná zvýšená opatrnost. Vhodnější je nahradit ho na přechodnou dobu jiným lékem.

Mgr. Roman Staszko

Zobrazit odpověď

Dobrý den, zeť užívá Flavobion a Essentiale forte N 3x denně. Je velice unavený. Prosím o doporučení co k těmto lékům může užívat proti únavě (vitamíny, popř. jiné léky). Děkuji a přeji pěkný den

Dobrý den,

Váš zeť užívá tzv. hepatoprotektiva, tedy léky, které se užívají u nejrůznějších jaterních onemocnění. Únava bohužel velmi často doprovází jaterní choroby, doporučuje se v závislosti na výsledcích fyzicky se šetřit. Důležitá je vhodná strava – dieta s omezením živočišných tuků, dostatek ovoce, zeleniny, z méně obvyklých druhů má velmi dobré složení i avokádo. Je možné také doplnit vitamin C, vitamíny skupiny B , podpůrná léčba minerály - hořčík, zinek, selen. Vhodné jsou i přípravky s obsahem rostlin se stimulačním efektem – ženšen, leuzea. Lze i využít multivitamínový přípravek registrovaný jako léčivo s obsahem ženšenu nebo kombinaci ginkgo biloby a ženšenu (také registrovaný jako léčivo). Na trhu je i řada doplňků stravy s obsahem ženšenu, leuzey, ginkgo biloby – existují různé kombinace i s vitamíny, minerály. U potravních doplňků nelze zcela zaručit účinnost, testují se jen na zdravotní nezávadnost. Doplňkově lze střídat bylinné čaje, např. jaterní čaj, čistící čaj, čaj s obsahem rakytníku, ženšenu, gingko biloby. Čajů tohoto typu je v lékárnách velký výběr od řady firem. Nemohu být zcela konkrétní v názvech přípravků, ale tyto detaily je možné si v každé lékárně ujasnit. Pokud by zeť užíval i jiné léky než jste uvedla, pak v některých případech výše uvedené rostliny nejsou vhodné. 

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Dobrý den, jaké léky mohu dlouhodobě užívat pro tlumení bolesti kloubů při současném užívání warfarinu 3mg, 1 tabl denně, tak, abych neovlivnil (nezvýšil) účinek "ředění krve". Vím, že nemají obsahovat acetylsalicilovou kyselinu, ale nerad bych udělal chybu a prosím o radu. Předem děkuji.

Dobrý den,

je pravda, že užívání warfarinu omezuje výběr léků, které lze užívat k léčbě bolesti. Řada léčiv může zvyšovat riziko krvácení. Výběr léků závisí i na celkové klinické situaci pacienta (případná další onemocnění…), na dalších užívaných léčivech, … Obecně lze užívat léky (neovlivňující INR - test k monitorování efektivity léčby warfarinem) obsahující paracetamol, i v kombinaci s kofeinem, při větších bolestech s kodeinem (jen na lékařský předpis). Dále léky s obsahem metamizolu (na lékařský předpis), tramadolu (také na lékařský předpis). U větších bolestí je vhodná kombinace tramadolu s paracetamolem, pak léčiva s obsahem kodeinu a podobných látek, případně slabé opiody. Dlouhodobě lze podat i léčiva ze skupiny nesteroidních antiflogistik (nejvhodnější z této skupiny jsou s obsahem diklofenaku), ale je nutné vědět, že v různé míře zvyšují účinek warfarinu. Jejich dlouhodobé podávání může vést k narušení žaludeční sliznice, což může pokračovat až ke vzniku vředů a zvýšení rizika krvácení do zažívacího traktu. Proto je při dlouhodobém používání zároveň nutné chránit žaludeční sliznici léky typu omeprazolu. V každém případě je nutné dlouhodobou léčbu bolesti kloubů řešit s lékařem, který zná váš celkový zdravotní stav. Pokud zvolí léčivo ze skupiny nesteroidních antiflogistik, pak je nutné zjistit, jak ovlivňuje INR a dle toho upravit dávkováni warfarinu a současně zajistit léčbu přípravkem chránícím žaludeční sliznici. Pokud se zvolí jiný typ léčiva, tak víceméně kromě paracetamolu a jeho některých kombinací, je nutný lékařský předpis. Každé léčivo má své nežádoucí účinky, proto je nutné individuálně posoudit váš zdravotní stav a vybrat to nejvhodnější.

Mgr. Lada Mrázková

Zobrazit odpověď

Léky

Lékárny

Očkování

Klinické studie