ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Pokračovat v očkování je důležité i kvůli mutaci delta, říká EMA a ECDC

S nárůstem delta varianty viru SARS-CoV-2 v zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru doporučují Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), aby se lidé způsobilí k očkování, kteří však dosud očkováni nebyli, nechali včas očkovat a dokončili doporučené vakcinační schéma proti covid-19.


6. 8. 2021


Plné očkování kteroukoli z očkovacích látek schválených v Evropské unii (EU) a Evropském hospodářském prostoru (EHP) nabízí vysokou úroveň ochrany před rozvojem závažného onemocnění covid-19 nebo úmrtím v jeho důsledku, a to včetně variant, jako je delta. Nejvyšší úroveň ochrany je dosažena za 7-14 dní (v závislosti na vakcíně) od podání poslední dávky.  

Očkování je důležité pro ochranu lidí s nejvyšším rizikem rozvoje závažného onemocnění a hospitalizace, ale také pro snížení šíření viru a zabránění vzniku nových variant.

„I když jsou dostupné vakcíny vysoce účinné při ochraně lidí před těžkým covid-19, dokud nebude proočkován dostatek populace, stále jsme v riziku. Nyní jsme svědky rostoucího počtu případů onemocnění covid-19 v celé EU/EHP a vakcíny zůstávají nejlepší dostupnou možností, jak se vyhnout nárůstu počtu závažných onemocnění a úmrtí,“ říká odborník Mike Catchpole z ECDC.

Vzhledem k tomu, že očkovací kampaně nabírají v celé EU i v celém EHP na tempu, může být v některých případech vhodné zvážit zkrácení intervalu mezi první a druhou dávkou v rámci povolených očkovacích schémat, zejména u osob s rizikem rozvoje závažného onemocnění covid-19, které dosud nedokončily doporučený očkovací plán.

SÚKL: Očkování má smysl

Očkování proti covid-19 podporuje také Státní ústav pro kontrolu léčiv. „S nemocí covid-19 žijeme už téměř rok a půl. V paměti mám tuto dobu spojenou s obavami o své blízké, s různými omezeními, s dezinfekcí a respirátory. Očkování nám krok po kroku pomáhá měnit pandemii v minulost. Pokud můžete, očkujte se, má to smysl,“ říká ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová. 

SÚKL se dlouhodobě zapojuje do kampaní, které vyvracejí dezinformace o očkování, a transparentně informuje o aktuálním dění kolem vakcín proti covid-19. Na webových stránkách v záložce COVID-19 (zde) tak najdete mnoho informací, které jsou přehledně rozčleněny podle jednotlivých vakcín, pravidelně také informujeme o nahlášených podezřeních na nežádoucí účinky po očkování proti covid-19, přehled najdete zde.

Infekce u očkovaných lidí neznamená, že vakcíny nefungují

Ačkoli účinnost všech očkovacích látek proti covid-19 schválených v EU/EHP je velmi vysoká, žádná vakcína není stoprocentně účinná. To znamená, že se očekává omezený počet infekcí virem SARS-CoV-2 u osob, které dokončily doporučený očkovací plán. Pokud však dojde k infekci u očkovaných osob, vakcíny mohou do značné míry zabránit rozvoji závažného onemocnění a výrazně snížit počet hospitalizovaných osob.

„Vakcíny proti covid-19 jsou velmi účinné. Dokud však bude virus v oběhu v populaci, budeme i nadále pozorovat infekce i u očkovaných lidí. To však neznamená, že vakcíny nefungují. Očkovaní lidé jsou mnohem lépe chráněni před těžkým onemocněním covid-19 než neočkovaní lidé a všichni bychom se měli snažit být při nejbližší příležitosti plně očkováni,“ doplňuje ředitel sekce pro klinická hodnocení a výrobu léčiv Evropské agentury pro léčivé přípravky Fergus Sweeney.

EMA a ECDC doporučují plné očkování proti covid-19 všem osobám, které jsou způsobilé k očkování. Dokud nebude více lidí plně očkováno, neboť se virus SARS-CoV-2 stále šíří, každý by měl dodržovat vnitrostátní předpisy a pokračovat v opatřeních, jako je používání ochrany dýchacích cest a dodržování rozestupů, a to i u osob, které obdržely kompletní očkovací schéma.

Agentury EMA a ECDC jsou i nadále odhodlány úzce spolupracovat s ostatními subjekty Evropské unie a s vnitrostátními agenturami na shromažďování, hodnocení a sdílení posledních odborných poznatků s účelem pomoci členským státům chránit veřejné zdraví v souvislosti s jejich vnitrostátní situací.


Kontakt pro média: 

Klára Brunclíková, tisková mluvčí a vedoucí tiskového oddělení
tel. 702 207 242, tiskove@sukl_cz


Klinické studie