ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Encyklopedie SÚKL

Pozor na padělky a nelegální přípravky!

Padělky léků a nelegální přípravky mohou vážně ohrozit zdraví i život uživatele.

Co je to padělek

Padělkem léku se podle definice WHO rozumí takový přípravek, jehož identita a/nebo původ jsou úmyslně a podvodně nesprávně označeny.
Předmětem padělání jsou originální i generická léčiva. Padělky mohou obsahovat správné nebo nesprávné obsahové látky za přítomnosti účinné látky nebo bez ní, případně jsou zabaleny do falešného obalu.

Co je to nelegální přípravek

Výrobek, jehož identita a/nebo původ nejsou úmyslně a podvodně špatně označeny. Jedná se o výrobek se svým vlastním názvem, který sice může obsahovat léčivou látku, ale není nikde schválen jako lék. Nelegálním přípravkem je však i přípravek, který má schválení v některé zemi, to ale není platné pro ČR (jedná se zejména o přípravky dovážené ze třetích zemí).

Kde je možné se s padělky a nelegálními přípravky setkat

S registrovanými i neregistrovanými léky se můžeme setkat na černém trhu, což je protiprávní a pro zákazníka vždy rizikové. Nelegálními místy prodejů léků jsou nejčastěji tržiště, fitcentra, ale i internetové stránky.
Tímto nezákonným způsobem jsou nabízeny nejčastěji léky na redukci hmotnosti, léčiva na erektilní dysfunkci nebo přípravky na tzv. body building - anabolické steroidy.

Koupit mimo legální distribuční řetězec jakýkoliv lék je velké riziko, protože v případě volně prodejného léku se může jednat např. o padělek, o přípravek znehodnocený špatným skladováním nebo v případě léků vázaných na lékařský předpis může použitím bez kontroly lékařem dojít i k poškození zdraví.

Nelegální přípravky mohou poškodit vaše zdraví

U nelegálních přípravků není možné zaručit účinnost, bezpečnost a kvalitu. Nelze zjistit, kde a kdo je vyrobil, jak byly přepravovány a uchovávány či jaké je jejich složení.


Ve chvíli kdy takový lék užijete, musíte vždy počítat s tím, že:

  • v lepším případě můžete mít žaludeční problémy,
  • v horším případě můžete skončit na jednotce intenzivní péče, např. z důvodu selhání ledvin.

Takové riziko podstupuje každý, kdo nakupuje léky prostřednictvím nelegálních nabídek, ať již kvůli zdánlivé finanční výhodnosti, nebo kvůli strachu jít se svým problémem k lékaři.

Je pravděpodobné, že některé případy zdravotních komplikací nejsou pacienty dávány do souvislosti s použitím padělků. Pacienti by se však měli v případě výskytu zdravotních potíží zamyslet, zda právě lék zakoupený na Internetu, nemůže být příčinou jejich potíží. Důležité je také informovat lékaře, že takový lék užívají nebo užívali, a také informovat lékaře o jeho původu. Tato informace jim totiž může zachránit zdraví nebo dokonce život.

Klinické studie