ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Anketa 1 - Používání databáze registrovaných léků

Jaké informace v databázi léků nejčastěji hledáte?

Děkujeme za Vaši účast v anketě - její výsledky můžete vidět ZDE.

První anketa na novém webu „O lécích.cz“ měla za úkol zjistit, co nejčastěji vyhledáváte v databázi léčivých přípravků.

Ukázalo se, že nejčastěji potřebujete získat informace o orientačních cenách a úhradách léků ze zdravotního pojištění. Tento údaj jednoduše naleznete po kliknutí na detail vyhledávaného léku v záložce „ceny a úhrady“.

Jsme si vědomi, že informace o ceně léku, respektive doplatku pacienta za lék, je pro pacienty jednou z nejdůležitějších. Také z tohoto důvodu jsme do seznamu vyhledávaných přípravků umístili symbol mincí u těch léků, které jsou částečně nebo plně hrazeny ze zdravotního pojištění. Aktuálně pracujeme také na grafické úpravě záložky Ceny a úhrady, která by pomohla lepší orientaci.

Naší snahou je i zajistit průměrné ceny výrobce, za které lékárny hrazené léky nakupují. Ty by mohly pomoci při výpočtu orientačních prodejních cen a měly by větší vypovídající hodnotu než je tomu u orientačních cen vypočítaných z maximálních hodnot cen výrobce. V současné době jsou hlášena potřebná data pouze z části lékáren, i přesto se ze získaných dat již připravuje uvedený výstup, který by pacientům, návštěvníkům portálu O lécích.cz, pomohl při orientaci v této oblasti.

Druhé místo ve frekvenci vyhledávání shodně obsadil příbalový leták a nežádoucí účinky léku. V příbalovém letáku se o léku dozvíte vše, co je třeba při jeho užívání vědět – od indikace (na co se lék používá), přes dávkování až třeba právě po možné nežádoucí účinky léku. S ohledem na vyšší zájem byly v encyklopedii aktualizovány informace z oblasti registrace léčiv a nežádoucích účinků. 

Zajímají Vás a v databázi vyhledáváte také Souhrn informací o přípravku, což je, velmi zjednodušeně, příbalová informace rozšířená o další důležitá data se zaměřením na odbornou veřejnost.

Spíše méně často v databázi vyhledáváte informace o použití léku v těhotenství, informace o dostupnosti léků či informace o specifickém léčebném programu.

Všechny výše uvedené informace, bez ohledu na to, jak často je vyhledáváte, jsou v databázi neustále dostupné. Využít můžete také mobilní verzi webu „ O lécích.cz“ (m.olecich.cz), díky které budete mít všechny důležité informace neustále po ruce.

 

Tiskové a informační oddělení SÚKL
 11. 1. 2012

Klinické studie