ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Encyklopedie SÚKL

Co by měli rodiče vědět před tím, než nechají své dítě očkovat?

Rodiče by si vždy měli být vědomi toho, že očkovací látky stejně jako jakékoli jiné léky mohou vyvolat u některých osob nežádoucí účinky.

Pokud plánují nechat své dítě očkovat vakcínou, která je nad rámec vyhláškou daného očkovacího kalendáře, měli by se dopředu poradit s lékařem o očekávaných přínosech a rizicích. Zároveň by si měli prostudovat příbalovou informaci léku (vakcíny) a seznámit se se všemi možnými nežádoucími účinky, aby byli po očkování připraveni sledovat, zda se některá z uvedených reakcí u dítěte neobjevuje. 

Objevit se však mohou i doposud nezjištěné nežádoucí účinky. Při všech nezvyklých závažných projevech, které se po očkování objeví, je proto třeba obrátit se na lékaře.

Údaje o nežádoucích účincích uvedené v příbalové informaci každého léku pochází jednak z různých typů klinických studií (předregistračních a poregistračních), jednak z dalších zdrojů, mezi něž patří i hlášení nežádoucích účinků, ať už lékovým autoritám (v ČR je to SÚKL), nebo farmaceutickým firmám.  

SÚKL na téma očkování připravil i samostatné vydání publikace infoLISTY, které je v elektronické verzi dostupné na těchto stránkách: https://www.olecich.cz/infolisty-ockovani.

Klinické studie