ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Avízo SÚKL ze dne 11. 11. 2015: Stahování očních kapek ACIDI BORICI AQUA OPTHALMICA CUM T. až z úrovně pacientů

SÚKL informuje o stahování očních kapek ACIDI BORICI AQUA OPTHALMICA CUM T. velikosti balení 20 g a 50 g až z úrovně pacientů, a to z důvodu závady v jakosti.

Stahování se týká očních kapek ACIDI BORICI AQUA OPTHALMICA CUM T. 20 g a 50 g, šarže č. 08092015, které byly připraveny v lékárně Pharmacia, U Lékárny 598, 156 00 Praha 5, a následně byly dodány i dalším lékárnám. Tento léčivý přípravek je volně dostupný (bez lékařského předpisu). 

Tento léčivý přípravek se používá při očních potížích, jako jsou např. lehčí formy zánětů spojivek, dále při pálení, řezání a svědění oka způsobené zevními vlivy.

Závada v jakosti byla zjištěna při laboratorní analýze, kterou Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) u tohoto léčivého přípravku vyrobeného v uvedené lékárně prováděl v rámci své běžné kontrolní činnosti.

SÚKL doposud nebylo nahlášeno žádné podezření na nežádoucí účinek, který by se týkal tohoto léčivého přípravku.

V případě použití tohoto přípravku, který je dotčen uvedenou závadou v jakosti, může dojít k podráždění a zánětu (zarudnutí oka, zvýšené slzení, pálení a svědění oka, zvýšena citlivost na světlo, ev. hnisavý výtok z oka).

Tento léčivý přípravek by pacienti měli přestat ihned používat. Pokud by se u pacienta objevily výše popsané příznaky očního zánětu, měl by navštívit svého očního lékaře.

V současné době jsou na trhu dostupné další léčivé přípravky, jejichž kvalita není nijak dotčena. Jako vhodnou alternativní náhradu lze uvést např. léčivý také přípravek Ophtal. 

Postup pro pacienty:

  1. Oční kapky ACIDI BORICI AQUA OPTHALMICA CUM T. balení 20 g a 50 g, šarže č. 08092015, vyrobené v lékárně Pharmacia, U Lékárny 598, 156 00 Praha, které se stahují až z úrovně pacientů, přestaňte používat.
  2. Pokud by se u vás objevily výše popsané příznaky očního zánětu, navštivte očního lékaře.
  3. Načatá i nenačatá balení s platnou dobou použitelnosti můžete vrátit v lékárně, ve které Vám byl přípravek vydán, a to do 6. 3. 2016.
  4. Za vrácené balení přípravku s platnou dobou použitelnosti Vám bude vrácena finanční částka, za kterou jste jej zakoupili.
  5. V případě jakýchkoli potíží s vrácením léčivého přípravku či s vrácením peněz kontaktujte: e-mail: pharmacia@magistraliterpharma_cz, tel: 273 130 881.
Fotografie dotčeného léčivého přípravku:
IMG_1391.JPG  IMG_1397.JPG

Tiskové a informační oddělení
11. 11. 2015


Kontakt: Mgr. Lucie Šustková, tisková mluvčí, lucie.sustkova@sukl_cz, 272 185 756

Klinické studie