ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Otázka

Užívání hormonální antikoncepce

28. březen 2012

Dobrý den, má osmnáctiletá dcera projevila u gynekoložky zájem o antikoncepci. Ze svého okolí mám špatné zkušenosti se zánětem žil u dvacetileté studentky po užívání antikoncepce a dokonce i s úmrtím po zlomení nohy (embolie). Po přečtení příbalového letáku mám pocit, že antikoncepce způsobuje/může způsobovat nejrůznější škálu vedlejších příznaků od nevolností, migrén, napětí v prsou, alergií, přibývání na váze až po velmi závažná rizika trombóz a žilních onemocnění a zvýšené riziko rakoviny prsu. Rakovinu prsu sice v rodině nemáme, jiné druhy rakoviny však ano a jakékoli zvýšené riziko mi přijde neúnosné. Můj dotaz zní - jak postupovat, když chci dceři nechat udělat test na leidenskou mutaci a dále, který druh hormonální antikoncepce je pro tento věk a z výše vyjmenovaných důvodů a vedlejších účinků nejméně škodlivý? Prosím tedy o radu a odborné posouzení s ohledem na nejnižší míru rizik. Děkuji

Dobrý den,

obecně - příznivé účinky a prospěch hormonální antikoncepce (HAK) převažují nad jejím riziky či negativy. V příbalových letácích je uvedeno x možných nežádoucích účinků, i těch velmi raritních, je to jistě i určitá ochrana výrobců před ev. žalobami.
Žilní trombotické komplikace jsou nejzávažnějším rizikem HAK, nicméně trombózu nezpůsobují -  jsou jen jedním z rizikových faktorů, stejně jako obezita (BMI nad 30), věk (nad 40 let), imobilizace, úrazy atd. Obvykle, pokud dojde k trombóze/embolii, se jedná o kumulaci více rizikových faktorů (zlomenina nohy, imobilizace). Proto je dobré při takovýchto rizikových situacích (úrazy, operace s imobilizací, ev. i dlouhé transkontinentální lety) brát v úvahu i užívání HAK a preventivně se zařídit (např. léky na "ředění" krve). I tak je ale výskyt trombóz u užiatelek HAK velmi nízký - 9 případů na 10000 (obvykle dobře léčitelných na dol. končetinách, embolie jsou výrazně vzácnější), např. riziko trombóz v těhotenství je ve srovnání s HAK ještě 3násobné!
Vrozené trombofilní stavy (Leiden. mutace je nejčastější, ale je jich více) potencují riziko trombóz při užívání HAK, ale skutečně jejich plošné vyšetřování před nasazením HAK není indikováno či doporučováno (ani Světovou zdravotnickou organizací - WHO, či odbornými společnostmi). Určitě je na místě v případě pozitivní rodinné anamnézy na tromboembolie. Hematologické vyšetření na "vrozené/hereditární trombofilní stavy" se provádí na hematologických pracovištích zdravotnických zařízení.
Je zajímavé, že se obvykle dobře ví a píše o negativech a rizicích. Riziko karcinomu prsu v souvislosti s HAK je velmi nízké, podle některých posledních zahraničních studií dokonce nijak zvýšené není, málo kdy se uvádí, že dlouhodobé užívání HAK snižuje riziko karcinomu vaječníků (častý a obtížně diagnostikovatelný nádor), karcinomu děložního těla a karcinomu střeva a konečníku. Jinými slovy z hlediska onkologického převládá ochranný vliv HAK.
Nechci doporučovat nějaký konkrétní přípravek - výběr by měl zvážit obvodní gynekolog - i po zvážení dalších neantikoncepčních prospěšných vlastností - např. pozitivního vlivu na pleť, intenzitu menstruačního krvácení atd atd.

MUDr. Michael Fanta

Klinické studie