ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Výsledky průzkumu SÚKL: Získávání informací o lécích a zacházení s léky v domácnostech v roce 2015

SÚKL informuje o výsledcích průzkumu mezi laickou veřejností, který se zaměřil na zdroje a využití informací v oblasti léčiv, ale zjišťoval také to, jak s léky zachází jednotlivé domácnosti.

Průzkum se uskutečnil v prosinci 2015 a v části „veřejnost“ oslovil celkem 1500 jednotlivců.

Hlavní zjištění průzkumu:

  • Veřejnost nejčastěji získává informace o lécích prostřednictvím svého ošetřujícího lékaře (37 %). Druhým informačním zdrojem v pořadí je příbalový leták (25 %). Internet je v této oblasti využíván překvapivě málo (13 %), stejně tak konzultace s lékárníkem (11 %).
  • Nejčastěji vyhledávanými údaji na internetu jsou ty, které se zaměřují na použití a účinky jednotlivých léků (31 %), dále pak informace o nežádoucích účincích (24 %) a o cenách a doplatcích na léky (13 %). Oproti předchozímu roku se zvýšil zájem o konkrétnější informace, a to na úkor potřeby obecných údajů.
  • Dvě pětiny populace alespoň někdy zakoupí nějaký lék prostřednictvím internetu. Nejčastějším sortimentem nakupovaným přes internet však nejsou léky, ale vitamíny a doplňky stravy (76 %).
  • Většina populace (86 %) kontroluje alespoň čas od času použitelnost léků v rámci domácí lékárničky. V meziročním srovnání nepatrně kleslo procento osob pravidelně kontrolujících stav léků a naopak přibylo těch, kteří lékárničku kontrolují méně často.
  • Tři pětiny populace mají doma pouze léky, které pravidelně nebo alespoň čas od času používají. Dvě pětiny osob pak doma skladují i nepoužívané léky.
  • Nejčastějším důvodem pro přítomnost nepoužívaných léčiv v domácnosti je změna léčby
    a nasazení jiné léčby (46 %), třetina osob deklaruje, že má lék doma do zásoby. Pětina osob přestala lék užívat z důvodu nežádoucích účinků.
  • Více než tři pětiny populace odevzdávají nepoužívaná léčiva do lékárny, 11 % je odevzdá lékaři nebo sestře v ordinaci.
  • Do běžného odpadu vyhazuje nepoužitelné léky pětina dotázaných. V meziročním srovnání nedošlo v této otázce k žádným významným změnám.

 

Kompletní výsledky průzkumu, včetně částí „lékaři“ a „lékárníci“, naleznete ZDE.

 

Tiskové a informační oddělení
9. 2. 2016


Kontakt: Mgr. Lucie Šustková, tisková mluvčí, e-mail: lucie.sustkova@sukl_cz, tel.: 272 185 756 

Klinické studie