ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Encyklopedie SÚKL

Léky prodávané na Internetu?

Na internetových stránkách mohou schválené lékárny nabízet k prodeji volně prodejné léky za splnění zákonem stanovených podmínek.

Schválená „kamenná“ lékárna může svoji činnost rozšířit o tzv. zásilkový výdej, tedy nabídku prodeje léků přes internetové stránky. Tímto způsobem je však možné nabízet pouze registrované léky, jejichž výdej není vázán na recept. Takto nastavené podmínky mají zabránit průniku padělků a nelegálních přípravků na český trh.

Každý, kdo nakupuje tímto způsobem léky, by měl vždy dodržovat základní pravidla nákupu léků na Internetu.

Základní podmínky pro prodej léků na Internetu

  1. Lék je schválený (registrovaný) v České republice
  2. Lék je volně prodejný (jeho výdej není podmíněn předložením receptu)
  3. Lék nabízí schválené lékárna

 

Výše uvedené podmínky je možné si vždy ověřit v databázi registrovaných léčiv a v databázi schválených lékáren na portálu O lécích.

Rizika nákupu léků bez dodržení podmínek pro prodej léků na Internetu

Každý, kdo k nákupu léků využívá nelegálních nabídek, se vystavuje riziku poškození vlastního zdraví a stává se možnou obětí!

U nelegálních přípravků není možné zaručit účinnost, bezpečnost a kvalitu. Nelze zjistit, kde a kdo je vyrobil, jak byly přepravovány a uchovávány či jaké je jejich složení.
 
Ve chvíli, kdy takový lék užijete, musíte vždy počítat s tím, že:

  • v lepším případě můžete mít žaludeční problémy,
  • v horším případě můžete skončit na jednotce intenzivní péče, např. z důvodu selhání ledvin.

 

Takové riziko podstupuje každý, kdo nakupuje léky pomocí nelegálních nabídek, a to ať již kvůli zdánlivé finanční výhodnosti, nebo kvůli strachu jít se svým problémem k lékaři.
 
Je pravděpodobné, že některé případy zdravotních komplikací nejsou pacienty dávány do souvislosti s použitím padělků. Pacienti by se však měli v případě výskytu zdravotních potíží zamyslet, zda právě lék zakoupený na Internetu nemůže být příčinou jejich potíží. Důležité je také informovat lékaře, že takový lék užívají nebo užívali, a také informovat lékaře o jeho původu. Tato informace jim může zachránit zdraví nebo i život.

Hlášení nelegální nabídky léků

Pokud se setkáte s nabídkou léčiv, která nesplňuje základní podmínky pro prodej léků na Internetu, pak tento nález, prosím, oznamte SÚKL. K oznámení můžete použít jednoduchý internetový formulář.

Oblasti padělků a nelegálních přípravků je věnována internetová stránka s názvem www.nebezpecneleky.cz. Zde jsou dostupné přehledy zachycených padělků, informace o této problematice, ale i manuál správného nakupování léků na Internetu.

Klinické studie